Wrotycz pospolity – jakie jeszcze odmiany możemy spotkać i czy można je pomylić?

Wrotycz, czyli tanacetum, to roślina bardzo często spotykana na polach i łąkach. Uważana nierzadko za chwast, posiada jednak mnóstwo właściwości leczniczych. Dlatego też wielu doświadczonych ogrodników uprawia ją jako roślinę zielarską. Wrotycz potrafi też skutecznie odstraszać muchy i komary. Ale nie tylko – niektóre odmiany tanacetum pełnią także funkcję ozdobną. Od rodzaju wrotyczy zależy jej uprawa.

Najczęściej spotykamy się na łąkach, czy ugorach wrotycz pospolity, który jest bardzo charakterystyczny zarówno w wyglądzie jak i w zapachu. Jednakże obok niego możemy natknąć się na inne rodzaje wrotyczu, choć często nie wiemy, że ziela te, pochodzą z tego samego gatunku.

Rodzaje wrotyczy:

1. Wrotycz kaukazki

Czyli inaczej różowa margerytka. Osiąga powyżej 50 zm wysokości. Jest rośliną ozdobną – posiada koszyczkowate kwiaty oraz pierzaste liście. Jej kwitnienie przypada na maj oraz czerwiec. Co ciekawe, jeśli zetniemy ją zaraz po tym okresie, zakwitnie ponownie w sierpniu. Margerytka lub dobrze nasłonecznione miejsca oraz suche podłoże. Jest dość odporna na zimno.

2. Wrotycz baldachogroniasty

Jest to bylina posiadająca żółte koszyczki kwiatowe w kształcie rurek. Potrafi osiągnąć nawet metr wysokości. Kwitnie latem. Uwielbia dobrze nasłonecznione miejsca.

3. Wrotycz maruna

Najbardziej znaną i najpiękniejszą odmiana tego rodzaju wrotyczy są “Snowball”, “Sweet Yellow” oraz “Selma Stern”. Posiada specyficzne kwiatostany składające się z wypukłego środka złożonego z rurkowatych oraz języczkowatych kwiatów. Kwitnie latem, osiąga do 60 cm wysokości. Lubi nasłonecznione miejsca, choć może również rosnąć w półcieniu.

4. Wrotycz wielkolistny

Wysokość tej rośliny może osiągnąć ponad metr. Kwitnie latem. Ma nikłe wymagania dotyczące gleby. Najlepiej rośnie na dobrze nasłonecznionych terenach. Jej kwiaty przypominają krwawnika pospolitego, choć są o wiele większe.

Niektóre gatunki ze względu na swoje efektowne kwiatostany i liście są uprawiane jako ogrodowe rośliny ozdobne. W zależności od gatunku są w Polsce całkowicie, lub częściowo odporne na mróz. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, na przepuszczalnych glebach. Do częściej uprawianych w ogrodach (nie tylko w Polsce) gatunków należą: wrotycz szkarłatny T. coccineum, wrotycz maruna T. parthenium, wrotycz starcolistny T. cinerariifolium. Różne gatunki wykorzystywane są jako rośliny aromatyczne i lecznicze. Liście wrotycza balsamicznego T. balsamita służą do aromatyzowania Ale. Koszyczki wrotycza maruny wykorzystywane są jako lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy przy bólach migrenowych i menstruacyjnych. Wrotycz baldachogroniasty T. corymbosum dostarcza oleju o działaniu przeciwbakteryjnym. Szeroko wykorzystywany jest wrotycz pospolity T. vulgare do aromatyzowania potraw, jako roślina kosmetyczna, lecznicza.

Wrotycz maruna
Tanacetum bipinnatum
Wrotycz balsamiczny
Wrotycz Haradjana
Wrotycz szkarłatny

Wrotycz wielkolistny
Wrotycz baldachogroniasty

Możesz również polubić…