Ogrom metod na wykorzystanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny jest popularnym środkiem stosowanym w leczeniu zatruć i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Od wieków stosowany był jako pierwsza pomoc w przypadku zatruć. W medycynie ludowej ceniony jest ze względu na swoje właściwości trawienne i oczyszczające.

Węgiel aktywny ( Carbo activatus ) wytwarzany jest ze spalonego materiału roślinnego, węgla lub ropy naftowej, jest nierozpuszczalny w wodzie, bezwonny i pozbawiony smaku, ma ziemistą konsystencję i czarny kolor, jest substancją wysoce porowatą, nietoksyczną i neutralną.

Dobry węgiel drzewny produkowany jest poprzez kalcynację drewna (topola, wierzba, lipa, jesion lub łupiny orzecha kokosowego) bez dostępu powietrza i w wysokiej temperaturze (600-900°C). Poprzez zastosowanie określonych materiałów wyjściowych i obliczonych sposobów obróbki cieplnej (karbonizacja, aktywacja) powstaje porowata struktura substancji, która decyduje o jej właściwościach adsorbcyjnych. Ustalono, że 1 g węgla aktywnego może zaadsorbować powierzchnię o powierzchni od 400 do 2500 m².

W porowatej strukturze węgla aktywnego (aktywnego) wszelkiego rodzaju mikrozanieczyszczenia organiczne są absorbowane na skutek sił oddziaływania powierzchniowego (adsorpcja). Tym samym, przechodząc przez przewód pokarmowy, węgiel aktywny zatrzymuje różne niepożądane substancje: gazy fermentacyjne, pozostałości pestycydów, szkodliwe bakterie, dodatki, metale ciężkie itp., a następnie jest całkowicie wydalany przez organizm z kałem po 7-10 godzinach.

Jest jednak szeroko stosowany w praktyce terapeutycznej, ze względu na chemiczną zasadę działania i historię praktycznego stosowania, popartą niektórymi danymi naukowymi. Przyjrzyjmy się najbardziej znanym patologiom, które leczy węgiel aktywny.

Zatrucie i zatrucie
Sadza aktywowana jest prostym i niedrogim narzędziem, które wykazuje wysoką skuteczność stosowania jako absorbent przewodu pokarmowego w przypadkach przedawkowania i zatruć. Oczyszczające właściwości tego leku były znane od czasów starożytnych, a w 1813 roku francuski chemik żywo zademonstrował jego przeciwtrujące działanie, który połknął arszenik pokryty węglem drzewnym i nie doznał uszczerbku na zdrowiu.

Dowody naukowe  wskazują, że węgiel aktywny może być jedną z najskuteczniejszych metod leczenia ostrych zatruć. Mechanizmy działania obejmują odwrotną dyfuzję i przerwanie pętli jelitowo-wątrobowych. Dowody kliniczne potwierdzają nową i agresywną rolę węgla aktywowanego w leczeniu pacjentów z zatruciami i przedawkowaniem.

W przeglądzie ostatnich badań nad zastosowaniem węgla aktywowanego w leczeniu biegunki naukowcy doszli do wniosku, że może on zapobiegać wchłanianiu przez organizm bakterii i leków powodujących biegunkę poprzez uwięzienie ich na porowatej, teksturowanej powierzchni. Naukowcy zauważyli również, że węgiel drzewny miał niewiele skutków ubocznych, zwłaszcza w porównaniu z konwencjonalnymi lekami przeciwbiegunkowymi.

W przypadku toksyczności żywności lub leków, węgiel aktywowany odgrywa kluczową rolę w procesie detoksykacji. Na przykład, jeśli dana osoba spożywa żywność skażoną bakteriami chorobotwórczymi, takimi jak salmonella lub E. coli, wczesne podanie węgla aktywowanego może pomóc w zmniejszeniu objawów zatrucia pokarmowego.

Będąc silnym adsorbentem, potrafi wiązać toksyny i szkodliwe substancje, zapobiegając w ten sposób ich wchłanianiu do organizmu i ułatwiając ich szybką eliminację. Ponadto węgiel aktywny może być przydatny w zatruciach pacjentów chorych na raka w wyniku radioterapii i chemioterapii, a także w zatruciach lekami. Na przykład, jeśli lek został przyjęty w nadmiarze lub doszło do błędu w dawkowaniu, można przepisać węgiel aktywowany w celu zmniejszenia jego wchłaniania w układzie pokarmowym. Adsorbując lek, pomaga ograniczyć działania niepożądane i przyspieszyć usuwanie szkodliwych składników z organizmu.

