Len pospolity: niepozorna roślina o wielkiej mocy

Len pospolity to roślina znana również pod nazwami lwia paszcza, len dziki, szewc i gałązka. W oficjalnej medycynie nie znalazła swojego zastosowania, jednak ze względu na silne działanie lecznicze jest szeroko stosowana w medycynie ludowej. Jednak w niektórych krajach nawet sami lekarze zalecają stosowanie lnu swoim pacjentom podczas przepisywania leczenia. Na przykład niemieccy lekarze zalecają stosowanie tej rośliny przy zapaleniu wątroby, zaparciach i problemach z pęcherzem. Koreańscy eksperci radzą osiągnąć całkowity spokój za pomocą lnu, to znaczy uważają go za doskonały środek uspokajający. A mongolscy lekarze radzą używać go do ukąszeń zwierząt.

 

 

Len pospolity to roślina znana również pod nazwami lwia paszcza, len dziki, szewc i gałązka. W oficjalnej medycynie nie znalazła swojego zastosowania, jednak ze względu na silne działanie lecznicze jest szeroko stosowana w medycynie ludowej. Jednak w niektórych krajach nawet sami lekarze zalecają stosowanie lnu swoim pacjentom podczas przepisywania leczenia. Na przykład niemieccy lekarze zalecają stosowanie tej rośliny przy zapaleniu wątroby, zaparciach i problemach z pęcherzem. Koreańscy eksperci radzą osiągnąć całkowity spokój za pomocą lnu, to znaczy uważają go za doskonały środek uspokajający. A mongolscy lekarze radzą używać go do ukąszeń zwierząt.Nie można z całą pewnością określić, kiedy dokładnie poznano lecznicze właściwości lnu. Starożytni uzdrowiciele używali go na zapalenie oczu i łzawienie, szybkie zabliźnianie ran skóry, krwawe biegunki. Istniało nawet takie przekonanie, że jeśli napijesz się lnianego napoju i spojrzysz w rozgwieżdżone niebo, nie będziesz się bać węży przez następny rok.

 1. Len jest bardzo bogaty w niezbędne mikroelementy i witaminy, a jego skład charakteryzuje się różnorodnością chemiczną. Bazuje na alkaloidach i glikozydach.
 2. Zioło jest bardzo bogate w kwasy organiczne, fitosterole, różne garbniki i steroidy, które pochodzą z roślin. Zawiera dużo karotenu, pektyn, witaminy C i B9.
 3. Nasiona lnu zawierają do 35% tłustego oleju roślinnego. Podczas hydrolizy uwalniane są parafiny i kwas cyjanowodorowy.
 4. Ponadto ta roślina lecznicza zawiera żywice, śluz, minerały, triakantynę i saponiny.

Len pospolity to wieloletnia roślina zielna, która może osiągnąć wysokość około 90 cm. Łodygi są rozgałęzione, gęsto pokryte liśćmi, są długie pędy. Korzeń jest łodygą i może dorastać do 1 m długości, czasami występuje rozgałęziony system korzeniowy. Kwiaty o nieregularnym kształcie, zebrane w wydłużone kwiatostany, są zabarwione na żółto. Owocem jest owalne pudełko z ogromną ilością nasion – do 32 tys.

Len kwitnie przez całe lato i wrzesień, owoce zaczynają dojrzewać w sierpniu. Pszczoły lub pszczoły są potrzebne do zapylania. W przypadku niektórych owadów len jest środkiem owadobójczym, bardzo toksycznym dla koni.

Len pospolity rośnie prawie wszędzie: w lasach, na polach, na drogach, nasypach, obrzeżach, łąkach itp. Ponieważ nasiona są rozsiewane przez wiatr, roślina ta może być sklasyfikowana jako chwast. Dlatego len jest często spotykany wśród roślin pastewnych dla zwierząt gospodarskich, podobnie jak pospolity chwast.

Niektóre odmiany siemienia lnianego wyglądają na tyle atrakcyjnie, że nadają się do uprawy w klombach jako roślina ozdobna.

