Substancje w pastach do zębów…

Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny bombarduje nas stale nowymi reklamami wspaniałych past do zębów niezastąpionych w walce z próchnicą, nadwrażliwością, przebarwieniami czy chorobami dziąseł.

O zaletach past producenci informują ochoczo w reklamach, na swoich stronach internetowych lub na opakowanych.

Jednak o tym, co tak naprawdę kryje się w produkcie, dowiadujemy się na tylnej stronie opakowania, drobnym druczkiem i w nieznanym dla większości osób języku farmaceutycznym.

Zgodnie z prawem producenci mają obowiązek informowania o wszystkich substancjach dodawanych do past.

Na początku składu znajdziemy substancje, których produkt zawiera wagowo najwięcej, zaś na końcu te, których dodano odrobinę.

Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre substancje mają bardzo silne działanie już w bardzo niskich stężeniach oraz odwrotnie – inne substancje mogą działać skutecznie, jeżeli przeważają w składzie.

Wpływ szkodliwych substancji znajdujących się w pastach jest różny i zależny od wielu czynników:

  1. szkodliwego działania miejscowego w kontakcie z tkankami zęba i boną śluzową,

  2. stopnia wchłaniania substancji przez chłonną śluzówkę jamy ustnej,

  3. ilości połykanej pasty do zębów,

  4. stopnia wchłaniania połkniętej pasty w przewodzie pokarmowym,

  5. stopnia wydalania substancji z organizmu.

Lista szkodliwych substancji w pastach do zębów

Poniżej przedstawiam listę najczęściej występujących substancji szkodliwych lub potencjalnie szkodliwych stosowanych w pastach do zębów:

Związki fluoru

(Sodium Fluoride, Monofluorophosphate, Olaflur, Tin Fluoride, Stannic Fluoride, Stannous Fluoride, Amine Fluoride, Silver Diamine Fluoride, Monoamino Fluorophosphate itp.)

Laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate, SLS, SDS)

Substancja pieniąca i detergent. Powoduje denaturację białek, wchodzi w reakcje z białkami tworząc z nimi kompleksy. Powoduje lub wzmaga stany zapalne dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, co zwiększa również ryzyko chorób nowotworowych. Stosowany na skórę powoduje stany zapalne skóry, w tym atopowe zapalenie skóry.

CAPB (Cocoamidopropyl Betaine)

Substancja pieniąca, detergent. Działanie podobne do SLS, ale mniej drażniące. Zwiększa ryzyko powstawania nowotworów. Szczególnie niebezpieczna jest obecność tej substancji w składzie wraz z SLS.

PEG (Pluronic, Poloxamer, PEG, PPG, PEG-PPG-PEG, Polyethylene Glycol, Polypropylene Glycol)

Substancja pieniąca, detergent. Produkt wysoce toksyczny i rakotwórczy dla komórek, zwiększa ilość czynników zapalnych w błonie śluzowej jamy ustnej i dziąseł, wywołując tym samym stany zapalne lub zaostrzając już istniejące. Zwiększa przepuszczalność tkanek, powodując tym samym większą przepuszczalność błon śluzowych i skóry dla szkodliwych substancji. Do szkodliwych PEG zaliczane są również takie związki jak: Acrylates/Steareth-20 i inne liczby,  Methacrylate Copolymer, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Sodium Myreth Sulfate.

Mirystoilosarkozynian sodu (Sodium Myristoyl Sarcosinate)

Substancja pieniąca, detergent. Powoduje podrażnienia skóry i błon śluzowych.

Salicylan choliny (Cholini Salicylas)

Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Na ten składnik powinny uważać osoby uczulone na aspirynę, gdyż często alergia ta dotyczy całej grupy salicylanów. Może zaostrzać objawy istniejącej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy oraz astmy oskrzelowej. U dzieci poniżej 12 roku życia może wywołać chorobę Rey’a (patologiczne zmiany głównie w mózgu i wątrobie). Nie powinien być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią ze względu na przechodzenie przez barierę łożyska i obecność w mleku matki.

