Z serii Zaitseva- wspomnienia wnuczki i przepisy zielarki

Zaitseva Elena Fedorovna – słynny zielarz,

który pomógł tysiącom ludzi

Wspomnienia wnuczki Eleny

Na wstępie kobieta ostrzega wprost:

“Prosimy o czujność! Teraz jest ogromna liczba czarowników i czarowników, a także wszelkiego rodzaju ezoteryków, którzy ukrywają się za tym, że rzekomo są uczniami naszej babci, a to tylko oszustwo. Nie tylko nie pomagają i nie przestrzegają zasad zbiórki, ale mogą wyrządzić wiele szkody. “

Swoje życie poświęciła służbie ludziom, nauczaniu i uzdrawianiu ziołami. Przez całe życie podróżowała po różnych klasztorach i parafiach kościelnych, ucząc mnichów, jak leczyć się ziołami. Dlatego tak nazywali go ludzie – „Monastyczny zielarz”.

Była niesamowitą osobą. Leczyła ludzi i ich choroby, zawsze modliła się i zbierała zioła niestrudzenie, bez świąt i weekendów.

Istnieje ogromna liczba zweryfikowanych opinii na temat tego, jak jej porady pomogły ludziom. Wśród jej stałych pacjentów było wielu znanych ludzi, polityków, gwiazd, profesorów, lekarzy. Ale przede wszystkim do ostatniej chwili zawsze starała się leczyć i pomagać duszpasterzom cerkwi prawosławnej, sierocińcom i schroniskom.

Elena Federovna była naprawdę wyjątkową pracownicą i osobą. Wielu potwierdzi, że w ciągu dziewięćdziesięciu lat pracowała tak, jak nie każdy może nawet w wieku dwudziestu lat. Zimą i kiedy była w domu, codziennie dzwoniło do niej wiele osób i starała się wszystkim pomóc. A latem też zbierała zioła i wykładała.

Mnie, jako wnuczka, zawsze dziwiła jej cierpliwość – czasami zastanawiałem się, jak ona to wszystko znosi? W końcu ci, którzy się do niej zwrócili, nie mogli sobie nawet wyobrazić, jak trudno było jej żyć. W jej wieku zawsze sama zbierała zioła. Niosła wielkie worki ziół leczniczych, sama przyjmowała pacjentów. Nie miała czasu na odpoczynek. Jej jedyną radością rano jest karmienie ptaków – jej babcia bardzo je kochała.

Prowadziła bardzo ascetyczny tryb życia. Wszystkie pieniądze, które otrzymywała od pacjentów, oddawała potrzebującym i kościołowi. Nigdy nic dla siebie nie kupiła – wszystkie ubrania, wszystkie przedmioty, które ją otaczały, były to prezenty wdzięczności od ludzi, którym pomogła. Kupowała tylko warzywa i owoce. Prawie w ogóle nie jadła mięsa, nie jadła kiełbasek i smakołyków, nie malowała się, nie oglądała telewizji i nie żyła w spokoju jak jej rówieśnicy.

W naszych czasach trudno sobie nawet wyobrazić taki sposób życia, taką ilość witalności, energii i miłości do ludzi.

Do tej pory jednak zostawiła nam w spadku ogrom zielarskiej wiedzy:

Długotrwałe stosowanie preparatów ziołowych praktycznie nie powoduje rozwoju reakcji alergicznych i uzależnień, co niewątpliwie zwiększa zasadność stosowania roślin leczniczych.

Produkty lecznicze pochodzenia roślinnego, działając ogólnoustrojowo na organizm, regulują funkcje różnych powiązanych ze sobą układów organicznych. Substancje biologicznie czynne roślin, wnikając do tkanek i działając na poziomie metabolizmu wewnątrzkomórkowego, zapewniają kompleksowe pobieranie oddziaływujących związków do organizmu.

Rośliny lecznicze nie są panaceum, ale włączenie fitofarmakologii do kompleksu środków terapeutycznych, profilaktycznych i rehabilitacyjnych jest bardzo przydatne w rozwiązaniu problemu zapobiegania najczęstszym chorobom i ich powikłaniom. Stosowanie ziołolecznictwa jest uzasadnione, zwłaszcza w procesach przewlekłych, jako skuteczna metoda leczenia.