 

Lecznicze właściwości lnu

W medycynie ludowej len jest bardzo rozpowszechnione ze względu na wiele użytecznych właściwości: wykrztuśne i przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, moczopędne, żółciopędne i napotne. Czasami stosuje się go w walce z pasożytami.

Zakres zwykłego płótna lnianego:

 • zapalenie oskrzeli, zapalenie migdałków, zapalenie krtani, zapalenie gardła, zapalenie płuc;
 • niedokrwistość, choroby krwi;
 • zapalenie wątroby;
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego, kamica moczowa;
 • mangan, łuszczyca, skaza;
 • ropne rany i owrzodzenia na skórze, upadki;
 • zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzód, zaparcia, wzdęcia, zatrucia;
 • pasożyty (robaki);
 • hemoroidy;
 • problemy z ciśnieniem: niedociśnienie, nadciśnienie;
 • naruszenie poziomu hormonów w organizmie, nieprawidłowe działanie cyklu miesiączkowego;
 • zapalenie spojówek;
 • ARI;
 • grzyby;
 • zespół Meniere’a (choroba ucha wewnętrznego);
 • osłabiona odporność;
 • moczenie mimowolne;
 • stres nerwowy.

Szerokie spektrum zastosowań tłumaczy się bardzo bogatym składem chemicznym płótna lnianego. Substancja peganina może zmniejszać ciśnienie, poprawiać napięcie macicy i jelit. Kwasy organiczne mają właściwości antyseptyczne i przeciwutleniające, alkalizują i poprawiają przemianę materii. Glikozydy działają przeciwdrobnoustrojowo i zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększają elastyczność czerwonych krwinek.

Przyśpiesza przemianę materii w organizmie, ma właściwości wykrztuśne, ułatwiając wydalanie plwociny. Jest również w stanie oczyścić przewód pokarmowy z toksyn, które są niezbędne do zatruć, a także usuwa kamienie i piasek z nerek i pęcherza moczowego.

Stosuje się go do stanów zapalnych, wzmacnia organizm jako całość. Roślina korzystnie wpływa na tło hormonalne (czyli hormony płciowe), co prowadzi do normalizacji zaburzonego cyklu miesiączkowego u kobiet i potencji u mężczyzn. Łagodzi ból, łagodzi dyskomfort u pacjentów z przepukliną. Tradycyjni uzdrowiciele używają lnu do leczenia miopatii, dziedzicznej choroby związanej z osłabieniem mięśni. Znane są przypadki, kiedy był skuteczny w kompleksowym leczeniu porażenia kończyn.

Wszelkie stany zapalne gardła, oczu, błony śluzowej usuwa się za pomocą lnu, ponieważ jest on silnym środkiem antyseptycznym. Stosowanie zewnętrzne pomaga pozbyć się ropnych ran, pleśni, skaleczeń, oparzeń, wysypek, trądziku i innych uszkodzeń skóry.

Jeśli faszerujesz wywar z siemienia lnianego zapaleniem sromu i pochwy, proces zapalny w żeńskich narządach płciowych minie znacznie szybciej. A w przypadku hemoroidów możesz zastosować kilka metod jednocześnie: tampony z olejem lnianym, kąpiele wywarowe i okłady.

To nie jest pełna lista chorób, w których zwykłe siemię lniane udowodniło swoją skuteczność. Należą do nich zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody żołądka i dwunastnicy, robaki, moczenie i wiele innych.

Na choroby oczu

Musisz wziąć 20 g zwykłego lnu, jagód i kukurydzy i zalać mieszaninę 2 szklankami gorącej wody. Nalegaj przez 8 godzin, a następnie odcedź. Tym naparem należy regularnie myć oczy lub kompresować go co najmniej 5 razy dziennie, aż do całkowitego ustąpienia objawów.

Z niedociśnieniem (niskie ciśnienie krwi)

Wymieszaj 1 łyżkę kukurydzy, lnu i nieśmiertelnika. Mieszankę ziół zalać 2 szklankami wrzącej wody, odstawić na 2 godziny, następnie przecedzić i odcedzić. Ten napar pije się po 1 łyżeczce dziennie przed każdym posiłkiem.

