BADANIE NA NIEDOBÓR SELENU W WARUNKACH DOMOWYCH

Niedobór selenu można określić w domu za pomocą nadtlenku wodoru. Przedmiotem „testu nadtlenkowego” jest czysta i sucha skóra palców. Umyj ręce i po 10 minutach wykonaj test: nałóż roztwór nadtlenku wodoru na wewnętrzną część trzech palców u rąk (najlepszy byłby roztwór 7,5%, ale zadziała również 3%.)
Przy fizjologicznie optymalnym zaopatrzeniu organizmu w selen, skóra na palcach nie będzie biała; gdy podaż spadnie do dolnej granicy normy, pojawią się pojedyncze, kropkowane obszary wybielenia; przy niedoborze selenu obszary, w których dochodzi do wybielenia skóry, zajmą większość powierzchni.
Dlaczego w ogóle potrzebujemy selenu?

Oto kilka przykładów, pokazujących znaczenie selenu dla organizmu:

☝️Selen jest jednym z kofaktorów wchłaniania żelaza. Dobry poziom selenu jest niezbędny, ponieważ aktywne enzymy tworzące hemoglobinę zawierają selen. Ponadto, jeśli poziom selenu jest niski, żywotność czerwonych krwinek zmniejsza się ze 110-120 dni (normalnie) do 40-60 dni, co może również prowadzić do anemii.
☝️Selen jest najważniejszym kofaktorem jodu. Przy niedoborze selenu nawet małe dawki jodu są źle tolerowane.
☝️Przyjmowanie jodu bez selenu to co najmniej strata pieniędzy i ryzyko rozwoju tyreotoksykozy.
☝️Niedobór jodu wraz z niedoborem selenu jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.
☝️Selen – niezbędny dla zdrowia mężczyzn: wpływa na potencję, poprawia jakość nasienia.
☝️Selen jest także potrzebny kobietom w ciąży – w celu zmniejszenia ryzyka stanu przedrzucawkowego oraz jako „ubezpieczenie” przed depresją poporodową. Naukowcy odkryli, że kobiety, które uzyskały niższe wyniki w Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej, spożywały wyższe spożycie składników odżywczych, zwłaszcza selenu i kwasów Omega-3. Inne badanie sugeruje również, że suplementacja selenu w czasie ciąży może mieć działanie ochronne przed depresją poporodową.

Zróbcie test przed suplementacją i po. Przekonacie się na własne oczy, że po uzupełnieniu niedoborów palce nie będą zmieniać koloru.

Zalety proponowanej metody:
– metoda jest nieinwazyjna i bezpieczna
– nie jest wymagane gromadzenie i przechowywanie materiałów;
– jego wdrożenie nie wymaga przeszkolonego personelu
– uzyskanie wyniku zajmuje 5-7 minut;
– proponowana metoda diagnostyki poziomu selenu w organizmie człowieka może być stosowana w każdej placówce medycznej, niezależnie od szczebla placówki medycznej;
– proponowana metoda może stanowić metodę przesiewową monitorowania realizacji działań eliminujących niedobory selenu.

 

 

 

Możesz również polubić…