Przepisy na preparaty lecznicze z pokrzywy

Sok i ekstrakt z pokrzywy.

Sok z pokrzywy przygotowuje się z młodych pędów i świeżych liści. Surowce przepuszczane są przez sokowirówkę. Pij świeżo przygotowany sok, po jednej łyżeczce, 3 razy dziennie w celu:

– wzmocnienie organizmu,

– poprawa składu krwi,

– jako środek hemostatyczny, moczopędny, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy, wykrztuśny,

– poprawa metabolizmu.

Świeży sok aplikuje się sterylnymi wacikami na rany, oparzenia, odleżyny i owrzodzenia troficzne.

Korzenie, kwiaty i nasiona.

Z korzeni przygotowuje się napar, który stosuje się przy chorobach wątroby, płuc, zaburzeniach trawienia, jako środek moczopędny, przy niestrawności i przewlekłych zaparciach.

U starożytnych zielarzy zalecano stosowanie wywaru z korzeni pokrzywy przy astmie, nowotworach, kamicy nerkowej, chorobach prostaty oraz jako okład na upławy.

Korzenie naparzane wódką stosowane są jako środek przeciwbólowy przy chorobach stawów i zębów.

Do produkcji olejku leczniczego wykorzystuje się bogate w olej nasiona pokrzywy.

Olej z nasion pokrzywy stosuje się w leczeniu stanów zapalnych stawów, siniaków, zapalenia korzonków nerwowych i zapalenia mięśni.

Dojrzałe nasiona zbiera się, rozciera w moździerzu, zalewa olejem roślinnym, odstawia w ciemne miejsce na dwa tygodnie i filtruje.

Do przygotowania oleju użyj 40 g nasion pokrzywy i 80 g rafinowanego oleju roślinnego.

Powstały olej przechowuje się w lodówce.

Napar z pokrzywy, przepis:

Suche liście pokrzywy (10-15 g) zalać szklanką wrzącej wody, pozostawić na 20 minut w zamkniętym pojemniku, przecedzić.

Napar z pokrzywy pić 1-2 łyżki 3-4 razy dziennie przy anemii, krwawieniach wewnętrznych, niedoborach witamin, chorobach pęcherzyka żółciowego, kamicy moczowej, zaburzeniach metabolicznych, obrzękach, zaparciach lub biegunce, kolce żołądkowej, w celu wzmożenia laktacji i innych opisanych wcześniej przypadkach.

Odwar z pokrzywy, przepis:

15 g suchych liści zalać szklanką wrzącej wody, trzymać na małym ogniu przez 15-20 minut, ostudzić przez 20 minut, odcedzić, wycisnąć.
Stosuj łyżkę wywaru z pokrzywy 3 razy dziennie przed posiłkami.

Nalewka z pokrzywy, przepis :

Liście i młode pędy pokrzywy pokroić i zalać wódką lub 70% alkoholem w proporcji 1/10. W zamkniętym szklanym pojemniku przechowywać przez 10 dni w ciemnym miejscu. Po odcedzeniu przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Nalewkę stosuje się do smarowania bolesnych stawów, siniaków i ran.

Witaminowa herbata z pokrzywy, przepisy:

1. Wymieszaj suche liście pokrzywy z owocami róży i/lub liśćmi porzeczki. Zaparzać jako herbatę i pić.
2. Herbatę witaminową przygotowuje się z mieszanki liści pokrzywy i owoców jarzębiny w proporcji 3/7. 1 łyżkę mieszanki wlewa się do dwóch szklanek wrzącej wody, gotuje na małym ogniu przez 10 minut i pozostawia na 4 godziny. Weź 1/2 szklanki 3 razy dziennie.

Miód z pokrzywą, przepis:

Zmieszaj 300 g soku z pokrzywy i 0,5 litra miodu. Weź łyżkę stołową, aby zwiększyć odporność, jako środek wzmacniający i witaminowy, a także na wszystkie wymienione choroby.

Pokrzywa na reumatyzm, zapalenie korzeni, zapalenie mięśni, przepis :

Sok /ekstrakt/, wywar, napar z pokrzywy należy przyjmować wewnętrznie, jak opisano powyżej. Świeża pokrzywa „kłuje” obolałe miejsca.

Dla alergików, aby oczyścić wątrobę dla dzieci, przepis :

Liście i wierzchołki młodych pokrzyw włożyć do litrowego słoika, nie zagęszczając, zalać przez noc zimną przegotowaną wodą. Następnego dnia wypij wyciśnięty napar wraz z kompotami i herbatą.

Liście pokrzywy na hemoroidy, zaparcia, przepis :

Mieszankę kory rokitnika i liści pokrzywy (weź 8 g) zalać 1 litrem wrzącej wody i gotować przez 15-20 minut. Ostudzić i przecedzić. Stosować 2 razy dziennie po 1/2 szklanki: rano na czczo i wieczorem.

Liście pokrzywy na czerwonkę, choroby żołądka, przepis:

Łyżeczkę suszonych liści pokrzywy i jeżyny zalać szklanką wrzącej wody, odstawić na 2 godziny. Stosować 1/2 szklanki 3 razy dziennie.

Pokrzywa na obfite i bolesne miesiączki, przepis :

Stosuje się zbiór równych części liści pokrzywy i krwawnika. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzącej wody, gotować na małym ogniu przez 2 minuty, odstawić na 40 minut. Pij 1/4 szklanki dziennie w 4 porcjach przed posiłkami i wieczorem.

Napar z pokrzywy na choroby żołądka, przepis:

Kolekcję sporządza się z równych części suszonych liści pokrzywy, babki lancetowatej, kwiatów rumianku i dziurawca zwyczajnego. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić na 1-2 godziny. Pić w ciągu dnia w trzech do czterech dawkach przed posiłkami przez okres od 1 do 4 tygodni.

Pokrzywa na kaszel, przepisy kulinarne:

1. Odwar z mieszanki liści pokrzywy i dzikiego rozmarynu, w równych częściach, przyjmuje się na kaszel i astmę, łyżkę stołową 3 razy dziennie.
2. Korzenie pokrzywy drobno siekamy i gotujemy w syropie cukrowym lub miodzie. Na przewlekły kaszel należy przyjmować łyżkę stołową 3 razy dziennie.
3. Łyżeczkę kwiatów pokrzywy zaparzyć szklanką wrzącej wody, odstawić na 20 minut. Pij jak herbatę.

Nasiona pokrzywy w leczeniu prostaty, przepis :

Wlać 50 mg nasion pokrzywy do 0,5 litra czerwonego wina winogronowego. Pozostaw na miesiąc, od czasu do czasu potrząsając. Weź łyżkę stołową 3 razy dziennie przed posiłkami.

Możesz również polubić…