Węgiel aktywowany jest często stosowany w sytuacjach ostrych zatruć u dzieci ze względu na jego zdolność do pochłaniania szerokiej gamy substancji toksycznych, w tym leków, chemikaliów i substancji potencjalnie szkodliwych. Jednakże węgiel aktywowany w przypadku zatruć i zatruć należy stosować oprócz innych środków medycznych, takich jak odpowiednie nawodnienie. A w przypadku poważnego zatrucia pokarmowego zawsze konieczna jest porada lekarska.

Zdrowie nerek
Węgiel aktywowany poprawia pracę nerek, odfiltrowując niestrawione toksyny i leki. Szczególnie skuteczny w usuwaniu toksyn wytwarzanych przez mocznik, główny produkt uboczny trawienia białek. Potrzebne są dalsze badania, ale niektóre badania na zwierzętach wykazały skuteczność leku w poprawie czynności nerek oraz zmniejszeniu uszkodzeń i stanów zapalnych przewodu pokarmowego u osób z przewlekłą chorobą nerek.

W badaniu przeprowadzonym w 2014 roku szczurom z indukowaną przewlekłą niewydolnością nerek podawano mieszaninę zawierającą 20% węgla aktywowanego. Poprawili czynność nerek oraz zmniejszyli poziom stanu zapalnego i uszkodzeń.

Dyskomfort w postaci gazów i żołądka
Uważa się, że proszek węgla aktywnego może zniszczyć nadmiar gazów gromadzących się w jelitach. Dzięki swojej porowatej powierzchni pochłania dużą ilość gazów z żołądka i jelit, zbiera toksyny zanim dostaną się do krwioobiegu i w naturalny sposób je usuwa.

Pomimo ograniczonych badań panel ekspertów z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) twierdzi, że istnieją wystarczające dowody na poparcie stosowania węgla aktywowanego w celu zmniejszenia wzdęć.

W badaniu  przeprowadzonym w 2012  roku mała próbka osób z nadmiarem gazów w jelitach przyjmowała 448 mg węgla aktywowanego trzy razy dziennie przez 2 dni przed USG jelit i kolejne 672 mg rano w dniu zabiegu. Badanie wykazało, że po leczeniu węglem aktywowanym lekarze byli w stanie lepiej widzieć określone części niektórych narządów za pomocą ultradźwięków. Przed zażyciem leku gazy jelitowe zamykały te narządy. Około 34 procent uczestników, którym podano węgiel aktywowany na wzdęcia, również odnotowało poprawę objawów.

W badaniu przeprowadzonym w 2017 roku osoby, które przyjmowały 45 mg simetikonu i 140 mg węgla aktywowanego trzy razy dziennie przez 10 dni, zgłosiły znaczną redukcję bólu brzucha bez żadnych skutków ubocznych.

Zaburzenia czynnościowe jelit
Wśród zastosowań aktywowanego węgla roślinnego centralne miejsce zajmuje leczenie zaburzeń czynnościowych jelit. Dzięki działaniu adsorpcyjnemu likwiduje wiele niedogodności związanych z trawieniem, pomaga przy objadaniu się i przy poważniejszych zaburzeniach jelitowych, zmniejszając m.in. objawy IBS.

W badaniu przeprowadzonym w 2013 roku szczurom podawano doustnie 4 gramy węgla aktywowanego na kilogram masy ciała dziennie. Naukowcy odkryli, że u zwierząt zaobserwowano znaczną redukcję stanu zapalnego i uszkodzeń jelit. Dlatego zażywanie węgla drzewnego zalecane jest w przypadku problemów z trawieniem, a także przy nudnościach występujących po obfitym posiłku.

Wybielanie zębów i zdrowie jamy ustnej
Jak wiemy, nieświeży oddech jest często spowodowany obecnością bakterii wytwarzających lotne związki siarki odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Uważa się, że węgiel aktywowany jest w stanie adsorbować te substancje, pomagając w ten sposób zmniejszyć nieświeży oddech.

