Zioła lecznicze wpierające przemianę materii i odchudzanie

 

Kozieradka spowalnia trawienie pokarmu, opóźniając wchłanianie węglowodanów i tłuszczów. Powoduje to zmniejszenie apetytu i lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi. Przyjmowanie zaledwie 1,2 g ekstraktu z nasion kozieradki zmniejsza dzienne spożycie tłuszczu o 17%.


Zielona herbata jest jedną z najskuteczniejszych herbat na odchudzanie, ponieważ zawiera dużo katechin – naturalnych przeciwutleniaczy, które przyspieszają metabolizm i spalanie tłuszczu. W różnych badaniach ludzie, którzy spożywali zieloną herbatę przez 12 tygodni, stracili znacznie więcej masy ciała, tłuszczu i obwodu talii w porównaniu z grupą kontrolną.

Kalina obniża poziom leptyny wydzielanej przez adipocyty i jest kluczowym mediatorem pobudzenia ośrodka apetytu w podwzgórzu. Prowadzi to do zmniejszenia apetytu na jedzenie i korekty otyłości. Stosuje się zarówno jagody, jak i wywar z kory drzewa.

Pieprz Cayenne zawiera specjalną substancję – kapsaicynę. Udowodniono, że pomaga przyspieszyć procesy metaboliczne i zwiększyć spożycie kilokalorii, dzięki czemu traci się nadwagę. Ponadto kapsaicyna tłumi uczucie głodu, dłużej zachowujesz sytość.

Jedno małe badanie wykazało, że spożywanie żeń-szenia dwa razy dziennie przez 8 tygodni doprowadziło do utraty wagi. Podobnie badania na zwierzętach wykazały, że żeń-szeń zwalcza otyłość poprzez zmianę tworzenia się tłuszczu i opóźnianie wchłaniania tłuszczu w jelitach.


Na podstawie przeglądu 27 badań stwierdzono, że imbir zmniejsza wagę poprzez zwiększenie metabolizmu i spalanie tłuszczu, jednocześnie zmniejszając wchłanianie tłuszczu i apetyt.

Kurkuma zawiera kurkuminę, główny składnik aktywny. Badanie przeprowadzone na 44 osobach z nadwagą wykazało, że przyjmowanie kurkuminy dwa razy dziennie przez jeden miesiąc było skuteczne w zwiększaniu utraty tłuszczu, zmniejszaniu tłuszczu z brzucha i zwiększaniu utraty wagi nawet o 5%.

Badania pokazują, że związki znajdujące się w cynamonie mogą naśladować działanie insuliny, pomagając w transporcie cukru z krwioobiegu do komórek. Ponadto cynamon obniża poziom niektórych enzymów trawiennych, spowalniając w ten sposób rozkład węglowodanów.

Rozmaryn przyspiesza metabolizm, tłumi apetyt na cukier i obniża poziom cukru we krwi, sprzyjając w ten sposób utracie wagi, a także pozwala nie ograniczać się zbytnio w jedzeniu. Ponadto rozmaryn pomaga żołądkowi szybko trawić tłuste i ciężkie pokarmy.

Mniszek lekarski jest łagodnym środkiem moczopędnym, przeczyszczającym i trawiennym. Ma bezpośredni wpływ na neurocyty, podczas których zwiększa się aktywność przemiany materii. Poprawia również wydalanie kwasów tłuszczowych przez układ pokarmowy.

Oprócz ziół bardzo przydatna jest kawa. Kofeina znajdująca się w świeżo parzonej kawie zwiększa metabolizm nawet o 11% i zwiększa spalanie tłuszczu nawet o 29%. Ponadto kawa hamuje apetyt.

Możesz również polubić…