Z bólem gardła (zapalenie migdałków, ostre infekcje dróg oddechowych)

W takim przypadku jeden len obejdzie się bez roślin pomocniczych. Potrzebujesz 1 łyżkę stołową. łyżkę trawy zalać 400 ml wrzącej wody, przykryć i odstawić na 1 godzinę. Przecedzony napar do płukania gardła z bólem gardła co godzinę aż do wyzdrowienia.

Na choroby wątroby i nerek

Weź taką samą kompozycję ziół jak pod zmniejszonym ciśnieniem: znamiona kukurydzy, len i nieśmiertelnik w równych częściach. Całkowita mieszanka suszonych ziół powinna wynosić 1,5 łyżki stołowej. Wlej szklankę gorącej wody i nalegaj pod pokrywką na 1 godzinę. Odcedź, ostudź i wypij 1 łyżkę stołową. łyżka przed każdym posiłkiem. Przebieg leczenia wynosi maksymalnie 2 tygodnie.

Okłady na ropne rany i owrzodzenia na skórze

Nasiona lnu bardzo dobrze łagodzą stany zapalne i łagodzą ból, dlatego są szeroko stosowane nie tylko w chorobach narządów i układów wewnętrznych, ale także przy uszkodzeniach skóry. 6 łyżek. łyżki suszonych surowców zalać 1 szklanką wrzącej wody, przecedzić po 2 godzinach. Użyj tego naparu do przemywania ran lub kompresji uszkodzonych obszarów, aż do całkowitego wygojenia.

Z chorobą Meniere’a (zespół).

W przypadku tej choroby zaleca się przyjmowanie naparu lnianego w 125 ml 2 razy dziennie przed posiłkami. Napar powinien mieć temperaturę pokojową lub ciepłą. 1 łyżka. Zalej łyżkę suszonej trawy 1 szklanką gorącej wody i nalegaj na 10 minut.

Na ból zęba, zapalenie i krwawienie dziąseł, nieświeży oddech, weź 1 szklankę wrzącej wody i 1 łyżkę stołową. łyżka suchego lnu. Gotować przez 10 minut, ostudzić, przecedzić i przepłukać usta bulionem po każdym posiłku i umyciu zębów.

Wraz ze wzdęciami, wzdęciami i kolką jelitową

Zalej 1 łyżkę stołową 1 szklanką gorącej wody i gotuj na średnim ogniu przez 10 minut. Następnie schłodzić i standardowo przefiltrować roztwór. Pij tę owsiankę 4 razy dziennie po 1 łyżce. łyżka.

Z hemoroidami

Powinieneś wziąć 1 łyżkę. łyżka suszonych ziół lnu zwyczajnego, pieprzu wodnego i kory dębu. Zmiel te zioła na drobny proszek (pył) i wymieszaj z 3 łyżkami. łyżki wazeliny lub smalcu. Namocz tampon w tym lubrykancie i wstrzyknij doodbytniczo.

Z nowotworami złośliwymi

Len jest zwykle stosowany razem z oficjalnym kompleksowym leczeniem onkologicznym. Potrzebujesz 1 łyżkę wsyp do 250 ml gorącej wody i zaparzaj przez 15 minut. Następnie wyjmij go z łaźni wodnej i odstaw na kolejne 45 minut. W przypadkach, gdy guz znajduje się na zewnątrz, możesz użyć tego samego roztworu ziołowego do balsamów i okładów.

Stres

Wypij 1 łyżkę na 250 ml wody pół godziny przed posiłkiem trzy razy dziennie.

 

Z zapaleniem skóry (obrzęk, zaczerwienienie, obrzęk)

Zagotuj 4 łyżki suszonego lnu w 500 ml mleka. Mieszanina będzie miała konsystencję owsianki. Gdy tylko się zagotuje, zdejmij z ognia i ostudź do ciepłego stanu. Następnie owiń tę masę gazą lub bawełnianą szmatką, grubym ręcznikiem papierowym w kilku warstwach i umieść na uszkodzonym miejscu.

