“Złote wąsy” czy mają właściwości lecznicze dla człowieka?

Od czasów starożytnych ludzie używali roślin do leczenia różnych chorób. Obserwując, jak chore zwierzęta zjadały pewne zioła, człowiek wyciągnął wniosek na temat leczniczych właściwości roślin i zastosował to w praktyce. Dziś nie musimy zbierać pożytecznych roślin na polach iw lasach. Przemysł farmaceutyczny na całym świecie produkuje codziennie setki milionów ton leków. Jednak wielu woli leczyć się starymi sprawdzonymi metodami, które dała nam natura. Wśród najpopularniejszych roślin leczniczych wiodące miejsce zajmuje złoty wąsik, który jest łatwy w uprawie w domu. Jego właściwości lecznicze pozwalają pozbyć się wielu dolegliwości.

Opis

Wąsik złocisty (łac. Fragrans), czyli kalisia pachnąca, należy do rodziny Commelinaceae, co oznacza, że ​​jest blisko spokrewniony z Tradescantią. Nazwa rośliny pochodzi od greckich słów kalos – piękna i lis – lilia.

Meksyk jest uważany za miejsce narodzin kalizji, a także tropikalne regiony Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie rośnie jako roślina okrywowa.

Ten kwiat ma swoją popularną nazwę „złote wąsy” ze względu na wygięte pędy wystające z pnia. Wyglądają jak wąsy.

W domu roślina może osiągnąć 60-80 cm, ale w naturze występują również dwumetrowe okazy.

Liście są ułożone spiralnie wokół łodygi, częściowo zachodzą na siebie, przypominając dachówkę. Białe kwiaty są niepozorne, nie jest to najmocniejsza strona rośliny. Liście i pędy pokryte są małymi kosmkami.

Właściwości lecznicze i zastosowanie

Wielu błędnie uważa złote wąsy za panaceum. Ale w rzeczywistości sok z rośliny jest trujący. A oficjalna medycyna zaleca stosowanie go do celów leczniczych tylko zewnętrznie. Ale wśród ludzi maści, nalewki i wywary na bazie złotego wąsa są szeroko stosowane w leczeniu kamicy moczowej, przewodu pokarmowego, stawów i kręgosłupa oraz oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Złote wąsy są używane:

 •     do regeneracji tkanek;
 •     dezynfekcja błon śluzowych (z wyjątkiem nosa);
 •     poprawić przepływ krwi;
 •     stymulacja metabolizmu.

Przeciwwskazania

Preparatów domowej roboty nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci, osoby cierpiące na astmę oskrzelową i inne formy ciężkich alergii.

Nalewka ze złotego wąsa: jak przygotować i jak stosować

Liście i łodygi złotego wąsa nadają się do robienia nalewek dopiero wtedy, gdy staną się ciemnofioletowe. Można wykorzystać wszystkie naziemne części rośliny. Nalewki przygotowuje się na wódce lub alkoholu.

Nalewka z liści

Szklanka zmiażdżonych liści wymaga 400 ml wódki (lub alkoholu). Następnie przygotowujemy się w taki sam sposób, jak w pierwszym przypadku. Użyj 1-2 łyżeczek.

Lepiej przechowywać nalewki w ciemnym miejscu lub w brązowych butelkach aptecznych.

Maść

Maść stosuje się wyłącznie zewnętrznie. Do jego przygotowania potrzebujesz bazy, która może służyć jako:

 1.   Wazelina.
 2.   Krem dla niemowląt.
 3.   Masło niesolone.
 4.   Olej roślinny.
 5.   Wewnętrzny tłuszcz wołowy lub wieprzowy.

Świeże pędy, liście lub łodygi są pobierane z pachnącej kalizji. Zmiel w maszynce do mięsa lub blenderze, wymieszaj z bazą w stosunku 2: 3 i umieść w pojemniku z ciemnego szkła. Przechowywać w chłodnym miejscu.

Możesz również przygotować maść z suchych części rośliny. W takim przypadku podstawę i surowce należy przyjmować w stosunku 1: 1.

Trzecia opcja przygotowania maści: wymieszaj świeżo wyciśnięty sok z kalii i bazę. W tym przypadku proporcja jest taka sama jak przy przygotowywaniu maści ze świeżych części rośliny.

Złoty balsam 

Balsam z pachnącej kalii pomaga w chorobach takich jak:

 •   choroba niedokrwienna serca;
 •   nadciśnienie;
 •   cukrzyca;
 •   miażdżyca.

Jest przygotowany na bazie oleju. Każdy olej roślinny będzie odpowiedni. Ekstrakt alkoholowy jest wytwarzany z domowego żeń-szenia. Aby to zrobić, 15-20 międzywęźli miażdży się i wlewa do 0,5 litra wódki lub alkoholu. Umieść w ciemnym miejscu na dwa tygodnie. Wstrząsnąć co 2-3 dni. Gdy nalewka zmieni kolor na purpurowy, odcedź i przelej do szklanego pojemnika z hermetyczną pokrywką. Przechowuj nalewkę w ciemnym miejscu.

Ważne! Balsam przygotowuje się bezpośrednio przed użyciem.

Do szklanych naczyń wlewa się 40 ml nierafinowanego oleju roślinnego i 30 ml ekstraktu alkoholowego. Wstrząsaj energicznie przez 5-7 minut. i pić od razu. Nie dopuścić do rozdzielenia się mieszaniny! Aplikuj 3 razy dziennie przez 20 minut. przed posiłkami. Przebieg leczenia wynosi 10 dni. Następnie musisz zrobić sobie przerwę na co najmniej 5 dni. Następnie kurs można powtórzyć.

Złote wąsy z pięciornikiem

Przy chorobach stawów, czerwonce, reumatyzmie, wszelkiego rodzaju krwawieniach, cukrzycy, paradontozie i wielu innych dolegliwościach zaleca się herbatę z żywych włosów i pięciornika. Jak to ugotować?

Zmiel liście geranium, cytryny, tradescantii, złotego wąsa, stewii i kłączy pięciornika, włóż do termosu i zalej 1,5 litra wrzącej wody. Domagaj się 30 min. Pij szklankę trzy razy dziennie. Jeśli napój wydaje się zbyt skoncentrowany, można go rozcieńczyć wrzątkiem.

Możesz również polubić…