Starożytni Słowianie o paproci vs badania naukowe

Starożytni Słowianie wierzyli w cudowną moc paproci. Do dziś wierzono, że ta reliktowa roślina kwitnie co roku w noc Kupały. A szczęściarz, który zobaczy piękny rozkwitający kwiat, z pewnością znajdzie skarb, który zapewni dobre życie jemu i jego rodzinie. Ale to tylko legenda, ponieważ kwiaty nigdy nie pojawiają się na paprociach ze względu na cechy botaniczne. Ale ta wieloletnia roślina ma wiele właściwości leczniczych, z których główną jest zdolność usuwania toksycznych produktów z organizmu.

Japończycy jako pierwsi doświadczyli tej cechy rośliny, którym udało się przeżyć po tym, jak Amerykanie po raz pierwszy użyli broni jądrowej. Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni zwrócili uwagę na to, że mrówki nie wpłynęły na podwyższone tło radioaktywne. Ponieważ pokarmem owada były paprocie, lekarze zaczęli zalecać jego stosowanie Japończykom dotkniętym promieniowaniem.

Szczegółowe badanie najstarszej rośliny na Ziemi ujawniło później wiele korzystnych właściwości. W niektórych krajach świata uprawy paproci są aktywnie wykorzystywane do gotowania. Paproć przez długi czas pozostawała słabo poznana, ale dziś jej skład i działanie terapeutyczne zostały udowodnione eksperymentalnie. W medycynie tradycyjnej receptury są aktywnie wykorzystywane do domowego leczenia różnych chorób. Wytrawni smakosze regularnie sięgają po oryginalne potrawy z różnych części rośliny. Czas więc poznać najstarszego przedstawiciela świata roślin.

Skład chemiczny

 

 

W środowisku naukowym wierzono, że paproć była jedną z pierwszych form życia na naszej planecie. I to stwierdzenie znajduje potwierdzenie w wielu faktach historycznych. Tak więc nawet w czasach pogańskich Słowianie nazywali roślinę „mlatką” ze względu na podobieństwo jej liści do skrzydeł ptaka. Później pojawiły się takie głośne przezwiska: perune, waterfil, krwawa broda, krzyk, orlica, cewka, kolor ciepła, coomber.

Paproć

Ogólnie rzecz biorąc, nasi przodkowie zawsze kojarzyli tę cudowną roślinę z panem strzał i piorunów – bogiem Perunem. Wierzyli, że Perun zesłał tę roślinę na ziemię, aby ludzie mogli leczyć rany i choroby.

Współcześni naukowcy polegają bardziej na dowodach niż na boskiej mocy. Dzięki szczegółowym badaniom rośliny byli w stanie opisać jej skład. Większość aktywnych składników koncentruje się w kłączach nawiasów. Następujące składniki składają się na ten użyteczny kompleks:

 • alkaloidy;
 • garbniki;
 • flawonoidy;
 • olejki eteryczne;
 • kwasy organiczne: cyjanowodorowy, glutaminowy, garbnikowy;
 • saponiny;
 • skrobia.

I również:

 1. Grupa witamin (występująca w młodych pędach): kwas nikotynowy, tokoferol, karoten, ryboflawina.
 2. Pierwiastki mineralne: siarka, mangan, jod w dużych ilościach, miedź i inne.
 3. Enzymy roślinne, które zapewniają proces hydrolizy tiaminy (witaminy B1).

Zawiera również tłuszcze i białka, które mają podobne właściwości do białek roślinnych. Ale główna wartość kompozycji jest reprezentowana przez biologicznie aktywne pierwiastki, których stężenie jest bardzo wysokie w korzeniu paproci.

Warto dodać, że wartość energetyczna rośliny jako produktu spożywczego wynosi zaledwie 34 kcal na gram. Dlatego sałatki, które zawierają świeżą zieloną kapustę, przyczynią się do utraty wagi.

