Traktujemy go jak doniczkowy kwiat, a tymczasem ma właściwości lecznicze

Piękna roślina zdobi niejednokrotnie nasze mieszkania. Jednakże większość z nas traktuje ją jedynie jako piękny kwiat doniczkowy. Tymczasem udowodniono, że ma wiele właściwości leczniczych. Przyjrzyjmy się dziś gruboszowi.

Drzewo pieniędzy – pod tą nazwą zna je zdecydowana większość ludzi. Każdy właściciel rośliny wierzy, że prędzej czy później ten sok przyniesie dobrobyt i dobre samopoczucie w jego domu.

Skład chemiczny

Pomimo faktu, że ludzie od dawna używają rośliny jako środka terapeutycznego, naukowcy nie przeprowadzili jej szczegółowej analizy chemicznej, ponieważ odkryto w roślinie niemal natychmiast – sole arsenu, które mają właściwość gromadzenia się w tkankach kostnych. Ich obecność stawia pod znakiem zapytania zasadność stosowania tłuszczu. Dlatego oficjalna medycyna nie przyjęła tej rośliny, choć nie zaprzecza, że ​​ilość arsenu jest na tyle mała, że ​​jej zewnętrzne zastosowanie nie zaszkodzi.

Naukowcy potwierdzają obecność w roślinie lotnych związków o właściwościach przeciwbakteryjnych – lotnych oraz flawonoidów. Ich najważniejszą właściwością jest to, że są doskonałymi przeciwutleniaczami, które hamują procesy oksydacyjne w organizmie i pobudzają go do aktywniejszej walki z infekcjami, odmładzania i gojenia się ran.

Jak wygląda drzewo pieniędzy?

Grubosz (naukowiec) nie powinien być mylony z żadną inną rośliną. Jest soczysta, jędrna: na grubym i masywnym pniu,  znajdują się silne gałęzie z błyszczącymi mięsistymi liśćmi, które siedzą parami naprzeciw siebie. Nic więc dziwnego w nazwie: pochodzi ona od słowa „crassus”, co po łacinie oznacza „gruby”.

Większość ludzi nazywa tę roślinę drzewem pieniędzy, co również nie jest przypadkowe: jej liście mają kształt monet.

Roślina ma ponad 300 gatunków, prawie wszystkie z nich pochodzą z południowej półkuli planety – południowej i południowo-zachodniej Afryki, regionów tropikalnych i wyspy Madagaskar.

Gromadzenie i przechowywanie

Przed użyciem rośliny do maści do celów leczniczych należy zadbać o to, aby było w niej dużo składników odżywczych. Dlatego nie można go mocno „usmażyć” na słońcu. Jeśli roślina jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez długi czas, przegrzeje się, liście zmienią kolor na czerwony, a następnie brązowieją. Oznacza to utratę zdolności leczenia.

Do przygotowania preparatów leczniczych Grubosza używa się wyłącznie świeżych, soczyście zielonych i błyszczących liści. Nie można ich długo przechowywać: zachowują swoją wartość maksymalnie przez dwa dni.

Lecznicze właściwości drzewa pieniędzy

Ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka, nawet jeśli po prostu stoi na oknie. Sama swoją obecnością w pomieszczeniu poprawia skład powietrza, ponieważ zawarte w nim lotne składniki niszczą wszelkie niebezpieczne bakterie. Dzięki temu ludzie są w lepszym nastroju i sprawności, sen jest normalny, a osoby z ostrymi infekcjami dróg oddechowych mogą z łatwością znieść chorobę i szybciej wyzdrowieć.

Lecznicze właściwości drzewa pieniędzy

Grubosz jest szeroko stosowany do użytku na zewnątrz. Tradycyjni uzdrowiciele od dawna znają jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, regeneracyjne i przeciwświądowe. Polecany jest do leczenia skaleczeń, ran, ropień, oparzeń. Kiedy używasz soku lub miąższu z rośliny, rany są dezynfekowane i goją się szybciej. Jeśli głowa swędzi z powodu egzemy lub łuszczycy, roślina złagodzi podrażnienie. Liście przyczepione do miejsca ukąszenia owada łagodzą swędzenie, obrzęk, a nawet opryszczkę na wardze.

Może znacznie zmniejszyć ból podczas zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów czy dny moczanowej – lecznicza zielona owsianka w tym przypadku działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Na przeziębienia preparaty ziołowe wkrapla się do nosa.