Warunki zbioru roślin leczniczych

MARZEC – pąki brzozy, pąki sosny KWIECIEŃ – kora dębu, kora kruszyny, kwiaty podbiału, brzoza – chaga MAJ – liście borówki brusznicy, miotełki brzozowe, torebka pasterska CZERWIEC – pokrzywa, ziele piołunu, liście podbiału, liście mącznicy lekarskiej, ziele serdeczne, krwawnik pospolity, sukcesja, glistnik, babka lancetowata, ziele dziurawca, ziele dziurawca LIPIEC – pokrzywa, babka lancetowata, matka, kwiaty wrotyczu pospolitego, ziele i macocha, szczaw zwyczajny SIERPIEŃ – pokrzywa, babka lancetowata, ziele dziurawca, kwiaty wrotyczu pospolitego, rumianek i pachnący, szczaw koński, krwawnik pospolity, malina, czeremcha, koperek, borówka amerykańska itp. WRZESIEŃ – owoce kozłka lekarskiego, jarzębiny i dzikiej róży PAŹDZIERNIK – owoce babki lancetowatej, serdecznika pospolitego, krwawnika, waleriany, sadzonki olszy, owoce jarzębiny i dzikiej róży.

Rodzaje zbioru roślin leczniczych

NAPAR. Napar przygotowuje się przez zaparzanie delikatnych części roślin (liście, kwiaty, zioła, owoce) w gorącej wodzie, z której składniki aktywne są łatwo ekstrahowane. Aby przygotować napar, roślinę kruszy się, zalewa gorącą wodą, szczelnie przykrywa pokrywką i podaje w infuzji przez 1-3 godziny. wywary. Odwary przygotowuje się z korzeni i kłączy. Odwary gotuje się na małym ogniu przez co najmniej 15-30 minut, często mieszając. Napary i wywary przygotowuje się w stężeniu 1:10. Z grupy roślin silnych. Napary i wywary przechowuje się w lodówce nie dłużej niż 3 dni. Wstrząsnąć i ogrzać przed użyciem.

Sposoby za różne powszechne choroby (fragment wywiadu):

– Żołądek  (zapalenie błony śluzowej żołądka, katar, wrzód, złe trawienie) ze zwiększoną kwasowością. Zdenerwowani uwalniają adrenalinę i palą żołądek . Potrzebujemy kojących ziół: serdecznik, czarnobyl, zuznik, buk, mięta, melisa, nagietek, podbiał, krwawnik pospolity, cudweed, szałwia, biała jagnięcina, liść brzozy, ziele dziurawca, rumianek, babka lancetowata, chmiel.

Korzenie waleriany i sinicy niebieskiej.

O niskiej kwasowości – te same zioła, ale dodaj duży banan.

Wątroba.

Najpierw musisz przejść USG, aby upewnić się, że w wątrobie nie ma kamieni, w przeciwnym razie mogą one przenieść się z ziół i wejść do przewodów. Zbiór przy braku pestek: wrotycz pospolity, nieśmiertelnik, nagietek, nawłoć, rzepik, oregano, dymek, ziele dziurawca.

Zbiór, jeśli są pestki: ziele dziurawca, kora kruszyny, mięta pieprzowa, siemię lniane, nasiona kopru, pokrzywa, wrotycz pospolity, chmiel, glistnik, rdestowiec. Weź wszystkie zioła w jednej części, a rdestowiec – pięć części – niesamowicie kruszy kamienie.

Pij korzenie łopianu, cykorii, trawy pszenicznej.

Kolekcja sercowo-naczyniowa  (nadciśnienie, miażdżyca, tachykardia itp.): Astragalus, Helichrysum, skrzyp polny, cudweed. Kwiaty głogu, serdecznik czarnobylski, mięta pieprzowa lub dowolna, melisa, oregano, koniczyna słodka, kwiaty lipy, kwiaty arniki, krwawnik pospolity, adonis, liść brzozy, korzeń kozłka lekarskiego, jemioła biała.

Pobieranie płucne  (zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, nieżyt płuc, astma, gruźlica, nowotwory):

szałwia, tymianek, dziki rozmaryn, prawoślaz, podbiał, miodunka, pikulnik, babka lancetowata, kwiaty czarnego bzu, fiołek trójbarwny, pokrzywa, liść brzozy, rdestowiec, pąki sosny.

Korzenie: mydlnica, oman, lukrecja, lubczyk, irys łąkowy.