Dermatolodzy podają swoje zalecenia dotyczące leczenia chorej skóry lnem. Musisz wziąć zioło i 70 procent alkoholu w stosunku 2 do 1 i nalegać na tę mieszankę w ciągu dnia w ciemnym miejscu. Następnie dodać 10 części smalcu (lub niesłodzonego smalcu lub wazeliny), włożyć do łaźni wodnej i trzymać do całkowitego odparowania alkoholu. Następnie wymieszaj powstałą maść, aż będzie gładka, ostudź, wyciśnij i nałóż na uszkodzone obszary skóry.

Nie zapominaj, że chociaż zwykły len lniany nie znajduje się na liście oficjalnych leków, jego działanie jest bardzo silne i należy wziąć pod uwagę wszystkie przeciwwskazania i skutki uboczne.

Zastosowanie lnu w kosmetyce

Dla włosów

Siemię lniane usuwa łysienie i łupież, wzmacnia cebulki i nadaje połysk lokom, usuwa swędzenie i daje uczucie komfortu dla głowy. Do tych celów stosuje się wywar w stosunku 1 łyżki. łyżka trawy w 400 ml gorącej wody. Gotować przez 10 minut, przykryć pokrywką i ręcznikiem, moczyć przez 2 godziny, odcedzić i używać do płukania po każdym myciu.

Olej lniany można wcierać w skórę głowy lekkimi ruchami masującymi. To wzmocni cebulki włosów, poprawi krążenie krwi i przyspieszy ich wzrost.

Dla skóry

Standardowe receptury nalewek, wywarów i maści z lnem są odpowiednie do walki z niedoskonałościami skóry. Za pomocą wacika zamoczonego w alkoholowej nalewce ziołowej należy przecierać twarz dwa razy dziennie. Okład można zmyć rano i przed pójściem spać, a maść nałożyć na najbardziej dotknięte obszary skóry. Takie proste działania pomogą pozbyć się stanu zapalnego.

Rodzaje związków leczniczych

Do leczenia domowego zwykły len stosuje się w różnych formach, w zależności od choroby, z którą trzeba walczyć. Z tej rośliny można przygotować napar, nalewkę, maść, olej, wywar, sok, herbatę, kąpiele.

Napar

Napar do użytku wewnętrznego przygotowuje się w następujący sposób: 1 łyżeczkę trawy zalewa się szklanką wrzącej wody i pozostawia na około 40 minut. Do użytku zewnętrznego weź 90 g lnu i 300 ml gorącej wody, w tym przypadku zostaw na co najmniej 2 godziny.

Wywar

Wsyp 15 g siemienia lnianego do 300 ml ciepłej wody i postaw na małym ogniu. Mieszankę ziołową gotować około 10 minut, następnie ostudzić i przecedzić przez gazę lub bawełnianą ściereczkę.

Maść

2 łyżki stołowe. łyżki ziela zmiażdżonego na drobny proszek  zmieszanej z 5 łyżkami smalcu lub wazeliny. Podgrzej tę mieszaninę w łaźni wodnej, aż tłuszcz całkowicie się rozpuści i mieszaj, aż będzie gładka. Można go nakładać natychmiast po schłodzeniu. Maść przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej.

Olej

Musisz posiekać zioło  i wymieszać ją z olejem roślinnym w stosunku 1 do 3. Lepiej jest wziąć oliwę z oliwek. Następnie musisz podgrzać mieszaninę olejów w łaźni wodnej przez pół godziny, przykryć i owinąć grubą frotką. W tej owiniętej formie olej jest przechowywany przez jeden dzień. Powtórz rozgrzewkę i schłodzenie dokładnie w ten sam sposób. Przecedzić przez kilka warstw gazy lub grubych ręczników papierowych.

Gotowy olej przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu i dobrze wstrząśnij przed każdym użyciem.