Zatem stosowanie past do zębów lub płynów do płukania jamy ustnej zawierających węgiel aktywowany może skutecznie odświeżać oddech. Należy jednak pamiętać, że węgiel aktywowany nie leczy przyczyny nieświeżego oddechu, takiej jak zła higiena jamy ustnej, infekcje zębów lub podstawowe schorzenia. Ponadto w przeglądzie z 2017 r . badacze doszli do wniosku, że nie ma wystarczających danych laboratoryjnych lub klinicznych, aby określić bezpieczeństwo i skuteczność węgla aktywowanego w wybielaniu zębów i zdrowiu jamy ustnej.

Reakcje alergiczne
Niektóre dowody sugerują, że węgiel aktywowany pomaga w alergiach pokarmowych, takich jak pokrzywka, atopowe zapalenie skóry i astma. W tym przypadku wychwytuje i usuwa z organizmu substancje wywołujące reakcję alergiczną. Węgiel nie leczy alergii, ale pozwala im zapobiegać i szybciej radzić sobie z ich konsekwencjami. Zaleca się jednak stosowanie węgla aktywnego w połączeniu z innymi lekami na alergie.

Obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów
Istnieje kilka badań, które wykazały zdolność węgla aktywowanego do wpływania na poziom cholesterolu we krwi, ponieważ pomaga zmniejszyć wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów w jelitach. Wiążąc się z tymi lipidami, zapobiega ich wchłanianiu w układzie pokarmowym, ułatwiając eliminację z organizmu.

Wiadomo, że węgiel aktywowany nie jest magicznym rozwiązaniem, które należy stosować jako substytut zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety, ale można go stosować łącznie. Ponadto potrzebne są dalsze badania, aby określić rzeczywistą efektywność węgla w tym kontekście.

Węgiel aktywny po alkoholu
Aktywowany węgiel roślinny jest przydatny nie tylko w leczeniu zaburzeń trawiennych, ale także w walce z objawami kaca. Jego zdolność adsorpcji wykorzystywana jest do usuwania różnych substancji toksycznych towarzyszących zatruciu alkoholem. Dlatego często stosuje się go podczas kaca.

Ochrona skóry
Węgiel aktywny często dodawany jest do produktów do pielęgnacji skóry: mydeł, peelingów, maseczek. Naukowcy podali, że jest w stanie przenosić szkodliwe mikrocząsteczki (brud, kurz, chemikalia, toksyny i bakterie) z wnętrza skóry na powierzchnię w celu łatwego ich usunięcia. Dzięki temu można go stosować do głębokiego oczyszczania skóry.

Dezodorant
Węgiel aktywny dobrze pochłania zapachy i szkodliwe gazy, dzięki czemu jest idealnym dezodorantem do pach, butów i lodówki. Ponadto produkt ten jest w stanie wchłonąć nadmiar wilgoci i kontrolować poziom wilgoci na poziomie mikro.

Infekcje skóry
Wielu lekarzy medycyny tradycyjnej używa sproszkowanego węgla aktywowanego z łupin orzecha kokosowego do leczenia infekcji skóry. Ma zdolność wywierania działania antybakteryjnego poprzez pochłanianie szkodliwych drobnoustrojów z ran, co czyni go obiecującym wyborem jako opatrunek antybakteryjny. Należy pamiętać, że stosowaniu węgla aktywowanego muszą towarzyszyć odpowiednie techniki leczenia ran, takie jak regularne czyszczenie i odpowiedni nadzór medyczny.

Biegunka podróżnych
Patologia ta jest bardzo powszechna i węgiel aktywowany może w tym przypadku odegrać korzystną rolę, pomagając skrócić czas trwania i nasilenie objawów. Biegunka podróżnych zwykle pojawia się na skutek spożycia pokarmu lub wody skażonej bakteriami, pasożytami lub wirusami. Typowe objawy to biegunka, skurcze brzucha, nudności i wymioty.

Działając jako silny adsorbent, węgiel aktywowany wiąże patogeny i toksyny w jelitach, zmniejszając ich wpływ na układ trawienny. Dzięki temu pomaga skrócić czas trwania biegunki i łagodzi inne objawy z nią związane.

