Topola czarna: właściwości lecznicze i zastosowanie wg. medycyny rosyjskiej

Topola czarna stosowana jest w medycynie ludowej do leczenia chorób stawów, chorób skóry, ran i oparzeń.

Właściwości lecznicze pąków, liści i kory topoli.

Topola czarna jest rośliną leczniczą stosowaną w medycynie ludowej jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, napotny, gojący rany i uspokajający. Do celów leczniczych zbiera się korę, liście i pąki topoli, na szczęście surowców leczniczych nie brakuje.  Topola rośnie na terenach zalewowych rzek, wzdłuż brzegów jezior, na otoczakach i piaszczystych łachach. Jest często wykorzystywana do kształtowania krajobrazu parków, ogrodów, ulic i obszarów zaludnionych, szybko zalesiając obszary stepowe i wzmacniając wąwozy.

Topola jest aktywnie wykorzystywana w gospodarce narodowej. Z drewna wytwarza się pojemniki, zapałki, papier i sztuczny jedwab. Kora topoli służy do garbowania i barwienia skór na żółto, a tkaniny na kolor żółty, kasztanowy i czekoladowy. Liście wykorzystuje się w przemyśle perfumeryjnym do aromatyzowania mydeł toaletowych, a świeże liście wykorzystuje się jako paszę dla zwierząt gospodarskich. Można je suszyć na zimę dla krów i koni. Dobra roślina miodowa. Pszczoły wykorzystują klej z pąków do produkcji propolisu.

Nawiasem mówiąc, jabłonie i grusze traktowane naparem z liści topoli stają się bardziej odporne na choroby w okresie wegetacyjnym, a owoce są mniej dotknięte szkodnikami i lepiej przechowywane.

Opis botaniczny Topola czarna ( łac . Populus nigra; angielska topola czarna; syn. Osokor, Sokora, Sokorina, Osukhar) to drzewo z rodziny wierzb, osiągające wysokość 25-35 metrów, o średnicy pnia do 2 metrów.

Kora jest brudnoszara, szeroka, rozłożysta. Liście są naprzemienne, długoogonkowe, prawie trójkątne, ząbkowane wzdłuż krawędzi. Pąki wierzchołkowe są spiczaste, warstwowe, ząbkowane. Drzewo jest dwupienne.

System korzeniowy jest dobrze rozgałęziony. Obejmuje korzenie powierzchowne i ukośnie rozprzestrzeniające się, z których korzenie kotwiczące wnikają głęboko w glebę. Kiedy najniższa część pnia pokryta jest piaskiem i mułem, tworzą się korzenie przybyszowe, tworząc mniej lub bardziej wyraźną drugą warstwę. Mocny system korzeniowy zapewnia dobry wzrost całej masy drzewa, a jednocześnie zapewnia mu dużą stabilność podczas spływu wód powodziowych i ruchu lodu, a także silnych podmuchów wiatru. Podmuch wiatru nie jest typowy dla topoli czarnej. Ma dużą zdolność tworzenia pędów kikutowych. Kwitnie w marcu-maju przed pojawieniem się liści. Kwiaty są drobne, zebrane w kolczyki. Bazie meskie mają długość 6-9 cm, przylistki brązowe, przeważnie nagie, długości 3-5 mm, głęboko nacięte, frędzlowe. Na bladozielonym, owalnym, podłużnym dysku (torusie) znajduje się 8-30 (45) pręcików z jasnofioletowymi pylnikami.

Lecznicze właściwości topoli

Właściwości lecznicze topoli czarnej wynikają z bogatego składu biochemicznego liści, kory i pąków rośliny, ponadto liście i kora posiadają właściwości fitoncydalne.

Surowcami leczniczymi są pąki, kora i liście. Pąki zbiera się wiosną, z cienkich gałęzi, przed rozkwitem liści, suszy w przewiewnym pomieszczeniu i suszy na słońcu lub w suszarce w temperaturze +35…40°C. Korę zbiera się wczesną wiosną z drzew ściętych lub przetartych gałęzi podczas uprawy nasadzeń. Zawierają węglowodany, kwasy organiczne (jabłkowy, askorbinowy, benzoesowy itp.), olejki eteryczne, kwasy fenolowo-węglowe, glukozydy fenolowe, chalkony, flawonoidy, leukoantocyjany i oleje tłuszczowe.

