Serdecznik – korzystne właściwości, zastosowanie w medycynie rosyjskiej

Wcześniej tę roślinę leczniczą stosowano głównie jako środek uspokajający przy dolegliwościach serca. Po licznych badaniach stało się jasne, że serdecznik ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i jest idealnym pomocnikiem w leczeniu nadciśnienia, miażdżycy i dławicy piersiowej.

    Od wielu lat ta roślina lecznicza jest szeroko stosowana zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i alternatywnej. W końcu co może być lepszego i skuteczniejszego niż lekarstwo podane przez Matkę Naturę. Leki na bazie tej rośliny nie są drogie, a co ważne, pomagają w leczeniu wielu chorób nie gorszych niż leki.

Roślina ma czworościenną, rozgałęzioną, wyprostowaną łodygę, ogonkowatą, przeciwległe liście o jasnozielonym kolorze i małe różowe lub jasnoróżowe kwiaty.

    Owoce serdecznika to małe orzechy. Roślina kwitnie od czerwca do września. 

Ważne jest, aby zrozumieć, że przydatność i skuteczność produktu leczniczego będzie zależeć od tego, jak prawidłowo i co ważne, terminowo zbiera się i przygotowuje surowce. Do celów leczniczych stosuje się dwa rodzaje serdecznika: sercowy i pięciopłatkowy. W rzeczywistości główną różnicą między tymi dwiema odmianami jest nazwa. Poza tym są prawie identyczne.

    W leczeniu patologii i dolegliwości stosuje się głównie nadziemną część rośliny, czyli trawę. Zaleca się zbierać go w fazie najintensywniejszego kwitnienia – w lipcu. Bardzo ważne jest zbieranie surowców przy suchej pogodzie. Suszenie należy przeprowadzać w zacienionym miejscu.

Głównymi składnikami aktywnymi zioła są alkaloidy, flawonoidy i irydoidy. Oprócz tych substancji serdecznik zawiera dużą ilość: saponin, kwercetyny, rutyny, diterpenoidów, glikozydów steroidowych, garbników, substancji gorzkich, kwasu askorbinowego, barwników, żywic, mikro- i makroelementów.

    Dzięki obecności powyższych substancji serdecznik jest:

 • łagodzący;
 • przeciwskurczowe;
 • leki przeciwdrgawkowe;
 • antybakteryjny;
 • środki przeczyszczające;
 • przeciwnowotworowy;
 • żółciopędny;
 •  ma właściwości immunostymulujące

Zastosowanie serdecznika w medycynie ludowej

Leki na bazie tej rośliny stosowane są w leczeniu:

 • nerwice;
 • gruczolaki prostaty ;
 • impotencja;
 • oparzenia i owrzodzenia troficzne;
 • astma oskrzelowa;
 • padaczka;
 • dystonia wegetatywno-naczyniowa i inne choroby układu sercowo-naczyniowego;
 • choroby tarczycy;
 • zaburzenia w przewodzie żołądkowo-jelitowym;
 • bezsenność ;
 • choroby skóry: neurodermit, egzema, łuszczyca.

    Z serdecznika pospolitego przygotowuje się wywary, napary, herbaty i nalewki do użytku zewnętrznego i wewnętrznego.

Lek uspokajający. Wyciśnij sok ze świeżego ziela rośliny, a następnie rozcieńcz trzydzieści kropli soku łyżką wody. Lek ten należy przyjmować trzy razy dziennie.

Leczenie arytmii za pomocą serdecznika. Zaparz kilka łyżek ziół w litrze przegotowanej wody. Pozostaw na osiem godzin. Pij jedną trzecią szklanki naparu cztery razy dziennie. W tym samym celu użyj nalewki z rośliny. Przygotowuje się go w następujący sposób: połącz posiekane ziele serdecznika z drobno posiekanymi liśćmi konwalii. Dokładnie wymieszaj składniki, dodaj alkohol i odstaw w ciemne miejsce na siedem godzin. Odcedź i weź dziesięć kropli leku dwa razy dziennie na arytmię .

Leczenie jaskry za pomocą wywaru leczniczego. Suszone ziele weź, posiekaj, zalej litrem wody i zagotuj. Pozwól produktowi trochę ostygnąć. Pij pół szklanki wywaru cztery razy dziennie.

Mieszanka środków przeciwbólowych.  Połącz ziele serdecznika z jałowcem , aronią i konwalią  w proporcji 1;1. Drobno posiekaj i dokładnie wymieszaj składniki. Zaparz dwadzieścia gramów materiału roślinnego w litrze przegotowanej wody. Pozostaw produkt na trzy godziny. Pij pięćdziesiąt mililitrów naparu co pięć godzin.

Leczenie kardiosklerozy. Zaparz dwadzieścia gramów rozdrobnionego ziela serdecznika w szklance przegotowanej wody. Ostudzić, odcedzić i spożywać 100 ml leku cztery razy dziennie.

Napar na kolkę żołądkową i wzdęcia. Kilka łyżek drobno posiekanego suszonego ziela serdecznika zalać 300 ml wrzącej wody. Produkt należy podawać w infuzji przez trzy godziny. Filtruj i spożywaj dziesięć gramów leku co trzy godziny.

Zbiór w celu normalizacji funkcjonowania tarczycy. Zmiażdż zielony orzech włoski i połącz go z drobno posiekanymi: trawą sercową, kłączem waleriany lekarskiej, owocami głogu i listkami mięty, dokładnie wymieszaj. Następnie weź dziesięć gramów mieszanki roślinnej i zalej ją 300 ml przegotowanej wody, pozostaw na trzydzieści minut. Przefiltruj, podziel produkt na kilka dawek i stosuj przez cały dzień. Czas trwania leczenia wynosi trzydzieści dni.

Przygotowanie środka uspokajającego. Weź następujące rośliny: dziurawiec zwyczajny, serdecznik, rumianek, mięta pieprzowa. Drobno posiekaj i dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Zaparz dwadzieścia gramów surowca w litrze przegotowanej wody, lekko ostudź i pij trzy razy dziennie jako herbatę.

Napar normalizuje cykl menstruacyjny. Wlać kilka łyżek rozdrobnionego serdecznika do 500 mililitrów wrzącej wody. Pozostaw produkt na co najmniej dziewięć godzin. Pij 1/3 szklanki trzy razy dziennie.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki. Weź serdecznik, dziurawiec i miętę, drobno posiekaj i dokładnie wymieszaj. Dziesięć gramów surowca zalać pół litrem przegotowanej wody i pozostawić na godzinę. Przefiltruj i wypij 100 mililitrów naparu co sześć godzin.

Przeciwwskazania!

    Przede wszystkim nie zaleca się stosowania produktów z tej rośliny osobom z indywidualną nietolerancją. Ponadto kobiety w ciąży powinny powstrzymać się od przyjmowania leków na bazie serdecznika, ponieważ może on powodować skurcze macicy i krwawienie.

    W przypadku przedawkowania preparatów roślinnych mogą wystąpić wymioty, krwawe stolce, suchość w ustach i bolesne odczucia w całym ciele

Możesz również polubić…