Inna nazwa grubasa, czyli kukuruzici, wzięła się od jego zdolności do łagodzenia starych, suchych wysypek, na które ludowi uzdrowiciele przepisują kompres. To samo narzędzie pomoże pokonać grzybicę paznokci i wyeliminować wzrost paznokci.

Roślinę stosuje się również przy hemoroidach i żylakach, gdyż może wzmacniać ściany naczyń krwionośnych.W pierwszym przypadku stosuje się preparaty na bazie tłuszczu i wazeliny (lub oliwy z oliwek), w drugim – nalewkę alkoholową.

Grubosz radzi sobie z:

Przeziębieniami

Jeśli nos jest zatkany, możesz zrobić krople . Konieczne jest wyciśnięcie soku z liści, rozcieńczenie go wodą i wzięcie jednej części soku na dwie części wody. Umieść tylko jedną kroplę w każdym nozdrzu, ale często – co godzinę. Jeśli katar jest długi i istnieją obawy, że będzie przewlekły, można przystąpić do płukania nosa. Roztwór do przemywania należy sporządzić z soku wyciśniętego z 5-6 liści, zmieszanego z 3 łyżkami wrzącej wody.  Płucz nos 3 razy dziennie.

Bólem gardła i zęba

Sok nadaje się nie tylko do ratowania przed bólem gardła, ale także do eliminowania problemów w jamie ustnej – łagodzi ból zęba, leczy wrzody z zapaleniem jamy ustnej. Aby przygotować kompozycję leczniczą, należy wycisnąć sok z 10 liści i wymieszać go ze szklanką ciepłej wrzącej wody. Płukać gardło lub usta 3 do 4 razy dziennie.

Żylakami

Nalewka alkoholowa do walki z żylakami jest przygotowywana z 6-7 liści tłuszczu, 200 g wódki. Listki można lekko podrzeć na kilka części lub wypełnić w całości. Wykonaj go  w szklanym pojemniku w ciemnym miejscu przez 2 tygodnie. Gotową nalewkę należy dokładnie rozsmarować na nogach – zaczynając od kostek i przesuwając się w górę – do kolan i bioder.

Hemoroidami
Aby złagodzić ból i wyleczyć pęknięcia na odbycie lub usunąć guzki odbytu, możesz przygotować domowy środek na bazie wazeliny i soku na smalcu. Należy je wymieszać w równych proporcjach, nałożyć na tampon z gazy bawełnianej i ostrożnie włożyć do środka. Aby przyspieszyć działanie narzędzia, powtarzaj procedurę 2 razy dziennie.

Do leczenia stawów
Aby złagodzić ból związany z artretyzmem, reumatyzmem, a także skręceniami i stłuczeniami, warto zrobić okład. Posiekaj zielone liście na papkę (możesz użyć blendera lub drobno posiekać roślinę nożem). Powstałą masę nałożyć na bolące miejsce, przykryć czystą szmatką i zabezpieczyć bandażem. Trzymaj kompres przez 2 do 3 godzin, lepiej – przez całą noc. Jeśli ból jest intensywny, możesz powtórzyć zabieg rano.

Grzybicą

Walka z grzybicą jest trudna, długa i kosztowna. Produkt leczniczy przygotowany w domu poprawi efekt terapeutyczny apteki, skróci czas leczenia i obniży koszty.

Aby rozpocząć kurację, należy najpierw przygotować kąpiel parową stóp: dodać odrobinę sody lub mydła do gorącej wody. Usuń wierzchnią warstwę z liści Grubosza, nałóż miąższ na paznokieć i owiń go taśmą lub bandażem. Wykonaj tę procedurę wieczorem, trzymaj kompres przez całą noc. 

Leczenie oparzeń, ran, ropni, owrzodzeń i stłuczeń

Oparzenia i rany leczy się grudkami liści Grubosza. Należy go umieścić na gaziku lub waciku, nałożyć na dotknięty obszar i przymocować bandażem. Po 4 godzinach zmień bandaż.

Z opryszczką i ukąszeniami owadów

Gdy na ustach pojawiła się opryszczka, sok wyciśnięty z liści Grubosza pomoże szybko się jej pozbyć. Konieczne jest drobno posiekanie kilku liści (lub zmielenie ich w blenderze), wyciśnięcie soku z uzyskanej miąższu szmatką i nałożenie go na blister. Stan zapalny wkrótce minie.