Paprocie są szeroko rozpowszechnione na całym świecie. Na północnych szerokościach geograficznych Skandynawii można spotkać różne gatunki, ciepłolubne odmiany przystosowane do życia w gorącym klimacie Azji Środkowej i Ameryki Południowej. Latem ten typ roślinności występuje również w arktycznych regionach Rosji. Co więcej, kultury te szybko dostosowują się nie tylko do odmiennych warunków klimatycznych, urządzając swoje domy na wierzchołkach drzew, na ścianach budynków, w górskich wąwozach, na polach iw środowiskach wodnych. Nawet na ponurej pustyni paproć dobrze się zakorzenia, ożywiając lokalny krajobraz. Ale ulubionymi miejscami dla brązu są lasy mieszane.

Dobrze wiedzieć! O starożytnym pochodzeniu paproci świadczy fakt, że właśnie na tego rodzaju roślinności tworzą się złoża węgla.

Uwaga: Chociaż istnieje wiele negatywnych ocen dotyczących uprawy paproci w domu, takie sąsiedztwo jest przydatne dla osoby. Naukowcy udowodnili, że roślina pokojowa neutralizuje skutki badań elektromagnetycznych, oczyszcza powietrze.

 

Lecznicze właściwości paproci

Paproć  jest aktywnie wykorzystywana w praktyce medycznej. Na jego podstawie przygotowywane są różne postacie dawkowania według przepisów ludowych. Takie domowe środki uzupełniają główny kompleks terapii następujących chorób:

 • zapalenie opłucnej;
 • choroba Botkina (zapalenie wątroby);
 • ból stawu
 • migreny
 • biegunka
 • inwazje robaków;
 • systematyczne zaparcia;
 • zaburzenia jelitowe;
 • brzęczenie w uszach;
 • bóle różnego pochodzenia;
 • choroby układu hormonalnego;
 • brak witamin;
 • obrzęk.

W szczególności chciałbym wspomnieć o możliwości przywrócenia prawidłowych funkcji tarczycy za pomocą preparatów z paproci. Takie działanie terapeutyczne zapewnia bardzo wysoka zawartość jodu.

Oprócz tej zalety, na uwagę zasługuje wysoki efekt terapeutyczny miejscowego leczenia otwartych ran i oparzeń preparatami z paproci.

Zdolność rośliny do neutralizacji radionuklidów jest szczególnie przydatna dla osób, których praca związana jest z izotopami. Ci, którzy większość czasu spędzają przed ekranem komputera, powinni również postawić w pobliżu doniczkę z ozdobną paprocią.

Dodatek świeżych ziół z najstarszych roślin zdecydowanie powinien znaleźć się w menu dla tych, którzy chcą schudnąć bez szkody dla zdrowia. Wyliczanie zalet korzystania ze skrzyni czy tarczy może być bardzo długie. Ale ten typ rośliny jest niezawodny, choćby dlatego, że nasi przodkowie używali go intensywnie.

Dla kobiet

Paprocie, które rosną na naszych szerokościach geograficznych, mogą w znacznym stopniu wspierać zdrowie kobiet. Potężne właściwości antyoksydacyjne rośliny reliktowej można wykorzystać w kosmetologii domowej do usuwania drobnych uszkodzeń skóry i zmian związanych z wiekiem. Odwary i napary można stosować w leczeniu chorób ginekologicznych w domu. Bardzo często w praktyce medycznej takie rozwiązania są stosowane w przypadku zapalenia przydatków podczas kąpieli.

W przypadku procesów zapalnych sfery moczowo-płciowej u kobiet dozwolone jest wewnętrzne przyjmowanie takich leków. Ponadto dozwolone jest łączenie pomocniczych metod leczenia, do których należy małżeństwo, z użyciem leków, w tym silnych antybiotyków. Roślina pomoże rozwiązać następujące problemy kobiet:

 • wyeliminować trądzik;
 • złagodzić ból okresu przedmiesiączkowego;
 • poprawić stan żylaków;
 • złagodzić migreny;
 • radzić sobie z zaburzeniami metabolicznymi.

