Tatyana Kurbetyeva ludowe rosyjskie sposoby leczenie -korzyści i zagrożenie

Leczenie przeziębienia środkami „babci”: o korzyściach i zagrożeniach

 

Syberyjskie zioła i jagody, które babcie tradycyjnie zalecają leczyć wnuki, naprawdę mogą pomóc w przeziębieniu. Ale, jak ostrzega Tatyana Kurbetyeva, główny terapeuta obwodu nowosybirskiego, nie na wszystkich etapach choroby, a poza tym wiele przepisów ludowych ma swoje własne ryzyko.

 

NOWOSYBIRSK, 16 grudnia – RIA Novosti, Maria Kormilcewa. Syberyjskie zioła i jagody, które babcie tradycyjnie zalecają leczyć wnuki, naprawdę mogą pomóc w przeziębieniu. Ale, jak ostrzega Tatyana Kurbetyeva, główny terapeuta obwodu nowosybirskiego, nie na wszystkich etapach choroby, a poza tym wiele przepisów ludowych ma swoje własne ryzyko.

Przy pierwszych objawach przeziębienia lekarz zaleca, aby zacząć pić więcej. I właśnie na tym etapie napoje z owoców jagodowych są najskuteczniejsze. Oprócz napojów owocowych może to być herbata z cytryną, miodem, imbirem. Imbir, który w Rosji nie jest tak popularny jak w Azji, według lekarza jest skuteczny w zapobieganiu przeziębieniom, ponieważ ma silne właściwości adaptogenne, bakteriobójcze i stymulujące.

Płyny powinny wynosić do trzech litrów dziennie. A w tym samym okresie dobra jest osławiona cebula i czosnek, które są w stanie zwiększyć reakcję obronną organizmu.

 

“Do temperatury 38,5 stopni staramy się radzić sobie sami – picie, leżenie w łóżku, środki ludowe. Powyżej 38,5 bierzemy leki przeciwgorączkowe” – mówi Kurbetyeva.

Dobrym środkiem zapobiegawczym według niej są owoce i jagody zawierające witaminę C. Są to pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, kiwi, a z tego, co rośnie na Syberii – dzika róża, porzeczki czarne i czerwone, żurawina, maliny i inne jagody.

Rozmówca zauważa, że ​​napoje owocowe działają dwukierunkowo: dostarczają organizmowi niezbędnej witaminy C, a także pomagają złagodzić zatrucia wywołane infekcją; jej objawy oprócz temperatury – bóle stawów, bóle mięśni, ból głowy, osłabienie, obniżona wydajność.

Po minięciu ostrego okresu choroby, w celu wyzdrowienia, zdaniem lekarza, można nadal pić napoje owocowe z żurawiny i borówki brusznicy lub herbatę imbirową.

Leczyć kaszel bez tabletek

Jednym z najczęstszych ludowych przepisów na kaszel jest okrycie się kocem i oddychanie nad patelnią z ziemniakami gotowanymi w skórkach. Wiele osób zna również czarną rzodkiewkę, która ze względu na zawartość fitoncydów (olejków eterycznych) ma podobno właściwości bakteriobójcze. Z reguły używają go mieszając startą rzodkiewkę lub jej sok z miodem.

 

“Jest rzeczywiście pozytywny efekt – łagodzenie suchego kaszlu. Myślę, że nie zaszkodzi, jeśli osoba, która kiedykolwiek to brała, w łagodnym stanie, zastosuje sprawdzone już metody leczenia infekcji wirusowej w początkowych stadiach, pod warunkiem, że nie ma nietolerancji.Rzodkiewka z miodem – tak, (ale) jeśli nie ma uczulenia na miód, to na rzodkiewkę” – mówi rozmówca.

Przydatne jest również oddychanie nad ziemniakami – specjalista ocenia efekt tego zabiegu jako termiczny. Ale przypomina, że ​​​​niektórzy mogą mieć reakcję alergiczną aż do skurczu oskrzeli, a ponadto możliwe jest oparzenie górnych dróg oddechowych. Według niej współczesna medycyna oferuje również podawanie leku za pomocą pary wodnej, ale poza tym bezpieczniej jest za pomocą inhalatora-nebulizatora.

Zioła jako herbata i lekarstwo

Fitoterapia, zdaniem rozmówcy, jest przydatna w profilaktyce lub w początkowej fazie choroby. Ale ma też przeciwwskazania. Ponadto nie można ich używać bez ograniczeń.

Ogólnie rzecz biorąc, mówi lekarz, zioła dzielą się na te, które są używane w określonym celu i „dość uniwersalne”.

Do tych pierwszych należą lukrecja, prawoślaz, podbiał, które pije się podczas kaszlu oraz lipa, która ma działanie przeciwgorączkowe. Na przykład, jeśli temperatura zaczyna rosnąć, ale nie jest jeszcze zbyt wysoka, herbata lipowa jest jednym z najbardziej odpowiednich środków ludowych.

“Ale to wszystko pod warunkiem, że nie ma alergii. Znam przypadki bardzo poważnych reakcji na lukrecję, począwszy od pokrzywki, a skończywszy na stanie uduszenia” – ostrzega Kurbetyeva.

Rozmówczyni wymienia zioła uniwersalne, takie jak nagietek, serdecznik, mięta i rumianek.

„Wiemy, że w niektórych krajach rumianek pije się zamiast herbaty, w dużych ilościach, bo ma dobroczynny wpływ na organizm nie tylko przy przeziębieniach, ale też przy chorobach przewodu pokarmowego, bo ma działanie bakteriobójcze. Dlaczego nie stosować? Zwłaszcza w sieci aptek można kupić herbaty pakowane, których nie trzeba nalegać na kąpiel wodną” – mówi lekarz.

Ponadto rumianek jest przeciwskurczowy, zdolny do łagodzenia dyskomfortu, bólu brzucha.

“W Niemczech bardzo kochają rumianek, piją go rano, po południu, wieczorem. Zwłaszcza osoby starsze, to ich norma” – podaje przykład Kurbetyeva.

Co jest lepsze – imbir czy na przykład rumianek? Nie ma odpowiedzi na to pytanie. „To kwestia gustu i indywidualnych preferencji” – mówi lekarz.

Ale jednocześnie przestrzega przed samoleczeniem bez wizyty u lekarza i bezmyślnym korzystaniem z ludowych przepisów, zwłaszcza „z internetu”.

„Żyjemy w czasach medycyny opartej na dowodach, kiedy każda recepta powinna mieć naukowe podstawy. Jeśli mówimy o chorobie, to przede wszystkim trzeba iść do lekarza. Niestety, niektóre schorzenia rozwijają się błyskawicznie i kończą śmierci, to też musimy o tym pamiętać” – ostrzega terapeuta.

Możesz również polubić…