Uwaga! Węgla aktywowanego nie należy stosować jako substytutu właściwej higieny żywności i spożycia wody pitnej. Zaleca się podjęcie środków zapobiegawczych poprzez unikanie różnych możliwych źródeł biegunki podróżnych.
Filtracja wody
Ludzie od dawna używają węgla aktywnego jako naturalnego filtra wody. Podobnie jak w jelitach i żołądku, węgiel aktywny może wchodzić w interakcje z wieloma toksynami, lekami, wirusami, bakteriami, grzybami i substancjami chemicznymi znajdującymi się w wodzie oraz absorbować je.

Badanie Trusted Source z 2015 r. wykazało, że systemy filtracji wody wykorzystujące węgiel usunęły do ​​100 procent fluoru z 32 niefiltrowanych próbek wody po 6 miesiącach od instalacji. W warunkach komercyjnych granulat węgla aktywnego często wykorzystuje się do produkcji produktów do filtracji wody, także w warunkach domowych (np. wkłady do oczyszczania wody z toksyn i zanieczyszczeń).

Jak prawidłowo pić węgiel aktywny

Węgiel aktywny można spożywać na następujące sposoby:

● W postaci proszku zmieszanego z wodą (zawiesina wodna ). Wymaganą ilość proszku rozcieńcza się w 100-150 ml wody. Mieszankę tę następnie pije się, najlepiej oddzielnie od pożywienia, aby nie zakłócać wchłaniania składników odżywczych.

● W tabletkach lub kapsułkach . Aby ułatwić przyjmowanie, węgiel aktywowany jest również dostępny w postaci tabletek lub kapsułek. Popić dużą ilością wody. Zaletą tych formularzy jest łatwość użycia.

Pora dnia, w której przyjmujesz węgiel aktywowany, może mieć wpływ na jego skuteczność. Oto kilka kluczowych wskazówek, jak zoptymalizować jego wykorzystanie.

➤ W ramach detoksykacji węgiel drzewny przyjmuje się rano i wieczorem na pusty żołądek. Maksymalizuje to jego działanie adsorbujące na toksyny i odpady obecne w organizmie.

➤ W przypadku problemów z trawieniem, wzdęciami lub gazami zwykle zaleca się przyjmowanie węgla aktywowanego po posiłkach. Jego skuteczność przyjmowana w tym momencie wynika z faktu, że może wchłaniać niepożądane substancje powstałe w procesie trawienia.

➤ Węgiel aktywowany można stosować w połączeniu z innymi składnikami w celu zwiększenia skuteczności. Na przykład przy aerofagii (wzdęcia) lub trudnościach w trawieniu łączy się go z olejkiem miętowym, a przy leczeniu nadmiaru cholesterolu roślinami takimi jak czarny czosnek lub miłorząb dwuklapowy.

Jak pić węgiel aktywny w celu zatrucia
Węgiel aktywny jest często stosowany w leczeniu zatruć i zaburzeń jelitowych. Lek należy przyjmować zgodnie z określoną dawką, zwykle wskazaną w instrukcji leku lub zaleconą przez lekarza. Aby mieć pewność, że leczenie będzie skuteczne i uniknąć ewentualnych skutków ubocznych, ważne jest przestrzeganie tych zaleceń.

W przypadku ostrego zatrucia zaleca się płukanie żołądka wodną zawiesiną węgla aktywnego, a następnie doustnie podaje się 20-30 g leku (80-120 tabletek). Konieczne jest wytworzenie dużej ilości węgla w żołądku (przed płukaniem żołądka) i jelitach (po płukaniu żołądka). Aby osiągnąć maksymalny efekt, zaleca się przyjmowanie węgla drzewnego w pierwszych godzinach lub bezpośrednio po zatruciu.

W przypadku biegunki zaleca się pić 4-8 tabletek węgla aktywnego na dawkę do czasu ustąpienia objawów. Jeżeli po zastosowaniu produktu biegunka nie ustąpi, należy skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, u których odwodnienie następuje szybko i prowadzi do poważnych konsekwencji.