Sok

W medycynie ludowej stosuje się nie tylko suszone ziele , ale także świeże, a raczej jej sok. Aby go zdobyć, musisz wziąć wierzchołki rośliny, ale nie więcej niż 15 cm. Są również odcinane podczas kwitnienia rośliny. Zmiel  mikserem, a następnie wyciśnij sok z tej papkowatej masy. Możesz wziąć go w czystej postaci na 1 łyżkę stołową. łyżka przed pójściem spać. A do użytku zewnętrznego należy rozcieńczyć go wodą lub mlekiem w stosunku 20 ml soku i 500 ml płynu.

Herbata

Możesz przygotować profilaktycznie zdrową herbatkę ziołową z dodatkiem lnu w składzie. Ten napój ma bardzo przyjemny smak i zadowoli zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Musisz wziąć 1 łyżeczkę siemienia lnianego, łyżeczkę cytryny, 1 szczyptę szałwii i 1 łyżkę miodu. Mieszaninę tych składników gotuje się w czajniku, a następnie rozcieńcza wodą do smaku.

Kąpiele

Można zażywać lecznicze kąpiele z dodatkiem lnu lub robić kąpiele np. przeciw hemoroidom. Aby to zrobić, musisz wziąć 75 g lnu, jeden duży liść babki lancetowatej i 50 g czerwonej koniczyny. Zalej trawę 5 litrami wody i zagotuj. Następnie schłodzić i odcedzić szczep. Otrzymany bulion wlać do trzeciej napełnionej wanny. Temperatura wody nie może przekraczać 38 stopni. Takie kąpiele można brać nie dłużej niż pół godziny.

W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na specjalne wskazówki z przepisu, ponieważ niektóre z nich wymagają innych proporcji składników. Na przykład w nalewce możesz wziąć mniej lub więcej ziół, aby zmienić nasycenie kompozycji. Podobnie jest z naparem i zupą. Do olejku można dodać mały kawałek ostrej papryki, jeśli będzie używany do masażu itp.

Przeciwwskazania

W żadnym wypadku nie należy zajmować się lekami, przyjmowaniu lnu w jakiejkolwiek formie powinna towarzyszyć konsultacja z lekarzem! Sam musisz jasno zrozumieć, że jeśli lekarz dopuszcza lub zaleca przyjmowanie zwykłego lnu, to tylko jako dodatek do kuracji głównej, a nie zamiast niego. Należy zrozumieć, że jak każdy lek, nawet oficjalny, nawet ludowy, ten również ma szereg przeciwwskazań.

 1. Alergia Oczywiście, jeśli po pierwszym spożyciu siemienia lnianego pojawią się objawy reakcji alergicznej w postaci wysypki, obrzęku, łzawienia itp., to należy natychmiast przerwać stosowanie trawy.
 2. Len jest surowo zabroniony dla kobiet w ciąży! Może to prowadzić do przedwczesnego przerwania ciąży.
 3. Również matki, które karmią swoje dzieci własnym mlekiem, powinny powstrzymać się od spożywania lnu.
 4. W przypadku dzieci poniżej 3 roku życia nie zaleca się stosować preparatów z dodatkiem lnu.
 5. Nie możesz używać tej rośliny leczniczej dla osób z ciężkimi postaciami nadciśnienia i chorób układu krążenia.
 6. Len pomaga w walce z chorobami i zaburzeniami pracy wątroby i nerek, ale nie w przypadku ciężkich postaci choroby, takich jak marskość czy niewydolność nerek. W takich przypadkach należy unikać lnu.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, len może powodować działania niepożądane, zwłaszcza, że ​​jest to roślina trująca. Jeśli odbiegniesz od proporcji w przygotowaniu naparu, wywaru lub przekroczysz dawkę, powikłania nie potrwają długo. Najczęstszymi skutkami ubocznymi jedzenia lnu są wymioty, zawroty głowy i niewydolność serca w najcięższych przypadkach.

Jeśli przekroczysz dawkę lnu, zawroty głowy mogą doprowadzić do utraty przytomności. Często pojawia się ostry ból w jamie brzusznej.  Możliwe zaburzenia stolca (biegunka), skurcze jelit. Rytm czynności serca, taki jak tachykardia lub skurcze dodatkowe, może być zaburzony.

Możesz również polubić…