Ten sam sok można nakładać na zaczerwienienia spowodowane ukąszeniami komarów. Sok można podawać do 6 razy dziennie, usunie swędzenie i zmniejszy obrzęk.

Napar

Umieść 5-6 liści Grubosza w filiżance i zalej je wrzątkiem. Stosować kompozycję po godzinie,  pić 2 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem, po jednej łyżce. Ten lek może leczyć stany zapalne pęcherza moczowego i nerek oraz zrobić kąpiel łagodzącą objawy hemoroidów.

Nalewka

Aby przygotować nalewkę z wódki, należy wlać około połowy liści Grubosza do półlitrowego słoika. Dodaj wódkę, szczelnie zamknij i połóż w ciemne miejsce na około miesiąc. Kiedy jest wlewana, używaj jej do okładów, które leczą stawy, skręcenia, zapalenie nerwów na twarzy, a także wycieraj nogi z żylakami.

Nalewkę alkoholową można przygotować do przyszłego użytku, ponieważ jej korzystne właściwości zachowują się przez co najmniej rok.

Wywar

Zmiażdż liście i wrzuć je do wrzącej wody (5-7 liści wystarczy na 200 ml wody). Gotuj przez pół minuty i zdejmij z ognia. Możesz użyć tej kompozycji do kąpieli z hemoroidami.

Olej

Wymieszaj sok uzyskany z liści drzewa pieniędzy i oliwę z oliwek w równych ilościach. Powstały olej leczniczy można nakładać na grzybicze zmiany skórne. Zmniejszy obrzęk, a jeśli swędzi, zniknie. Aby zwalczyć grzybicę paznokci, olej można dodawać nie do soku, ale do miazgi z liści rośliny.

Olej najlepiej nakładać na całą noc, w tym celu ucisnąć gazę na serwetce lub waciku, przyłożyć do problematycznego miejsca, przykryć folią spożywczą, którą należy wzmocnić bandażem.

Maść

Aby przygotować maść leczniczą, należy wziąć wazelinę i lanolinę (po 5 łyżek). Do tej ilości potrzebne będą 3 łyżki soku z liści Grubosz. Wymieszaj wszystkie składniki i umieść je w łaźni wodnej na 15-20 minut. W tym okresie powinieneś uzyskać kompozycję o jednorodnej konsystencji. Po wyjęciu pojemnika, masę leczniczą przelać do szklanego, szczelnie zamykanego pojemnika i wstawić do lodówki.

Maść można stosować w celu złagodzenia bólu przy reumatyzmie – konieczne jest smarowanie dotkniętych stawów, najlepiej przed pójściem spać. Medycyna alternatywna poleca również skład łagodzący dolegliwości związane z hemoroidami.

Sok

Sok leczy hemoroidy, rany, opryszczkę, ropne stany zapalne, infekcje zębów, zapalenie migdałków, zwalcza grzybicę skóry i paznokci. To narzędzie ma zdolność łagodzenia swędzenia i podrażnień skóry, zmniejsza obrzęki i różnego rodzaju wysypki.

Aby wzmocnić włosy

Musisz zmielić garść liści, zalać je 2 litrami wrzącej wody. Zagotuj trochę – nie więcej niż 30 sekund. Zdjąć z ognia, zawinąć w ręcznik i trzymać pod nim, aż ostygnie. Odcedź i odstaw. Pozostałą masę z liści wymieszaj z kefirem – wystarczą 2 łyżki stołowe. Tę masę nakłada się na skórę głowy i wciera. Owiń włosy torebką i ręcznikiem i trzymaj maskę na głowie przez 40-50 minut, następnie zmyj zwykłą wodą, a następnie szamponem.  Substancje zawarte w Gruboszu stymulują szybki wzrost włosów i wzmacniają je. Jeśli będziesz powtarzać te zabiegi przez kilka tygodni, włosy nie tylko zostaną wzmocnione, ale także zyskają zdrowy połysk.

Przeciwwskazania

Głównym zagrożeniem związanym z drzewem pieniędzy są znajdujące się w nim związki arsenu. Powinny uważać na to kobiety w ciąży ponieważ może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Z tego samego powodu matki karmiące nie powinny być leczone tą rośliną- możliwe jest, że do mleka przedostaną się bezużyteczne substancje. Napoje z tej rośliny są zabronione dla dzieci poniżej 16 roku życia.

Możesz również polubić…