Zapalenie zatok – przepisy i kuracje

Statystyki, które mówią o zachorowalności na zapalenie zatok z roku na rok wciąż się powiększają. Nawet co drugi Polak zmagał się z tą dolegliwością, a wielu cierpi na nią przewlekle. Medycyna akademicka mówi wprost, iż nie radzi sobie z zapaleniem zatok i jedynie co oferuje to sterydy.

Leczenie zatok co prawda wymaga dużo cierpliwości i zachowania samodyscypliny, jednakże naprawdę się opłaca.

Z pomocą przychodzą nam rośliny i produkty pszczele oraz przygotowane z nich domowe specyfiki. Ich skuteczność potwierdza dziś też nauka.

Wśród skutecznych sprawdzonych środków należy wymienić:

dziewannę,

chrzan,

olejek z drzewa herbacianego

miód,

propolis

 

Dziewanna

Kwiaty wykazują działanie przeciwzapalne na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i oskrzeli. Stosuje się je też przy stanach zapalnych zatok  i przy katarze, najczęściej ropnym. Specyfiki z kwiatów niszczą bakterie i wirusy, które wywołują zapalenie zatok. Ułatwiają ich oczyszczanie z zalegającej wydzieliny oraz poprawiają komfort oddychania.

 

Kwiaty dziewanny 30 g, łączymy z korzeniem imbiru 10g, goździkami 5 g. Te trzy składniki mieszamy z wodą i miodem do uzyskania półpłynnej konsystencji. Spożywamy 1 łyżeczkę 3 razy dziennie sporządzonej mikstury.

Chrzan

Chrzan bez wątpienia pozytywnie wpływa na stan naszych zatok, dezynfekuje drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Spożywanie utartych korzeni sprzyja udrożnieniu nosa w czasie infekcji. Działa silnie antyseptycznie wobec bakterii i wirusów, które wywołują stan zapalny, ponieważ zawiera silne związki siarki. Ułatwia także oczyszczanie zatok z zalegającej, często ropnej i cuchnącej wydzieliny.

Z chrzanu można sporządzić bardzo skuteczny syrop na schorzenia zatok

100 g świeżych korzeni chrzanu

150 g miodu pszczelego  (lipowego, spadziowego)

1/2 szklanki ciepłej wody

 

Korzenie obieramy, trzemy na tarce, zalewamy ciepłą wodą, odstawiamy na dwie godziny. Miazgę wyciskamy a do uzyskanego płynu dodajemy miód i starannie mieszamy. Zlewamy do butelki i przechowujemy w lodówce.

Stosujemy 1 łyżeczkę 3 -4 razy dziennie – dorośli, dzieci powyżej 6 roku życia 2 łyżeczki w ciągu dnia.

 

Balsam z olejku z drzewa herbacianego

2 łyżki oleju migdałowego

10 kropli naturalnego olejku z drzewa herbacianego

Obie pozycje starannie mieszamy ze sobą i zamykamy  w szczelnym pojemniku. Powstały balsam delikatnie wcieramy w skronie i smarujemy płytko błony śluzowe nosa co najmniej 2-3 razy dziennie.

Balsam nie tylko sprawia, że zatoki się oczyszczają, ale także ustępują bóle głowy.

 

AR

 

 

 

 

 

Możesz również polubić…