Dla mężczyzn

Paproć jest przydatna dla przedstawicieli silnej połowy ludzkości o wysokiej zawartości składników odżywczych. Przy stresie fizycznym i psycho-emocjonalnym może stać się cennym źródłem składników biologicznie czynnych. W celach profilaktycznych zaleca się stosowanie wsporników roślinnych w celu zwiększenia wydolności, a także w celu zneutralizowania szkodliwego wpływu promieniowania radioaktywnego na organizm. Do celów terapeutycznych paprocie są wykorzystywane do niepłodności męskiej, zapalenia gruczołu krokowego, osłabienia seksualnego.

Paprocie w medycynie ludowej

W medycynie krajów wschodnich paprocie są szeroko stosowane w celu przywrócenia energii życiowej i leczenia różnych chorób. Ale głównym celem tych przedstawicieli flory jest walka z pasożytami. Szczególnie wybitne wyniki uzyskuje się w procesie uruchamiania tasiemca. Ten rodzaj inwazji jest uważany za najtrudniejszy, ponieważ jest bardzo trudny do wyleczenia. Oprócz robaczyc, jak już wspomniano, wiele innych patologii leczy się w medycynie tradycyjnej za pomocą paproci.

Oto kilka przepisów z kolekcji tradycyjnych uzdrowicieli. Każdy przepis jest wyjątkowy pod względem treści, ale wszystkie metody są sprawdzone w czasie. Dlatego ich skuteczność można uznać za udowodnioną.

Kąpiele lecznicze

Zabiegi wodne z dodatkiem wywaru z paproci złagodzą ostre objawy z zaostrzeniem reumatyzmu i dny moczanowej. Aby to zrobić, musisz gotować 50 g suchego lub 100 g świeżego kłącza rośliny w 2 litrach wody przez 2-3 godziny. Proces przygotowania roztworu leczniczego powinien odbywać się pod zamkniętą pokrywą. Gdy kompozycja jest gotowa, wlej wywar do przygotowanej kąpieli z wodą o temperaturze 28–32 °C. Przebieg 10-12 kąpieli zlokalizuje nieprzyjemne objawy i poprawi ogólny stan.

Lekarstwo na tasiemca

Opisany poniżej proces leczenia potrwa dwa dni.

Pierwszy dzień. To całkowite odrzucenie jedzenia. Można pić tylko płyny. Przed pójściem spać wypij trochę oleju rycynowego i zjedz kawałek śledzia z cebulą.

Drugi dzień Rano na pusty żołądek wypić tabletkę ziołową z paproci. Następnie przyjmuj jedną tabletkę co 3 minuty. Działaj w tym trybie przez godzinę. Na zakończenie kuracji wypij jeszcze raz pełną łyżkę rycyny deserowej.

Tabletki przeciw robakom przygotowuje się z mieszaniny sproszkowanego korzenia paproci i 2 ml olejku eterycznego z tej rośliny.Otrzymaną masę dzieli się na 30 identycznych części.

Sposób usuwania robaków i tasiemców

W tym przypadku głównym surowcem leczniczym są liście młodego orlica. Łyżkę posiekanych świeżych ziół zalej szklanką wrzącej wody. Określ pojemnik z powstałą kompozycją na małym ogniu i gotuj przez kwadrans, a następnie odcedź. Weź wywar rano przez 4 dni, ale każdego dnia musisz przygotować nową kompozycję.

Leczenie żylaków

Do leczenia żylaków należy przygotować korzenie świeżych paproci. Po wstępnej obróbce materiału roślinnego korzenie należy dokładnie umyć, osuszyć i rozdrobnić na grudki. Aby uprościć zadanie, możesz użyć dowolnych środków pomocniczych, w tym sprzętu gospodarstwa domowego. Otrzymaną masę od razu wymieszaj z taką samą ilością jogurtu (idealny jest produkt domowej roboty). Następnie nałóż gotową mieszankę grubą warstwą na problematyczne obszary. Przymocuj kawałek warzywa do wierzchu kawałkiem gazy. Czas trwania zabiegu to 6 godzin.

Nalewka z zapalenia opłucnej

Ta opcja jest odpowiednia do leczenia suchego zapalenia opłucnej. Przygotowanie narzędzi z bazy alkoholowej i rozdrobnionego korzenia orlica. Stosunek składników: 1: 4. Lek należy nalegać przez dwa tygodnie. Przepłukać roztwór przed użyciem.

