Przydatne właściwości i zastosowania jemioły

Charakterystyka botaniczna jemioły

jemioła

Jemioła to pasożytnicza wieloletnia roślina zimozielona, ​​która może dorastać do wysokości od 20 do 120 cm, a zdrewniałe, nagie gałęzie łatwo się łamią. Korzenie jemioły łatwo wnikają w drewno i korę drzewa żywicielskiego. Jasnozielone liście są podłużne z równoległym żyłkowaniem. Liście są ułożone parami na gałęziach.

Jemioła kwitnie w marcu i kwietniu. Na końcach pędów pojawiają się niepozorne kwiaty. Owoc rośliny jest prezentowany w postaci kulistej jednoziarnistej jagody. Po dojrzeniu jagoda nabiera białego odcienia. Dojrzewające we wrześniu ziarno jest dość duże i pokryte śluzowatą miąższem. Zioło to jest bardzo powszechne w europejskiej części Rosji. Jemioła pasożytuje na drzewach iglastych i liściastych, a jeden z gatunków na wierzbie.

 

Przydatne właściwości jemioły

Jemioła zawiera kwasy organiczne, węglowodany, gumę, triterpenoidy, steroidy, fenole, kardenolidy, flawonoidy, saponiny triterpenowe i wyższe kwasy tłuszczowe. Napar z tego wspaniałego zioła ma właściwości łagodzące, ściągające, moczopędne, hemostatyczne, gojące rany, przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, przeczyszczające i przeciwzapalne. Jemioła przyczynia się do zauważalnego obniżenia ciśnienia krwi oraz doskonale wzmacnia układ odpornościowy. Co więcej, przyjmowanie jemioły może znacznie zwiększyć przepływ mleka u matek karmiących. Należy zauważyć, że w starożytności jemiołę stosowano na różne nowotwory.

 

Zastosowanie jemioły

W farmakologii wykorzystuje się głównie młode łodygi i liście rośliny. Gałęzie białej jemioły są skutecznym lekarstwem na nadciśnienie . Oprócz tego jemioła jest doskonałym tonikiem na różne dolegliwości jelitowe. Podczas krwawienia zaleca się stosowanie płynnego ekstraktu z liści. Biała jemioła może być środkiem wspomagającym w leczeniu nadciśnienia. Ponadto może być stosowany do szybkiego powrotu do zdrowia po ciężkich chorobach zakaźnych. W medycynie ludowej jemiołę często stosuje się przy zawrotach głowy, a także przy hemoroidach czy krwawieniach z macicy. Wodny wywar szybko pomoże na bóle głowy , astmę, biegunkę i przedłużającą się miesiączkę.

Nalewka z jemioły . Takie narzędzie pomaga oczyścić naczynia krwionośne, poprawiając krążenie krwi. Ponadto nalewka zmniejsza pobudliwość układu nerwowego i przywraca metabolizm. Należy zauważyć, że jest w stanie powstrzymać podział komórek nowotworowych. Aby zrobić nalewkę, potrzebujesz 50 gramów jemioły i 500 gramów wódki. Mieszaninę należy nalegać w ciemnym miejscu przez dokładnie 30 dni, a następnie przyjmować 40 kropli 4 razy dziennie.

Kwiaty jemioły . Ta roślina ma proste żółtawe liście. Preparaty z kwiatów jemioły można stosować przy stanach zapalnych nerek oraz przy miażdżycy .

Gałąź jemioły . Ta część rośliny jest niezwykle skuteczna w zawrotach głowy . Musisz wziąć 1 łyżeczkę posiekanych gałęzi jemioły i zalać je 200 gramami ciepłej wody. Mieszaninę należy podawać w infuzji przez co najmniej 2-3 godziny, po czym można ją przyjmować 70 ml trzy razy dziennie. Podobną herbatę można również zaparzyć z gałązek i liści jemioły.

Jagody jemioły są używane w oficjalnej medycynie w specjalnych lekach.

Liście jemioły . W cukrzycy 1 łyżeczkę mieszanki liści jemioły wlewa się do 200 gramów ciepłej wody. Zaleca się przyjmowanie tego środka po 100 ml trzy razy dziennie. Z reguły kursy leczenia trwają 14-21 dni.

 

Jemioła

jemioła

Jemioła biała to wyjątkowy, wiecznie zielony krzew z rodziny sandałowcowych. Taka roślina woli rosnąć na gałęziach innych drzew, wybierając pędy gruszy, topoli, jabłoni, wierzby , robinii białej, lipy , brzozy, sosny, klonu i głogu. Jemioła powoduje poważne uszkodzenia drzew owocowych. Liczne gałęzie tworzą kuliste krzewy o średnicy do 120 cm. Jemioła ma zieloną korę i przeciwległe liście. Kwiaty rośliny są zebrane w kwiatostany pachowe. Owocem jest soczysta okrągła jagoda zawierająca 2-3 nasiona. Biała jemioła kwitnie w marcu, a jagody dojrzewają dopiero w sierpniu. Możesz spotkać taką roślinę w Afryce Północnej, Europie Południowej i Azji Mniejszej. Ponadto gatunek ten świetnie czuje się w południowych regionach Rosji.

 

Wierzba jemiołowa

Jemioła wierzbowa to niezwykła roślina, która pasożytuje na wierzchołkach i gałęziach wierzb. Wyrasta na duży, gęsty krzew o kulistym kształcie. Taki krzew ma cienkie gałązki i sparowane liście.

 

jemioła czerwona

Czerwona jemioła to pasożytnicza roślina krzewiasta, która wyróżnia się elastycznymi cienkimi łodygami i fioletowymi jagodami. Owoc jest ubrany w lepką miąższ, w którym znajduje się jedno lub dwa nasiona. Często roślinę można spotkać na klonach, topolach i brzozach. Czerwona jemioła zużywa minerały i wilgoć z samego drzewa żywicielskiego. Na wierzchołkach drzew jemioła tworzy okrągłe krzewy o średnicy do jednego metra.

 

Przeciwwskazania do stosowania jemioły

Udowodniono, że przy częstym lub długotrwałym stosowaniu leków z prezentowanego zioła dochodzi do zatrucia organizmu. Ponadto jemioła nie jest zalecana w czasie ciąży, przy niskim ciśnieniu krwi i niedoczynności tarczycy.

Możesz również polubić…