W korze stwierdzono alkaloidy, fenologlikozydy, flawonoidy, garbniki i wyższe węglowodory, natomiast w liściach znaleziono izoprenoidy, karotenoidy, alkaloidy, organiczne i fenolowe kwasy karboksylowe, fenologlikozydy, lignany i garbniki. Preparaty z topoli mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwświądowe, ściągające, przeciwdrobnoustrojowe, uspokajające, przeciwgorączkowe, napotne i gojące rany.

Populina i salicyna pomagają usunąć z organizmu kwas moczowy, który jest obficie wydalany z moczem. Dlatego właściwości lecznicze pąków topoli czarnej są szeroko stosowane w leczeniu dny moczanowej. Według niektórych badań, gdy krystaliczne glukozydy dostają się do ludzkich komórek, przekształcają się w kwas salicylowy. Aspiryna ma silne działanie przeciwzapalne. Populina z kolei jest intensywnie wykorzystywana w walce z pasożytami i wirusami.

Preparaty na bazie turzycy posiadają między innymi inne właściwości :

moczowy i napotny;
bakteriobójczy;
wykrztuśny;
przeciwgorączkowy;
antyalergiczny;
leki przeciwbólowe.
Lecznicze właściwości kory topoli sprawdzają się przy reumatyzmie, dnie moczanowej, zapaleniu stawów, zespołach bólowych i chorobach układu moczowo-płciowego. W tym samym czasie odmrożenia, zakażone rany i hemoroidy są również leczone korą, ale tylko zewnętrznie.

Jako środek antyseptyczny pąki nadają się do leczenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, zwłaszcza z ropną wydzieliną. Aktywne składniki działają antyseptycznie na błonę śluzową oskrzeli i pomagają upłynnić plwocinę. Pomimo takich właściwości leczniczych, zawsze bierze się pod uwagę przeciwwskazania pąków topoli czarnej. Pacjenci, którzy mają indywidualną nietolerancję aspiryny, powstrzymują się od takiej terapii. W ciąży, karmiące piersią oraz u osób cierpiących na ostre choroby przewodu pokarmowego takie leczenie jest zabronione.

Topola dla mężczyzn

Układ moczowo-płciowy to złożony mechanizm, który w przypadku awarii działa przez długi czas. Jednakże pąki turzycy okazały się skuteczne w walce z zapaleniem pęcherza moczowego (także szyjki macicy), spermatorium, bolesnym oddawaniem moczu, nietrzymaniem moczu, przerostem, nadmiernym pobudzeniem seksualnym i zapaleniem prostaty.

Pąki topoli czarnej na problemy z prostatą są zwykle przyjmowane w postaci naparu. Aby to przygotować :

pokruszone surowce (2 łyżki) wlewa się wrzącą wodą (200 ml);
masę doprowadza się do wrzenia;
usunięty z ognia;
zaparzać do 3 godzin w termosie lub owinąć ręcznikiem;
przefiltrowany.

Przyjmować doustnie 3 razy dziennie przed posiłkami 30 minut. Optymalna dawka dla mężczyzn o standardowej budowie to 2 łyżki. l. za jednym razem. W przypadku gruczolaka prostaty stosuje się inny przepis na preparat.

Dodać 60 g suchej mieszanki do 200 ml wrzącej wody. Podaje się go w termosie przez godzinę, po czym filtruje. Sposób podawania pozostaje niezmieniony, z wyjątkiem dawkowania, które wynosi 50 ml. Napary te są również istotne w przypadku innych chorób urologicznych układu moczowo-płciowego. Maksymalny przebieg przyjęcia: od 14 dni do miesiąca.

W przypadku hemoroidów, reumatyzmu i dny moczanowej 30 g suszonych pędów wlewa się w 200 ml wrzącej wody przez 15 minut. Przecedzony koncentrat pije się przez cały dzień.

Do smarowania (rano i wieczorem) hemoroidów przygotowuje się produkt: pędy miele się na proszek i miesza z wazeliną.

Preparaty z topoli mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwświądowe, ściągające, przeciwdrobnoustrojowe, uspokajające, przeciwgorączkowe, napotne i gojące rany.

Nalewkę z pąków topoli , przygotowaną w proporcji 1:10, stosuje się przy gruźlicy, reumatyzmie, dnie moczanowej, okresowej gorączce, zapaleniu pęcherza, przeziębieniach i skąpych miesiączkach u kobiet. Stosować 20-30 kropli 3-4 razy dziennie podczas posiłków.