Jak pić węgiel aktywowany na alergie
Przebieg leczenia alergii węglem aktywnym trwa około 1-2 tygodni. Lek przyjmuje się rano, 30-40 minut przed śniadaniem w tabletkach lub w postaci wodnej zawiesiny pokruszonych tabletek. W tym przypadku delikatnie otula błony śluzowe, uniemożliwiając wchłanianie szkodliwych substancji. Wymaganą ilość tabletek należy rozpuścić w 100 ml (1/2 szklanki) schłodzonej wody.

Jak pić węgiel aktywny na wzdęcia
Nie ma konkretnego sposobu wykorzystania węgla aktywowanego na gazy jelitowe, ale eksperci zalecają przyjmowanie co najmniej 1-2 g 30 minut przed i po każdym posiłku (tj. 3-4 razy dziennie). Maksymalna pojedyncza dawka wynosi do 8 g. Przebieg leczenia wynosi 3-7 dni. W przypadku dzieci lek jest przepisywany w ilości 0,05 g na 1 kg masy ciała 3 razy dziennie, maksymalna pojedyncza dawka wynosi do 0,2 g na 1 kg masy ciała.

Używaj w życiu codziennym
Ponieważ węgiel aktywny doskonale pochłania zapachy, często stosowany jest jako naturalny dezodorant do ciała, obuwia i lodówki. Na przykład, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w lodówce, należy rozkruszyć kilka tabletek, włożyć je do pojemnika z otworami i umieścić w rogu dolnej półki. Zmieniaj zawartość co 3-4 tygodnie. A żeby pozbyć się zapachu z butów, możesz wrzucić do butów 7-8 tabletek węgla drzewnego i pozostawić je na noc.

Jak wybrać odpowiedni węgiel aktywny

W świecie suplementów diety jakość produktu ma kluczowe znaczenie. Węgiel aktywny nie jest wyjątkiem. Oto kilka kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, aby dokonać mądrego wyboru.

Daj pierwszeństwo produktowi pochodzenia naturalnego . Uważa się, że węgiel aktywny powstaje w wyniku karbonizacji materiałów roślinnych, często drewna lub łupin orzecha kokosowego. Upewnij się, że wybierasz produkt naturalny, który spełnia te zasady.

Wybierz na podstawie kształtu. Wybór formy (tabletki, proszek, kapsułki itp.) determinuje szybkość wchłaniania: proszek zmieszany z wodą działa szybko, natomiast kapsułki i tabletki są wygodne w przyjmowaniu, ale uwalniają się stopniowo.

Zwróć uwagę na sprzedawcę . Wybieraj suplementy diety w wyspecjalizowanych sklepach o dobrej reputacji, które od dawna są obecne na rynku farmakologii i naturopatii.

Weź pod uwagę opinie innych konsumentów . Recenzje klientów, którzy już wypróbowali produkt, mogą dać wyobrażenie o jego skuteczności i jakości. Każdy organizm reaguje jednak inaczej, dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę inne kryteria wyboru.

Rodzaje i formy węgla aktywnego
Węgiel aktywny dostępny jest w tabletkach, kapsułkach, proszku, a także w formie zawiesiny (w postaci płynnej). Eksperci uważają, że formy proszkowe i płynne są skuteczniejsze, ponieważ działają bezpośrednio. Węgiel w kapsułkach lub tabletkach nie działa natychmiast, ale leki te można przechowywać przez długi czas.

Czas podawania i dawkowanie
Dawka standardowa dla dawki jednorazowej: 1 tabletka na 10 kg masy ciała. W przypadku dzieci dawka jest zmniejszona: na 1 kg masy ciała dziecka 0,05 grama węgla aktywnego. Dorosłym przepisuje się średnio 1-2 g leku 3-4 razy dziennie. Maksymalna jednorazowa dawka dla dorosłych wynosi do 8 g. Maksymalna jednorazowa dawka dla dzieci wynosi do 0,2 g na 1 kg masy ciała.

Przebieg leczenia chorób ostrych wynosi 3-5 dni, wzdęć – 1 tydzień, alergii i chorób przewlekłych – do 14 dni. Kurs powtarzany – po 2 tygodniach na zalecenie lekarza.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Chociaż węgiel aktywny jest produktem naturalnym, wielu ekspertów uważa, że ​​jego picie w celach profilaktycznych nie jest wskazane. Ze względu na skutki uboczne lek ten należy stosować wyłącznie jako szybką pierwszą pomoc w przypadku zatruć i zatruć.