Jedna dawka do podania doustnego to 20 kropli nalewki, ale taką ilość najlepiej rozcieńczyć niewielką ilością wody. Lepiej jest przyjmować nalewkę na pusty żołądek. To narzędzie nadaje się do użytku zewnętrznego w przypadku bólu stawów. Zabieg polega na natarciu nalewką problematycznych miejsc 3-4 razy.

Do leczenia przepukliny pachwinowej

W przypadku tej choroby osoba odczuwa pewien dyskomfort, a często do nieprzyjemnych doznań dodaje się nieprzyjemne bóle. Skompresowany z mieszanki sproszkowanego korzenia paproci z kefirem pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy. Zabieg najlepiej wykonać w nocy, przykładając kawałek tkanki w okolice pachwiny grubą warstwą otrzymanej mieszanki. Taki kompres można łatwo naprawić za pomocą bielizny.

Eliksir zdrowia z paproci

Ta obiecująca nazwa została nadana temu przepisowi ze względu na wszechstronność kompozycji leczniczej. Oznacza to, że za pomocą tego prostego narzędzia można leczyć prawie wszystkie wyżej wymienione patologie, z wyjątkiem robaków. Optymalne do tego celu są paprocie leśne. Kolejność gotowania jest następująca:

 1. Zagotuj szklankę wody.
 2. Do gotującego się płynu dodać 10 g proszku.
 3. Gotuj roztwór przez kolejne pół godziny.
 4. Dodaj trochę miodu do gotowego roztworu.
 5. Lek należy pić raz dziennie. Maksymalna dzienna dawka leku to łyżeczka. Czas trwania kursu wynosi 2-3 tygodnie.

Z białaczką

Niemożliwe jest wyleczenie tak poważnej choroby z paproci, ale znaczne złagodzenie stanu pacjenta jest całkowicie wykonalnym zadaniem. Metoda ta nie spełnia definicji zabiegu, gdyż polega na dodawaniu do żywności świeżych młodych pędów paproci lub suszonych surowców. Takim dodatkiem można doprawiać zupy, dania główne i sałatki przez miesiąc.

Oto przepis na pyszne danie z paproci:

Pieczone świeże pędy

Ta wspaniała przekąska pasuje do każdego dania głównego. Pakiet produktu zawiera:

 • pędy paproci – 0,4 kg;
 • czosnek – 4 łyżki stołowe;
 • cebula – para głów;
 • pasta pomidorowa – 2 łyżki stołowe;
 • Sól;
 • olej roślinny.

Proces gotowania:

 1. Najważniejsze jest wcześniejsze przygotowanie produktu ziołowego. Aby to zrobić, namocz świeżo zebrane liście na jeden dzień w słonej wodzie. Proces ten usuwa gorycz charakterystyczną dla liści paproci.
 2. Następnie umyj części rośliny wodą, umieść je w pojemniku z wodą. Podgrzej, następnie zmniejsz ogień i gotuj liście przez kolejny kwadrans.
 3. Wrzuć ugotowane warzywa do nadzienia, ostudź.
 4. Rozgrzej patelnię, dodaj olej, podsmaż posiekaną cebulę na złoty kolor.
 5. W tym czasie pokrój liście ugotowanej paproci, ale niezbyt drobno.
 6. Dodać zielony składnik do cebuli, smażyć ciągle mieszając.
 7. W innej misce rozgrzej olej roślinny i wymieszaj go z koncentratem pomidorowym.
 8. Sos pomidorowy dodać do głównej części pieczeni, posolić.
 9. Na koniec dodać posiekany czosnek.

Danie to należy podawać na gorąco.

 

Przeciwwskazania

 • ciąża
 • cały okres karmienia piersią;
 • niedokrwistość
 • dzieci poniżej 6 lat;
 • aktywna gruźlica;
 • indywidualna nietolerancja rośliny;
 • niewydolność serca;
 • jakakolwiek przewlekła patologia wątroby.

Nie wolno nam również zapominać, że zarodniki na liściach mogą powodować silną reakcję alergiczną

Możesz również polubić…