Nerki (zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamica moczowa, niewydolność nerek): skrzyp, rdestowiec, liść brzozy, liść borówki brusznicy, herbata iwan, ziele dziurawca, nawłoć, miodunka, liść borówki, babka, podbiał, ropucha, nasiona kopru zimowego, krwawnik pospolity, mięta , nieśmiertelnik, trawa pszeniczna i korzenie łopianu.

Nerki oczyszczają krew z soli. Kiedy zachorują i przestaną pełnić tę funkcję, sole odkładają się w kręgosłupie, w kolanach. Dlatego często konieczne jest najpierw leczenie nerek.

Zbiór dla diabetyków: liście fasoli szparagowej (bogatej w insulinę), koniczyna, liść borówki, liść czarnej porzeczki, liść truskawki, liść brzozy, liść borówki brusznicy, galega lecznicza, mięta, pokrzywa, koniczyna lecznicza, rdestu ptasiego, nagietka, skrzypu polnego, dziurawca brzeczka, babka.

Korzenie: łopianu, cykorii, mniszka lekarskiego, piwonii, omanu, lukrecji.

Na nadciśnienie:  liść brzozy, koniczyna słodka, lukrecja, oregano, podbiał, babka lancetowata, skrzyp polny, koperek, owoc anyżu, melisa, serdecznik, głóg, nieśmiertelnik, cudweed.

Choroby kobiece:  rumianek, babka, krwawnik, nagietek, mięta, glistnik, buk, ziele dziurawca.

Zbiór do leczenia różnych typów nowotworów: pokrzywa, nagietek, wrotycz pospolity, ziele dziurawca), mandarynka, mięta pieprzowa, babka lancetowata, malwa, cudweed, tatar, szałwia.

Korzenie: trawa pszeniczna, łopian i mniszek lekarski.

Zbiór na raka piersi:  glistnik, nagietek, yarutka polna, jagnięcina biała, kolor kasztanowca, pączek polny, wrotycz pospolity, pokrzywa, ziele dziurawca, oregano, koniczyna, babka lancetowata, trawa pszeniczna. W jedzeniu jedz buraki, marchew, chrzan.

Różne porady

Przez wszystkie dni w Samarze konsultowała się Elena Fiodorowna – podczas i po wykładzie była otoczona kręgiem ludzi, którzy przychodzili z bólem. I wszystkim odpowiadała, przypominając przepisy na zioła, udzielając cennych porad praktycznych i duchowych, a czasem w drodze, rozmawiając z człowiekiem i patrząc na niego, wyjaśniała diagnozę. Oto kilka jej wskazówek

„ Często boli mnie serce…

– Każdy ma serce. Jakże nasze biedne serce woła: „Dlaczego zadręczasz mnie każdą drobnostką!” Są ludzie dumni, próżni, powiedzą im coś – dręczą ich urazy. Każda mała rzecz – i całe to serce przechodzi. Dbajcie o swoje serca! Nic dziwnego, że Pan powiedział: „Umiejcie przebaczać!” Pij napój wspomagający układ sercowo-naczyniowy.

– Pamięć się pogarsza.

– Musisz wziąć średnią główkę cebuli, drobno posiekać, zalać jedną szklanką zimnej wody na noc. Pij rano na pusty żołądek. Pij jeden miesiąc – dwa razy w roku.

– Zaniepokojony polipami w nosie. Mówią, żeby je wyciąć.

„Nie ma potrzeby wycinania polipów w nosie, odrosną. Trzeba wziąć kwiaty białej akacji, zmielić na proszek, dodać masło i założyć zapałkę, naoliwioną. Obierz dojrzałego kasztanowca, zrób z niego „świeczkę” i włóż do nosa. Polipy ulegają resorpcji.

– Jak leczyć alergie?

– W przypadku alergii pomaga zbiórka płucna.

– Torturowane zapalenie zatok.

– Gotuj małego czerwonego buraka przez 20 minut, zetrzyj, wyciśnij sok. Sok ten wkrapla się w ciepłej formie, 5-7 kropli trzy do czterech razy dziennie. Przechowywać w lodówce nie dłużej niż dwa, trzy dni. Bardzo dobry środek ludowy.

– Martwię się o tarczycę .

