Najskuteczniejsze przepisy na dnę moczanową

Dna moczanowa to coraz częściej poruszany temat:

Dna moczanowa (artretyzm) jest zapalną chorobą stawów, związaną z nieprawidłową przemianą kwasu moczowego. Kwas moczowy jest w organizmie końcowym produktem przemian zasad purynowych – substancji powstających w wyniku rozpadu kwasów nukleinowych (DNA, RNA) – materiału genetycznego komórek. Dna moczanowa spowodowana jest stale utrzymującym się, podwyższonym stężeniem kwasu moczowego. Synteza kwasu moczowego odbywa się głównie w wątrobie. Dna moczanowa spowodowana jest stale utrzymującym się, podwyższony

Dzienny obrót metaboliczny kwasu moczowego jest wysoki, a znaczna jego część jest wydalana przez nerki. Z kwasu moczowego powstają sole (tzw. moczany), które rozpuszczają się w osoczu i płynach wewnątrzustrojowych. Jedna z tych soli – moczan sodu może po przeniknięciu do jamy stawowej i płynu stawowego ulec wytrąceniu w postaci kryształów.

Do wytracenia kryształów moczanu sodu dochodzi po przekroczeniu stężenia 6,8mg/dl. Proces zapalny najsilniej stymulują kryształy opłaszczone IgG. Kryształy kwasu moczowego o ujemnym ładunku aktywują układ dopełniacza. Odgrywa to istotną rolę w chemotaksji granulocytów do jamy stawowej. Następuje aktywacja komórek błony maziowej i wytwarzanie przez nie IL-8. Kryształy ulegają fagocytozie przez wielojądrzaste leukocyty – granulocyty obojętnochłonne, aktywacja układu kaspaz prowadzi do wytworzenia IL-1β, co w konsekwencji prowadzi do zapalenia stawu i rozwoju dny moczanowej.

Kryształy mogą również gromadzić się w obrębie nerek, co może prowadzić do śródmiąższowego zapalenia, powstania kamicy nerkowej lub uszkodzenia kanalików nerkowych. Kamienie kwasu moczowego mogą również występować w drogach moczowych.

Przyczyn wysokiego poziomu kwasu moczowego może być wiele, ale najczęściej są to:

 • zbyt duża podaż w diecie – dieta wysokobiałkowa, czerwone mięso, owoce morza, napoje o wysokiej zawartości fruktozy,
 • zwiększony rozpad komórek w organizmie (np. w chorobie nowotworowej),
 • otyłość,
 • nadużywanie alkoholu (szczególnie piwa),
 • współistnienie zaburzeń lipidowych,
 • czynniki genetyczne (występowanie choroby w rodzinie),
 • głodzenie,
 • leki, np. niektóre leki moczopędne stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub małe dawki kwasu acetylosalicylowego stosowane w kardiologii,
 • płeć męska,
 • nadciśnienie tętnicze i choroby nerek,
 • łuszczyca.

Nieleczony napad dny moczanowej, może trwać od kilku do kilkunastu tygodni, na ogół ustępuje samoistnie, lecz ciągle powraca. Zajęte stawy są ciągle zaczerwienione, gorące i wrażliwe na dotyk.

Ziołolecznictwo proponuje długotrwałe stosowanie roślin, zwłaszcza moczopędnych oraz oczyszczających krew. Istotna jest również dieta.

 

Ziołolecznictwo: 

Herbaty: 

 1. 4 płaski łyżeczki zielonej chińskiej herbaty zalewamy dwiema szklankami gorącej wody. Zaparzamy przez 3 minuty i taki napar pijemy do południa. Następnie taki sam napar zaparzamy i pijemy w godzinach popołudniowych.

2. łyżeczki rozmarynu zalewamy 1 szklanką wody wrzącej, Zostawiamy na 10 min. pijemy do wszystkich posiłkach po jednej filiżance.

3. Mieszamy w równych częściach liść maliny, liść poziomki i liść brzozy. 1 łyżkę z ziół zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na 10 min. Takich szklanek powinniśmy wypić 4-5 dziennie.

 

Soki i surówki 

Sok brzozowy naturalny należy zmieszać w równych częściach  z sokiem z łopianu. Pijemy przez 14 dni po 7 kropli.

Surówka z łodyg mniszka – w porze kwitnienia zrywamy 10 łodyg mniszka lekarskiego, dokładnie myjemy i odrywamy od kwiatu. Siekamy łodygi i zjadamy je. Kuracja powinna trwać 14 dni. Mniszek jest najbardziej skutecznym zielem, oczyszczającym krew, leczącą dnę i reumatyzm.

Okłady 

Garść zmielonych korzeni żywokostu zalewamy gorącą wodą. Mieszamy na papkę i po dodaniu oleju rycynowego, przykładamy na chore miejsce.

Kąpiele

500 g igliwia sosny, 100 g liścia mięty zalać 2-3 litrami wody. Doprowadzamy do wrzenia, zaś po przecedzeniu wlewamy do wanny. Czas kąpieli to około 10 – 15 min.

Możesz również polubić…