Pączki gotowane w oleju roślinnym w proporcji 1:10 działają przeciwbólowo przy kamicy moczowej . Weź 1 łyżeczkę oleju. 3 razy dziennie z posiłkami. Napar ze świeżych pąków topoli (dobrze ugotowanych na parze) jest przydatny przy uszkodzeniu nerwów i więzadeł ścięgien. Aby go przygotować, zalej ⅓ szklanki surowca 1 szklanką wrzącej wody i przykryj ciepłą ściereczką. Lek nakłada się na dotknięty obszar. Opatrunek zmienia się codziennie.

Maść z pąków topoli przygotowuje się w następujący sposób: weź 3 łyżki dobrze posiekanych pąków i stopniowo mieszaj z 3 łyżkami niesolonego masła. Maść stosuje się zewnętrznie na dnę moczanową, choroby stawów, zapalenie jelita grubego wywołane rzęsistkiem, do leczenia czyraków, ropnych ran, oparzeń, hemoroidów, silnego swędzenia, pęknięć warg i czyraków, ropnych ran, oparzeń, pękniętych warg i sutków, na gronkowce i grzybicze choroby skóry. Przechowywać w lodówce przez 5-10 dni.

Napar z liści i pąków: 2 łyżki. łyżki pokruszonych surowców wlewa się do 1 szklanki gorącej wody, gotuje na małym ogniu przez 5 minut, pozostawia w ciepłym miejscu na 1 godzinę i filtruje. Weź 1-2 łyżki. łyżki 3-4 razy dziennie podczas posiłków. Świeży sok z liści topoli łagodzi ból zęba. W przypadku dzwonienia i hałasu w głowie do każdego ucha wkrapla się 2-3 krople, ciepłe. W tym przypadku małżowina uszna jest lekko przyciągana do siebie . Zapalenie naczyń (ciężkie postacie) zaleca się leczyć mieszaniną ziół: pąki topoli, kwiaty nagietka, ziele skrzypu polnego, ziele trójdzielne, liście mięty, ziele krwawnika, kwiaty czarnego bzu. Weź tylko 3 łyżki. l. łyżki, wymieszać, posiekać. 1 łyżka. l. Zalać mieszaninę szklanką wrzącej wody i pozostawić na godzinę. Odcedzić i pić ½ szklanki co 3 godziny .

Na wzdęcia i nudności zaleca się zażywać 2-4 łyżeczki węgla drzewnego z topoli. 2 dziennie przed i po posiłku.

W przypadku przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek przydatne jest przygotowanie kolekcji o działaniu przeciwdrobnoustrojowym: liście mącznicy lekarskiej, pąki topoli – po 2 części, ziele dziurawca, podbiał – po 1 części, korzeń żywokostu i nasiona anyżu – po pół części. 1 łyżka. l. Gotować mieszaninę przez 10 minut w ½ litra wody, pozostawić na 1 godzinę, odcedzić, dodać 1 łyżkę. l. miód i 1 łyżka. l. Ziele dziurawca lub sok z krwawnika. Stosować 150 ml 3 razy dziennie po posiłkach. Przebieg leczenia wynosi 45 dni (do ustąpienia stanu zapalnego)

Na zapalenie pęcherza : wlej 5 łyżek do butelki wódki (0,5 litra, 40°). l. pąki topoli czarnej i pozostawić na 21 dni w ciemnym miejscu. Wypij 1 łyżeczkę. 3-4 razy dziennie podczas posiłków. W przypadku grzybiczych zmian skórnych (stopa atlety) przydatna będzie nalewka alkoholowa: równą ilość pąków brzozy i topoli zalać alkoholem lub wódką w stosunku 1:10, odstawić na 7 dni, przecedzić. Stosować zewnętrznie do balsamów i natłuszczania.

W przypadku chorób nerwowych, dny moczanowej, reumatyzmu zaleca się przyjmowanie 3 łyżek. l. pąki topoli czarnej , gotować przez 5 minut w 1 litrze wody, pozostawić na 4 godziny. Stosować do okładów, kąpieli nasiadowych, balsamów.

W przypadku białaczki przydatny będzie wywar z pąków topoli czarnej. 1 łyżka. l. nerki zalać 200 ml wody, gotować 2-3 minuty, odstawić na 1 godzinę, przecedzić. Wypij 2 łyżki. l. 3 razy dziennie.

AR

Możesz również polubić…