„Potrzebujesz kojącego zioła, korzenia łopianu. Nie musisz się denerwować. Najważniejsza jest umiejętność przebaczenia i pokory. Nie denerwuj się, nie obrażaj, nie obrażaj innych. Wybacz natychmiast. Była taka sprawa ze mną: jedna kobieta zabrała mi wszystkie zioła, dziesięć worków, które zbierałem przez całe lato. Chciała, żebym dla niej pracował: „Za moją pracę dostaniesz 20 procent”. Poszedłem do księdza w kompleksie Pyukhtitsky: „Co mam zrobić?” A on powiedział: „Nie smućcie się”. Pomodliłem się i cała moja uraza zniknęła. I zabrał mnie ze sobą na Krym.

– Mam astmę.

– Astma występuje zwykle u osób, które przeszły zapalenie płuc w okresie niemowlęcym lub dziecięcym. Wszystko zaczyna się od zapalenia oskrzeli, kaszlu – pęcherzyki płucne są zatkane, zwłaszcza gdy jemy dużo ziemniaków i makaronu. A potem zamienia się w astmę. Konieczne jest picie ziół płucnych: podbiału, szałwii, sukcesji, kwiatu lipy, dzikiego rozmarynu, oregano, gulawnika, koniczyny słodkiej, pączków sosny, rdestu ptasiego, liścia brzozy. Wymieszaj wszystko razem i pij przez miesiąc – wszystko minie. Im więcej zielonej gęstości wychodzi z ciebie, tym lepiej. Będziesz oddychać.

– Zaniepokojony kamieniami w wątrobie i nerkach.

– Traktuje się je trzema korzeniami (patrz ostatni numer) i trawiastą mrówką.

– Jak leczyć polipy narządów wewnętrznych?

– Glistnik sobie z nimi radzi. Zaparz jedną łyżeczkę do dwóch filiżanek wrzącej wody, ponieważ jest trochę toksyczna.

– Jak pozbyć się zaparć?

– Skuteczny środek na chroniczne zaparcia: 1 opakowanie kory kruszyny, 1 butelka holosa, 1 szklanka rodzynek. Rokitnik i rodzynki gotować w 1 litrze wody przez 30 minut na małym ogniu, ostudzić, przecedzić przez dwie warstwy gazy. Wyrzuć skurcze. Wlej holosa do płynu. Pij łyżkę stołową trzy razy dziennie przed posiłkami. Przechowywać w chłodnym miejscu.

Jak leczyć alkoholizm?

– Weź jedną część piołunu i cztery części tymianku (trawa Bogorodskaya). Gotuj trzy łyżeczki kolekcji w półtorej szklanki wody przez 20 minut na małym ogniu, pozostaw na pół godziny. Picie jednej łyżki stołowej przez dwa do trzech tygodni trzy razy dziennie przed posiłkami zmniejsza apetyt na alkohol.

–  Mam stwardnienie naczyniowe.

– Pij napój wspomagający układ sercowo-naczyniowy. I owoce czerwonej jarzębiny.

– Muszę mieć operację – usunięcia przepukliny pępkowej, ale lekarze nie są przyjmowani, bo przeszłam dwa zawały, teraz nie mogę wyleczyć serca.

Dlaczego się nie leczysz? Wypij kolekcję sercowo-naczyniową, a następnie wykonaj operację.

Mój syn ma schizofrenię.

– Po opublikowaniu mojego artykułu w moskiewskiej gazecie „Zdrowy styl życia” w ciągu dwóch lat otrzymałem tysiąc dwieście listów. Spośród nich 412 dotyczy dzieci z padaczką i schizofrenią. Poszedłem do mojego duchowego ojca Archimandryta Cyryla (Pawłowa) i powiedziałem: „Ojcze, wszyscy piszą o tym samym:„ Było dobre dziecko, potem stał się drażliwy, niekontrolowany, zaczął krzyczeć w nocy. Była epilepsja”. Co mam im odpowiedzieć? A ksiądz powiedział: „Napisz każdemu kopię: kto jest ci drogi – dziecko czy telewizor?” nie mam telewizora. Moje dzieci i wnuki też nie mają telewizji. Telewizji w ogóle lepiej nie mieć w domu. Traktuj epileptyków w ten sposób: daj im kojącą kolekcję i oderwij ich od telewizora.

– Moja sześcioletnia wnuczka słabo mówi, pijany ojciec przestraszył małą.

– Naucz swoje dziecko modlitwy. Niech śpiewa, śpiewa i śpiewa modlitwę – „Ojcze nasz”, „Moja Błogosławiona Królowo” – jakąkolwiek modlitwę. Daj mu uspokajającą kolekcję. Musi często uczestniczyć w Świętych Tajemnicach Chrystusa. Powiedz matce: „Chce, żeby dziecko było normalne, niech częściej przyjmuje komunię”. Dopomóż Ci Panie!

