Nie zapomnij mnie – czyli niezapominajka w leczeniu naturalnym

Z dzieciństwa pamiętam, jak babcia dawała mi, napar niezapominajek. Gdy tylko ktoś trochę zakaszlał, parzyła niezapominajkę i każdemu dawała do wypicia po małym kieliszku, żeby, jak mawiała “nie daj Boże, ktoś inny nie zachorował”. Dziś rano nikt nie kaszlał.
Niezapominajka jest używana do celów leczniczych. Wykorzystuje się wszystkie części rośliny. Zbiera się go w okresie kwitnienia. Roślina ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne, hemostatyczne i zmniejszające potliwość. Posiada wiele innych korzystnych właściwości stosowanych w medycynie ludowej.

Niezapominajki to małe, często niebieskie kwiaty z żółtym środkiem, zebrane w kwiatostany. Klasyfikuje się go jako zioło jednoroczne lub wieloletnie.

Z historii

Według średniowiecznej legendy wśród chrześcijan, kiedy Pan stworzył świat i nadał nazwy wszystkim stworzeniom, niechcący zapomniał nazwać jeden mały kwiatek rosnący na brzegu strumienia. Następnie zapomniany kwiat, zbliżając się do Wszechmogącego, poprosił go, aby również nadał mu imię. Na co Pan odpowiedział: Nie zapomnę o tobie, nie zapomnij o Mnie. Niech odtąd twoje imię będzie niezapominajka. Pojawienie się niezapominajki opisane jest w starożytnych legendach wielu narodów. Jakby niezapominajka powstała z łez wylanych przez dziewczyny podczas rozłąki z bliskimi. Niemcy mają stare przekonanie, że niezapominajki wskazują miejsca, w których znajdują się skarby. Z pomocą niezapominajek rozmawiali o “duchowym smutku”. Kwiat był obdarzony magicznymi mocami.

Przeciwwskazania

  • osoby z reakcjami alergicznymi;
  • kobiety w ciąży;
  • dzieci poniżej 12 lat.

Niezapominajka oddaje swoje właściwości ludziom. Roślina ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne, hemostatyczne i zmniejszające potliwość. Posiada wiele innych korzystnych właściwości stosowanych w medycynie ludowej.

Niezapominajka jest używana do celów leczniczych. Wykorzystuje się wszystkie części rośliny. Zbiera się go w okresie kwitnienia.

Napar z rośliny stosuje się w leczeniu gruźlicy płuc. Sok – na złośliwe formacje w jamie ustnej i narządach płciowych. W przypadku chorób oczu wywar wkrapla się do oczu. Wysypki skórne leczy się wywarem. Niezapominajka znalazła również zastosowanie w homeopatii: przy chorobach układu oddechowego i zewnętrznie przy zapaleniach skóry, ukąszeniach jadowitych węży i ​​skorpionów. Herbatę z liści pije się przy astmie, chorobach nerek i wątroby, chorobach pęcherza moczowego i zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.

Przepisy 

Napar przygotowuje się w następujący sposób: ziele w ilości 2 łyżeczek wsypuje się do szklanki wrzącej wody i zaparza w ciągu 4 godzin, po czym przesącza. Na ból zęba i kaszel należy stosować łyżkę stołową 3 razy dziennie.

Odwar: 4 łyżki ziela gotuje się przez 10 minut w wodzie w ilości 2 szklanek, odstawia na 2 godziny, przesącza. Stosować zewnętrznie do aplikacji na skórę i płukania np gardła.

W przypadku krwawiących ran, złamań, siniaków, oparzeń, guzów należy zastosować świeżą, zmiażdżoną niezapominajkę (ziele)
Niezapominajkę zaleca się przy chorobach górnych dróg oddechowych, gruźlicy, zapaleniu oskrzeli, astmie, chorobach wątroby, nerek, pęcherza moczowego, rozstrojach żołądka i jelit. 

Napar z niezapominajek stosuje się na kaszel i płucze usta w przypadku bólu zęba. Silny wywar stosowany jest w leczeniu chorób skóry. 

Kaszel, gruźlica,  wzmożona potliwość
2 łyżeczki suchego, pokruszonego ziela niezapominajki zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć, odstawić na 4 godziny i przesączyć. Pijemy 1 łyżkę naparu 3 razy dziennie

Uszkodzenia  i choroby skóry
Na rany, wrzody, przetoki i choroby skóry przygotować wywar do mycia zewnętrznego. 1 łyżka suchej, pokruszonej niezapominajki wsypuje się do 1/2 szklanki wrzącej wody, trzyma w łaźni wodnej przez 10 minut, pozostawia na 2 godziny i odcedza.

Nowotwory jamy ustnej
• 1 łyżeczkę soku z ziela niezapominajki 3 razy dziennie popić wodą.
• Stosuj suchy proszek ziołowy 1 g trzy razy dziennie. Popijając obficie wodą

Herbata
Na zaburzenia jelitowe, choroby wątroby i nerek oraz astmę oskrzelową przygotowuje się herbatę. 1 łyżeczkę suchej, pokruszonej niezapominajki wsypujemy do imbryka i zalewamy szklanką wrzącej wody, zawijamy aby jak najdłużej zachować ciepło, odstawiamy na pół godziny i przesączamy. Herbatę pije się przez cały dzień, po kilka łyków pomiędzy posiłkami. 

Aneta Rachwał-Adamczyk 

 

Możesz również polubić…