Skutki uboczne węgla aktywnego:

► Zmniejsza skuteczność leków . Jednoczesne stosowanie węgla aktywowanego i leków doustnych może zmniejszyć ilość wchłanianych substancji czynnych, a tym samym zmniejszyć ich skuteczność. Dlatego leki przeciwdepresyjne i pigułki antykoncepcyjne mogą nie działać. Zaleca się przyjmowanie węgla aktywowanego co najmniej godzinę po zażyciu leków doustnych, a w przypadku doustnych środków antykoncepcyjnych – co najmniej 12 godzin przed ich zażyciem lub 3 godziny po zażyciu.

► Usuwa witaminy i minerały. Oprócz substancji szkodliwych węgiel wiąże absolutnie wszystkie składniki odżywcze, w tym witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Tym samym zmniejsza się wchłanianie składników odżywczych i istnieje ryzyko ich niedoboru.

► Pogarsza stan w przewlekłych chorobach jelit . Chociaż węgiel aktywowany może pomóc w zmniejszeniu wzdęć i gazów, nie zaleca się jego stosowania przez osoby z przewlekłymi chorobami jelit, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, bez porady lekarza.

► Może powodować zaparcia . Węgiel aktywowany może spowolnić pasaż jelitowy, a tym samym pogorszyć objawy u osób z przewlekłymi zaparciami.

Przeciwwskazaniami do stosowania węgla aktywnego są:

✘  procesy erozji przewodu pokarmowego, wrzody, zapalenie żołądka, zapalenie okrężnicy

✘  obecność krwi w żołądku lub jelitach, zaparcia

✘  zwiększona wrażliwość

✘  dzieci poniżej 3 roku życia

✘  jednoczesne podanie antidotum z innych grup (z lekami, które wymagają wchłaniania, aby uzyskać efekt detoksykacji).

W czasie ciąży i karmienia piersią węgiel aktywowany można stosować za zgodą lekarza. Ponadto nie zaleca się jego stosowania osobom o delikatnej i wrażliwej skórze.

Dieta i odżywianie podczas oczyszczania organizmu
Węgiel aktywowany pije się w celu oczyszczenia organizmu i utraty wagi w domu. Uważa się, że w ten sposób można pozbyć się: alkoholu i jego związków, żółci i produktów przemiany materii, gazów, substancji i odpadów toksycznych, toksyn pochodzenia bakteryjnego i roślinnego.

Standardowe spożycie tabletek to 1 tabletka na 10 kg masy ciała. Tabletki rozkruszyć i wymieszać z połową szklanki wody. Musisz pić węgiel aktywny 3-4 razy dziennie.

Oczyszczając ciało węglem aktywnym, należy przestrzegać następujących zasad:

całkowicie wyeliminuj z menu alkohol i fast foody
stosuj delikatne metody gotowania
zmniejsz w swojej diecie ilość smażonych, tłustych i słodkich potraw
zwiększyć nawilżenie
weź węgiel drzewny 1-2 godziny przed lub po posiłku
Nie łączyć z innymi lekami.
Należy pamiętać, że węgiel drzewny oprócz szkodliwych substancji i tłuszczów ma także zdolność wchłaniania składników odżywczych (minerałów i witamin), dlatego nie zaleca się tego typu czyszczenia przez dłuższy czas, maksymalnie do 2 tygodni.

Aby zrekompensować niedobór przydatnych składników odżywczych, należy jeść warzywa i owoce oraz wprowadzać do diety kompleksy witaminowo-mineralne. Przed cyklem oczyszczania organizmu węglem drzewnym należy skonsultować się z lekarzem, a po jego zakończeniu przywrócić mikroflorę żołądka i jelit, ponieważ dysbakterioza może być konsekwencją takiego detoksu.

Nawodnienie organizmu
Leczenie węglem drzewnym może prowadzić do zaparć, dlatego przyjmowanie tego środka wymaga zwiększonego nawodnienia. Podczas kuracji lub oczyszczania organizmu węglem aktywnym zaleca się wypijanie dwóch lub więcej litrów wody dziennie.

 

Możesz również polubić…