Właściwości lecznicze Lilli św. Józefa

 Lilia świętego Józefa znana naszym babkom, dziś rzadko spotykana to ozdobna bulwiasta bylina o pachnących śnieżnobiałych kwiatach. Roślina ta jest piękna w okresie kwitnienia: na szczytach wyprostowanych pędów tworzy się 5-10 lejkowatych kwiatów, które utrzymują się do 3 tygodni. Piękne kwiaty są uwielbiane przez ogrodników i florystów, wykorzystywane są przy tworzeniu rabat kwiatowych i układaniu bukietów. Ale dekoracyjność to nie jedyna zaleta lilii , roślina ta jest również wykorzystywana w celach leczniczych.

Lilia św. Józefa (Lilium candidum) to wyjątkowo piękna i urzekająca prostotą roślina o śnieżnobiałych kwiatach i lancetowatych liściach. W swym pokroju pęd lilii jest smukły i dosyć wysoki, gdyż może osiągać nawet 150 cm. Jest to zimotrwała i stosunkowo mało wymagająca bylina cebulowa pochodząca ze strefy umiarkowanej. Pod ziemią tworzy duże łuskowe cebule w kolorze białym, a na wiosnę wypuszcza niezwykły pęd kwiatostanowy. Kwitnie obficie na przełomie wiosny i lata, a jej lejkowate połyskujące kwiaty wydzielają przepiękny słodki zapach. Na jednej gałązce jednorazowo może pojawić od kilku do kilkunastu okazałych rozmiarów kwiatostanów o długości nawet 8 cm. Nieskazitelna biel płatków ułożonych w gwiazdę wspaniale kontrastuje z wyrazistymi żółtymi pręcikami. Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów tworzą się owoce o kształcie trójkomorowej torebki, w której znajduje się od kilkudziesięciu do nawet stu nasion. Uprawiana przez człowieka od wieków lilia św. Józefa jest rośliną prostą w hodowli i pomimo sporej konkurencji bardziej egzotycznych i zjawiskowych kuzynek azjatyckich, lilia ta ma w sobie coś wyjątkowego.

Leki na bazie części lilii stosuje się w leczeniu chorób układu oddechowego (kaszel), problemów skórnych (od oparzeń po egzemę) i chorób serca (w celu oczyszczenia krwi, utrzymania zdrowia serca). Cebule i kwiaty mają działanie moczopędne, przeciwbólowe, antyseptyczne i uspokajające.

Sekretem rośliny jest jej bogaty skład. Cebule lilii św. Józefa zawierają wiele aminokwasów, rozpuszczalnych polisacharydów, skrobi, fitosteroli i garbników. Kwiaty zawierają flawonoidy, różne olejki eteryczne i korzystne kwasy.

Napar olejowy z płatków lilii pomaga przy podrażnieniach skóry, czyrakach, egzemie, oparzeniach, swędzeniu skóry, zapaleniu łożyska paznokcia i podobnych problemach. Jest to dobry środek antyseptyczny, przeciwbólowy i uspokajający (w przypadku migreny można go posmarować skroniami, aby złagodzić ból – na dotkniętym obszarze). Do przygotowania będziesz potrzebować:

  •  1 część płatków świeżych kwiatów lilii;
  •  2 części oliwy migdałowej lub oliwy z oliwek;
  •  pojemnik szklany (szkło ciemne).

Zagotuj olej w łaźni wodnej przez pół godziny, ostudź. Płatki włóż do słoika, dodaj przegotowany olej i umieść pojemnik w ciemnym miejscu na 14 dni. Po 2 tygodniach napar olejowy odcedzić i jest gotowy do użycia. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Herbatę z lilii przygotowuje się w następujący sposób: płatki gotujemy w wodzie lub słodkim mleku. Herbatę wodną można pić w celu oczyszczenia krwi i utrzymania prawidłowej pracy serca, a napój z mlecznej lilii stosuje się przy zapaleniu jamy ustnej jako płukankę do jamy ustnej. Nie należy pić herbaty często – wystarczy raz dziennie.

Odwar z cebulki lilii św Józefa pomaga przy obrzękach, kaszlu i różnego rodzaju bólach (stosuj okłady nasączone wywarem z lilii).

Nalewka alkoholowa z białej lilii  stosowana jest zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Do przygotowania potrzebujesz:

  •  1 część płatków;
  •  2 części wódki;
  •  Pojemnik z ciemnego szkła.

Składniki miesza się i umieszcza w chłodnym, ciemnym miejscu na 30 dni. Butelkę z nalewką należy okresowo wstrząsać. Jako ogólny tonik nalewkę pije się 1 łyżeczkę dziennie, w celach leczniczych – 2-3 razy dziennie. Jeśli przeszkadza Ci smak alkoholu, możesz rozcieńczyć nalewkę wodą. Pij w kursach trwających 15-30 dni, między daniami wymagana jest przerwa 10-14 dni.

Do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i podrażnionej nadają się kremy i inne kosmetyki na bazie lilii . Działają łagodząco, zmiękczająco, wybielająco na skórę, sprzyjają jej odbudowie i nawilżaniu (dzięki zawartym w składzie olejkom eterycznym, polisacharydom i saponinom, kwasowi glikolowemu).

Możesz również polubić…