Zioła lecznicze: pełna lista i przewodnik użytkowania

Pielęgnacja ziół leczniczych to jedna z czynności, którą człowiek uprawia od tysiącleci, poznając ich liczne właściwości i walory lecznicze, kosmetyczne i kulinarne.

Prawie każde zioło wydaje się zawierać jakąś zaletę. To nie przypadek, że Ralph Waldo Emerson, amerykański filozof i pisarz, mawiał: „ Chwast to tylko roślina, której zalety nie zostały jeszcze odkryte ”.

W rzeczywistości cytat ten można uznać za naturalistyczny paradygmat tych, którzy wierzą, że leczenie ziołami jest możliwe dzięki ich nieskończonym właściwościom leczniczym.

Aby wyjaśnić lecznicze właściwości ziół leczniczych, często stosuje się fitoterapię, czyli właśnie metodę terapeutyczną wykorzystującą naturalne ekstrakty tych ziół do zwalczania chorób.

Fitoterapia

Fitoterapia   to stosowanie ziół leczniczych i ich zastosowanie terapeutyczne W rzeczywistości przez wieki rośliny były uważane za główne źródło substancji leczniczych wspomagających dobre samopoczucie i zdrowie ludzi i zwierząt poprzez przygotowywanie kompresów , wywarów , maści lub okładów , eliksirów uważanych za niemal „magiczne”.

Proste popularne przekonanie przekształciło się w badania naukowe wraz z narodzinami tradycyjnej medycyny chińskiej, indyjskiej tradycji ajurwedyjskiej oraz tradycji świata zachodniego, która wywodzi się z doświadczeń greckich i rzymskich.

Wreszcie sztuka zielarska zidentyfikowała, wyselekcjonowała i sklasyfikowała różne rodzaje roślin, odróżniając proste zioła od roślin leczniczych , przyprawowych i aromatycznych oraz kierując ich uprawą i wykorzystaniem do celów czysto terapeutycznych, kosmetycznych i żywieniowych.

Zioła są doskonałymi naturalnymi lekami na wiele najczęstszych dolegliwości i dolegliwości, pozwalającymi uniknąć przykrych skutków ubocznych nowoczesnych “konwencjonalnych” leków, które bazują na składnikach aktywnych obecnych w Naturze.

Ale czy skuteczność fitoterapii jest uznawana czy nie?

Dbanie o zioła oznacza korzystanie z tego, co udostępnia nam Natura, praktykę uznaną również przez WHO, która zdefiniowała rośliny lecznicze jako „ organizmy roślinne zawierające aktywne składniki zdolne do leczenia i łagodzenia dolegliwości i chorób u ludzi i zwierząt ”.

Każda roślina odpowiada terapeutycznemu składnikowi aktywnemu zdolnemu do wyleczenia określonej patologii, dolegliwości lub złego samopoczucia.

Zestaw wszystkich składników aktywnych obecnych w roślinie leczniczej nazywa się fitokompleksem. Z tego powodu ważne jest, aby znać właściwości wspólne dla roślin i wiedzieć, jak je wykorzystać w razie potrzeby.

Ponadto aktywne składniki roślin mogą wykazywać większą skuteczność, gdy są połączone w związek lub preparat galenowy .

Zioła medyczne

Zioła lecznicze: substancje czynne

Ogólnie rzecz biorąc, najpowszechniejsze dobroczynne substancje w ziołach, z których uzyskuje się najważniejsze korzyści dla umysłu i ciała to:

