MONARDA Z GRZYBÓW I PLEŚNI

Monarda to kwiaty z rodziny miętowatych. Często nazywana jest bergamotką, ponieważ aromat pomarańczy bergamotki i monardy jest bardzo podobny. Monarda ma swoją nazwę na cześć Nicholasa Monardesa, który w XVI wieku opracował opisy roślin w Ameryce Północnej. Inne nazwy ziela bergamotki to melisa amerykańska, pokrzywa indiańska, herbata Oregon, melisa, mięta końska.

  • Właściwości hemostatyczne i regeneracyjne są wykorzystywane do gojenia się ran.
  • Właściwości przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe są stosowane w kompleksowej terapii przeziębienia, grypy, powrotu do zdrowia po skomplikowanych operacjach.
  • Działanie immunostymulujące sprawia, że ​​łatwiej jest tolerować choroby i nie zarażać się podczas epidemii sezonowych chorób wirusowych.
  • Właściwości dezynfekcyjne i przeciwbólowe są znane i szeroko stosowane w stomatologii: płukanie odwarem lub żucie świeżych liści ma lekkie działanie przeciwbólowe, pomaga przy zapaleniu jamy ustnej, zapaleniu przyzębia i innych chorobach zębów i jamy ustnej.
  • Nalewki Monarda w połączeniu z masażem brzucha olejkiem bergamotowym pomagają zwalczać pasożyty i skutecznie je eliminować. Dla wzmocnienia efektu możesz dodać do produktów pestki dyni.

Dla kobiet

Dzięki temu, że monard zawiera substancje stymulujące produkcję hormonów przeciwbólowych, kobiety mogą stosować jego napar w celu zmniejszenia skurczów podczas bolesnych miesiączek.

Monarda zawiera flawonoidy, które swoją budową przypominają żeńskie hormony płciowe. W okresie menopauzy i przed nią stosowanie naparów z dodatkiem olejków z Monardą pomaga obniżyć stężenie lipidów we krwi, wzmocnić układ sercowo-naczyniowy.

Dla mężczyzn
Badanie naukowe przeprowadzone na 1500 mężczyznach dowiodło, że regularne spożywanie flawonoidów, które są bogate w ziele bergamotki, pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich postaci raka prostaty o 30%.

Wraz z wiekiem wielu mężczyzn jest zagrożonych chorobami układu krążenia. Olejek Monarda, który przywraca metabolizm tłuszczów w komórkach, obniża zły cholesterol, zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi, pomaga oczyszczać ściany naczyń krwionośnych.

W czasie ciąży
Produkcja hormonów, stymulowana naparami i olejkami Monardy, może niekorzystnie wpływać na zdrowie matki i płodu. Stosowanie ziela bergamotki w celach spożywczych, a także kosmetycznych i leczniczych w czasie ciąży powinno być ograniczone ze względu na niedostatecznie poznany mechanizm jej działania i możliwe negatywne konsekwencje.

Podczas karmienia piersią
Flawonoidy w składzie Monarda sprawiają, że stosowanie trawy bergamotki podczas karmienia jest niepożądane. Mowa jednak o regularnym stosowaniu naparów, olejków, herbaty. Dodawanie przypraw do gorących posiłków, masowanie pachnącym olejkiem czy stosowanie saszetek z suszonymi ziołami nie wpłynie niekorzystnie na mamę i dziecko, o ile nie ma alergii.

Dla dzieci
Ze względu na obecność w składzie silnych olejków eterycznych odwary Monarda nie są zalecane dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. W takim razie należy bardzo ostrożnie podawać dzieciom napary z trawy bergamotowej, ponieważ mogą one powodować silne alergie. Do szóstego roku życia należy unikać stosowania olejku Monarda w roztworach doustnych lub miejscowych.

Podczas odchudzania
Odwary i olej pomagają organizmowi wchłaniać pokarm, pozytywnie wpływają na procesy trawienia. Olejek Monarda pobudza wątrobę i woreczek żółciowy, a także trawienie. Jakość procesów metabolicznych w organizmie jest kluczem do sukcesu w walce z nadwagą, dlatego biorąc pod uwagę ograniczenia, produkty z ziela bergamotki mogą stanowić uzupełnienie diety na odchudzanie.

Zastosowanie w medycynie ludowej
W literaturze naukowej wspomina się, że Indianie Ameryki Północnej stosowali gotowaną monardę, gotowali łodygi z liśćmi z różnymi przyprawami lub dodawali je do dań mięsnych. Również rdzenni mieszkańcy Ameryki byli świadomi antyseptycznych właściwości monarda. Świeże liście nakładano na rany, aby przyspieszyć ich gojenie. Okłady ze świeżych liści lub napar z kwiatów i liści są również uważane za pomocne w leczeniu ran i oparzeń, zapaleń skóry i innych problemów skórnych.

Napary Monarda są z powodzeniem stosowane w leczeniu przeziębień, kaszlu i innych chorób układu oddechowego. Przygotowanie napoju leczniczego nie jest trudne: kilka łyżek suszonych liści i kwiatów zalać wrzącą wodą, przykryć i nalegać na 40 minut. Również w medycynie ludowej inhalacje, wdychanie wywaru lub pary wodnej z olejkiem Monarda były często stosowane w leczeniu zapalenia oskrzeli i innych chorób układu oddechowego.

Kąpiele stóp z solą morską i wywarem z monardy pomagają w walce z grzybicą, zmniejszają pocenie się stóp i niwelują przykre zapachy.

Płukanie ust tym naparem pomagało tubylcom Ameryki Północnej w łagodzeniu bólu i zmniejszaniu stanów zapalnych.

Szkody i przeciwwskazania
Olejek Monarda jest substancją o silnym działaniu, intensywnie oddziałuje na wszystkie układy organizmu. Jego stosowanie jest możliwe dopiero po konsultacji ze specjalistą, aw wielu przypadkach dopiero po zastosowaniu innych, mniej intensywnych środków, które nie pomogły osiągnąć pożądanego rezultatu. Należy dokładnie przestudiować dawkę zalecaną przez producenta gotowego oleju Monarda. Jeśli leki z ziela bergamotki są sporządzane samodzielnie, stężenie nie powinno przekraczać 3-5 kropli na 10 ml bazy do masażu, aplikacji lub płukanek. Inną możliwością złagodzenia działania silnego środka jest zmieszanie olejku z ziół bergamotki z innymi estrami.

Podobnie jak wiele roślin bogatych w olejki eteryczne, Monarda może powodować reakcję alergiczną w przypadku spożycia lub zastosowania miejscowego. Przed pierwszym użyciem w celach leczniczych lub kosmetycznych zaleca się wykonanie testu wrażliwości.

Osoby z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym, innymi patologiami układu sercowo-naczyniowego, wrzodami trawiennymi przewodu pokarmowego, wywarami z trawy bergamotowej nie są zalecane. W okresie zaostrzenia choroby, a nawet w okresie remisji monard może powodować pogorszenie stanu zdrowia.

Ze względu na zawartość substancji stymulujących produkcję różnych hormonów Monarda nie jest zalecana do stosowania w przypadku chorób tarczycy i innych problemów z gospodarką hormonalną.

Możesz również polubić…