Triklosan (Triclosan)

Substancja o działaniu przeciwbakteryjnym i konserwującym.  Ma działanie rakotwórcze. Jak wykazały badania na zwierzętach, zaburza prawidłowy rozwój organizmu poprzez interakcje z hormonami tarczycy. Skutkiem tego jest negatywny wpływ na całą gospodarkę hormonalną organizmu, zaburzenia homeostazy, obniżenie temperatury ciała, efekt depresyjny na centralny układ nerwowy (mózg). Wykazuje działanie drażniące oraz ulega kumulacji w tkance tłuszczowej. Zwiększa również oporność bakterii na antybiotyki. Ma działanie rakotwórcze.

Chlorheksydyna (Chlorhexidine)

Ma działanie silnie przeciwbakteryjne. Stosowana powyżej dwóch tygodni powoduje powstawanie przebarwień na zębach. Wywołuje podrażnienia skóry i błon śluzowych, co zwiększa ryzyko powstawania nowotworów.

Azotan potasu (Potassium nitrate)

Składnik wielu past na nadwrażliwość zębów. Zamyka kanaliki zębinowe znosząc tym samym nadwrażliwość zębów. Działa drażniąco na skórę, drogi oddechowe, przewód pokarmowy, jamę ustną.

Chlorek strontu (Strontium chloride)

Środek przeciwko nadwrażliwości zębów. Gromadzi się w kościach jako antagonista wapnia, co zwiększa ich łamliwość. Badania prowadzone na szczurach, wykazały również zmniejszenie masy przysadki mózgowej u samic.

Karbomer 

(Carboxyvinylpolymer, Carbomer, Carbopol 934, 2-propenoic acid, homopolymer, 2-Propenoic acid)

Substancja stabilizująca i zagęszczająca. Ma właściwości drażniące na skórę i błony śluzowe.

Parabeny (Methylparaben, Propylparaben)

Środki konserwujące. Wywołują podrażnienia skóry i błon śluzowych, w tym atopowe zapalenie skóry. Sprzyjają powstawaniu nowotworów. Kumulują się w organizmie i zachowują się  podobnie do hormonów.

Biguanid polyaminopropylu (Polyaminopropyl Biguanide)

Konserwant. Wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Potencjalnie toksyczny podczas inhalacji.

Fenoksyetanol (Phenoxyethanol)

Konserwant. Wywołuje pokrzywkę i wypryski na skórze.

Alkohol benzylowy (Benzyl Alcohol)

Konserwant. Właściwości drażniące, z łatwością wchłania się przez skórę i śluzówki, toksyczny szczególnie dla niemowląt, neurotoksyczny, wywołuje alergie, która może pojawić się nawet 2-3 dni po kontakcie z alkoholem benzylowym.

Dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide, CI 77891)

Biały barwnik. Wywołuje stres oksydacyjny komórek, stany zapalne, kontaktowe uszkodzenie komórek nabłonka, uszkadza DNA komórkowe. Dwutlenek tytanu został sklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako „rakotwórczy dla ludzi” oraz uznany za czynnik rakotwórczy przez National Institute for Occupational Safety and Health w USA.

Błękit brylantowy (CI 42090)

Niebieski barwnik. Rakotwórczość potwierdzona badaniami na zwierzętach.

Tartrazyna (CI 19140)

Żółty barwnik. Badania prowadzone na szczurach wykazały jego szczególną toksyczność dla narządów krwiotwórczych (szpik kostny, śledziona, grasica, węzły chłonne) u obu płci. Wywołuje nadpobudliwość u dzieci.

Sacharyna (Sodium Saccharin).

Substancja słodząca zakazana w wielu krajach ze względu na właściwości rakotwórcze.

Eugenol (Eugenol)

Substancja zapachowa o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i antyseptycznych. W nadmiarze może wywoływać rumień lub owrzodzenia błon śluzowych. Może powodować uszkodzenie wątroby – dawka toksyczna wynosi 0,5-1g/kg masy ciała.

Benzoesan sodu (Sodium Benzoate)

Konserwant. Rakotwórczy, szczególnie w połączeniu z kwasem askorbinowym i benzoesanem potasu. Wywołuje nadpobudliwość u dzieci.

PVP (Poliwinylopirolidon)

Substancja stabilizująca. Może wywoływać alergie, jest potencjalnie rakotwórczy.

Glikol pentylenowy (Pentylene glycol)

Zapobiega wysychaniu produktu, ma działanie drażniące.

Rodanek potasu (Potassium Thiocynate)

Substancja stabilizująca, której nadużycie może zaburzać układ hormonalny i nerwowy.

Możesz również polubić…