  • Alkaloidy. Są organicznymi składnikami azotowymi skutecznymi w leczeniu różnych patologii, ponieważ są zdolne do znaczącego działania farmakologicznego. Alkaloidy obejmują substancje wpływające na układ nerwowo-mięśniowy, takie jak kofeina , morfina, nikotyna i meskalina. Ze względu na wyraźne właściwości ekscytujące, ale i przygnębiające, alkaloidy muszą być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarską, aby uniknąć niebezpiecznych skutków lub interakcji z innymi lekami. Roślinami najbogatszymi w alkaloidy są herbata, kawa, tytoń i ogólnie wszystkie rośliny należące do rodzin Ranunculaceae , Solanaceae, Papaveraceae .
  • Polifenole . Są silnymi naturalnymi przeciwutleniaczami zdolnymi do przeciwdziałania starzeniu się komórek spowodowanemu przez wolne rodniki. Należą do nich garbniki zaliczane do związków polihydroksyfenolowych , które są ekstrahowane z kory, korzeni, owoców i liści. Działają ściągająco i dlatego są wskazane w leczeniu urazów i ran w celu wspomagania gojenia tkanek. Ponadto zaleca się ich stosowanie w leczeniu hemoroidów i pęknięć; do użytku wewnętrznego stosuje się je w przeciwdziałaniu biegunkom , zapaleniom jelit i stanom zapalnym błony śluzowej jelita i żołądka.
  • Flawonoidy (lub biflawonoidy ) mają podobne właściwości do polifenoli, ponieważ pełnią podobną funkcję przeciwutleniającą i barwiącą. Z niektórych pozyskiwane są glikozydy , czyli substancje odpowiedzialne za magazynowanie cukrów (rabarbar, jeżówka).
  • Terpeny (lub terpenoidy) charakteryzują olejki eteryczne najczęściej stosowane w kosmetykach; są odpowiedzialne za zapachy i zapachy kwiatów i roślin: wystarczy pomyśleć o limonenie, kamforze i mentolu.
  • Skrobie. Pochodzące z przemian cukru i charakteryzujące się wysokim stopniem strawności skrobie są na ogół przyjmowane w synergii z innymi składnikami aktywnymi, w szczególności jako baza produktów dietetycznych.
Zioła medyczne
  • glikozydy . Są to związki chemiczne składające się z grupy cukrowej i grupy niecukrowej zwanej aglikonem . Biorąc pod uwagę wpływ, jaki mogą wywierać na organizm ludzki, ich stosowanie powinno być zalecane pod ścisłym nadzorem lekarza. Główne glukozydy pełnią ważne funkcje kardiotoniczne , przeciwzapalne, przeciwbólowe, moczopędne, reumatyczne, przeczyszczające, rozszerzające naczynia krwionośne, przeciwskurczowe, antyseptyczne, napotne. Niektóre rodzaje glukozydów przyjmowane w nadmiernych dawkach mogą być trujące i powodować zatrzymanie krążenia.
  • Śluzy . Śluzy są czymś więcej niż substancją czynną, wynikiem procesu wegetatywnego. W kontakcie z wodą rozszerzają się stając się lepkie i lepkie. Ich skuteczność została sprawdzona w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, podrażnień błony śluzowej żołądka i jelit. Śluz malwy i prawoślazu  są najczęściej stosowane w naturalnych terapiach w leczeniu bólu gardła , zapalenia gardła, zapalenia krtani , ponieważ rośliny te są bogatsze w te składniki aktywne.
  • Olejki eteryczne. Ze względu na swoje niezliczone dobroczynne właściwości olejki eteryczne należą do substancji pochodzenia naturalnego najczęściej stosowanych w fitokosmetyce i fitoterapii. Olejki eteryczne na ogół mają stymulujące działanie na skórę i błony śluzowe oraz działanie wykrztuśne i upłynniające na układ oddechowy. Najbogatsze w olejki eteryczne są odmiany roślin z rodziny labiatae (szałwia, mięta), pinaceae (sosna górska ) i baldaszkowatych ( anyż , koper włoski).

Zioła lecznicze i typowe dolegliwości kobiet

Wśród najczęściej leczonych typowo kobiecych zaburzeń znajdziemy:

Zioła lecznicze i sezonowe dolegliwości

Zioła lecznicze są często używane:

  • na zimno
  • n ból gardła

Krótko mówiąc, jakakolwiek dolegliwość nas dotyka, natura prawie zawsze jest w stanie zaoferować skuteczne lekarstwo. Leczenie się ziołami, korzystanie z dobrodziejstw roślin to szanowanie naturalnej równowagi organizmu i zapobieganie (a także leczenie) zaburzeniom wynikającym z negatywnych bodźców zewnętrznych, nieprawidłowych nawyków żywieniowych i gorączkowego trybu życia.

Innymi słowy, oznacza ponowne odkrycie dobrostanu ciała i umysłu, tak jak uczy natura.

Możesz również polubić…