– Mój 28-letni syn ma poranny kaszel, nie pali, nie pije, lekarze nie mogą znaleźć przyczyny. Kaszle do tego stopnia, że ​​wymiotuje.

Musi uspokoić nerwy i często przystępować do komunii. Pij szałwię, tymianek, podbiał, pierwiosnek, pąki sosny, wrzos, miodunkę, oregano, koniczynę, dziki rozmaryn. Znajdź co najmniej 7-8 ziół, zrób z nich kolekcję i wypij.

„Mój tata ma raka trzeciego stopnia. Lekarze odmówili mu leczenia, twierdząc, że to nie ma sensu.

Dlaczego jest bezużyteczny? Trzy etapy raka są uleczalne, jeśli dana osoba traktuje leczenie poważnie. Jeśli pości, przyjmuje komunię, rak może w nim „siedzieć” i się nie rozwijać. Rak w stadium 4 nie ma lekarstwa. Tylko spowiadaj się i bierz udział w takiej osobie.

– Kręci mi się w głowie.

– Sole w kręgosłupie blokują przepływ krwi, źle trafia do głowy, dochodzi do niedotlenienia, głowa się kręci. Pij rdestowiec i trzy korzenie.

– Co pić w ciąży?

– Podczas ciąży istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania ziół . Tak więc, jeśli pijesz oregano, może dojść do poronienia. Tutaj trzeba uważać.

– Podczas postu boli trzustka. Czy mogę jeść mięso?

— Chorzy księża błogosławią ich, aby jedli ryby i produkty mleczne. Ale nikt nie powinien jeść mięsa podczas postu! Chorzy na raka nie powinni jeść mięsa. Jeśli taki pacjent je mięso, komórki rakowe wydają się skakać i radować, i rosną dwa razy szybciej.

Elena Fiodorowna traktuje dzieci i osoby starsze ze szczególną miłością.

Przyprowadzono do niej dziewczynkę, która często ma zapalenie płuc.

– Dlaczego jesteś chory? Łapiesz przeziębienie? Nie powinieneś chorować – chodzisz w spódnicy. A tych, którzy chodzą w spodniach, bolą ich brzuszki i bolą ich plecy. Nie nosisz spodni. Szczególnie nie jedz makaronów – są śluzowate, zatykają pęcherzyki płucne.

I dodano – dla rodziców:

„Pozwól jej napić się płuc”.

Rada na post

Co jeść na czczo, żeby nie osłabić?

– Wszystkim, którzy poszczą – kupcie sobie dziesięć kilogramów owsa. Zalej jedną szklankę płatków owsianych czterema szklankami wrzącej wody i gotuj na wolnym ogniu przez godzinę. Galaretkę owsianą należy odcedzić i wypić. Jeśli chcesz jeść – pij, jeśli chcesz pić – pij. I codziennie pij owsiankę. Wcześniej cała Rosja była obsiana owsem. Całe bydło, drób jadło owies. Armia carska jadła owies. Wszystkie posty ludzie jedli owies. Owies to najzdrowsze zboże. Wzmacnia układ odpornościowy, leczy serce, wątrobę. Podnosi chorych z łoża śmierci. Ovs może zaśpiewać całą odę. Lidia Kostina, autorka wielu książek o ziołolecznictwie, umierała, a jej matka uratowała ją owsem. Piła codziennie sto gramów galaretki z płatków owsianych i przeżyła. Ale płatki owsiane, w przeciwieństwie do płatków owsianych, tracą swoje właściwości lecznicze w wyniku obróbki mechanicznej.

Jedz pięć orzechów włoskich dziennie. Są tak bogate w pierwiastki śladowe, witaminy, aminokwasy, białka, że ​​przewyższają mięso i ryby.

Jedz 2-3 łyżki miodu dziennie.

1 łyżkę owoców dzikiej róży zalać dwiema szklankami wrzątku, odstawić na pół godziny, przecedzić i pić w ciągu dnia. Otrzymując te cztery składniki, nigdy nie będziesz osłabiony postem.

Zbieranie traw i tworzenie kolekcji przy użyciu tych samych technologii kontynuują córka Ludmiła i wnuk zielarza Wasilija.

Możesz również polubić…