Lecznicze właściwości oleju z nasion dzikiej róży

Olej z nasion dzikiej róży to naprawdę cudowny produkt, który dopiero niedawno zyskał powszechną popularność. Popularność osiągnęła swój szczyt, gdy olejek został uznany za najskuteczniejszy produkt w walce ze zmianami skórnymi związanymi z wiekiem i sprzyjający jego odmładzaniu. Na poparcie tego przeprowadzono liczne badania naukowe i eksperymenty, których uderzające wyniki jedynie potwierdziły istniejącą opinię.

Nazwa botaniczna: Rosa canina, Rosa rubiginosa, Rosa mosqueta ( Rosa canina, Rosa mosqueta, Rosa rubiginosa). Warto zaznaczyć, że są to gatunki spokrewnione z tą samą rośliną.

Skład chemiczny olejków z nasion tego rodzaju dzikiej róży praktycznie nie różni się od siebie, co czyni je wymiennymi w leczeniu niektórych chorób.

Trochę historii.

Olej z nasion dzikiej róży otrzymywany jest z nasion krzewu dzikiej róży. Olejek ten jest z powodzeniem stosowany od wielu stuleci, jednak dopiero od niedawna współcześni naukowcy zaczęli o nim mówić. Pierwsze światowe potwierdzenie skuteczności stosowania olejku wynika z badań naukowych z udziałem 180 osób, przeprowadzonych w 1983 roku przez specjalistów z Uniwersytetu w Santiago.

W eksperymencie wzięły udział osoby z różnymi chorobami skóry i defektami kosmetycznymi skóry: bliznami, bliznami potrądzikowymi, głębokimi zmarszczkami, oparzeniami słonecznymi i domowymi, przedwcześnie starzejącą się skórą, zapaleniem skóry i innymi podobnymi dolegliwościami. Wyniki tego eksperymentu były naprawdę imponujące. Olejek z dzikiej róży wykazał niesamowitą zdolność regeneracji komórek skóry, zmniejszania i częściowego usuwania blizn oraz eliminowania zmarszczek; olejek zapobiegł także powstawaniu nowych zmarszczek i pojawieniu się innych oznak starzenia się skóry, przywracając jej naturalny, zdrowy koloryt.

Od tego czasu kilka kolejnych uniwersytetów i laboratoriów przedstawiło imponujące wyniki swoich badań naukowych, w pełni potwierdzając wykonalność i skuteczność stosowania oleju z nasion dzikiej róży. Kolejny odkrywczy eksperyment przeprowadzono w 1988 roku. Grupę badaną stanowiło 20 kobiet w wieku od 25 do 35 lat, które wykazywały rozległe oznaki wczesnego starzenia się skóry. W wyniku częstej i długotrwałej ekspozycji na słońce na skórze badanych pojawiły się zmarszczki i plamy starcze. Po 4 miesiącach codziennego miejscowego stosowania olejku z nasion dzikiej róży zaobserwowano niemal całkowite zniknięcie zmarszczek i plam starczych. Dodatkowo skóra nabrała świeższego i zdrowszego wyglądu. Obecnie olej z nasion dzikiej róży jest eksportowany na cały świat i jest szeroko stosowany do produkcji różnych produktów kosmetycznych.

Korzystne funkcje.

Witamina A zawarta w olejku z nasion dzikiej róży spowalnia proces starzenia się skóry, uczestniczy w regeneracji komórek oraz pomaga zwiększyć poziom kolagenu i elastyny. W efekcie skóra staje się bardziej elastyczna, jędrniejsza, nabiera jednocześnie świeższego i zdrowszego kolorytu. Olej z nasion dzikiej róży zawiera także dużą ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, które korzystnie wpływają na kondycję skóry. W szczególności jest bogaty w kwasy linolowy i linolenowy – niezbędne składniki odżywcze, które wspierają zdrową i piękną skórę.

Olejek z nasion dzikiej róży skutecznie leczy następujące problemy skórne:
– rozstępy
– skutki promieniowania UV powstałe na skutek długotrwałej ekspozycji na słońce
– blizny pooperacyjne, blizny potrądzikowe, oparzenia
– egzema – łuszczyca

zmarszczki i objawy przedwczesnego starzenia się skóry
– przebarwienia
– różne formy zapalenia skóry
– oparzenia słoneczne i popromienne
– plamy starcze
– łamliwe paznokcie
– suche i zniszczone włosy

Sposoby stosowania.

Olejek z dzikiej róży zaliczany jest do olejów „suchych”, ponieważ łatwo wchłania się w skórę i nie pozostawia tłustej warstwy. Jest to doskonały środek nawilżający, który błyskawicznie wnika w suchą lub zniszczoną skórę. Olejek można stosować w czystej postaci, wylewać bezpośrednio z butelki lub dodawać do zwykłego kremu, balsamu lub olejku do masażu. Olej z nasion dzikiej róży, posiadający delikatną konsystencję, można stosować w postaci nierozcieńczonej; nadaje się również do bardzo wrażliwej skóry. Olej z nasion dzikiej róży jest bezpiecznym, niedrogim, skutecznym i nieinwazyjnym produktem do leczenia uszkodzonej skóry i utrzymywania jej zdrowia.

Delikatna struktura oleju i metoda jego ekstrakcji (tłoczenie na zimno) wymagają przechowywania oleju w lodówce. Należy zaznaczyć, że olej z dzikiej róży jest bardziej wrażliwy na wahania temperatury, powietrza i światła niż inne oleje roślinne.

Charakterystyka

Kolor – ciemnoczerwony z pomarańczowym odcieniem
Zapach – bogaty, ostry
Wolne kwasy tłuszczowe – 2,0% Substancje
niezmydlające się -2,0
Liczba zmydlania -165 -190
Indeks jodowy -192
Ciężar właściwy – 0,94
Ph – 3,99
Likopen – 400 -800
Tokoferole – 700-1100

Olejek zawiera także czerwone i żółte pigmenty, karotenoidy, izomery rubiksantyny, likopen, beta-karoten, beta-kryptoksantynę, ceaksantynę i luteinę.

Nasiona dzikiej róży zawierają do 10% nielotnych olejków, do 0,3% olejków eterycznych, śladowe ilości witaminy C, kwasu trans-retinowego (pochodna retinolu (witaminy A), substancji nieorganicznych.

Porównawczy skład kwasów tłuszczowych w trzech próbkach oleju

1. Procent kwasów tłuszczowych w oleju z dzikiej róży
2. Rosa canina
3. Rosa mosqueta
4. Rosa rubiginosa

1. Kwasy tłuszczowe (procentowo):
Stearynowy – maksymalnie 4%
Palmitynowy – 2-5%
Kwas oleinowy – 13 -20%
Kwas linolowy (omega 6) – 42-50%
Kwas linolenowy (omega 3) – 30-40%

2. Kwasy tłuszczowe (Rosa canina):
Kwas stearynowy – 1,4%
Kwas palmitynowy – 3%
Kwas oleinowy – 13 %
Kwas linolowy (omega 6) – 47,7%
Kwas linolenowy (omega 3) – 34,2%

3. Kwasy tłuszczowe (Rosa mosqueta):
Kwas stearynowy – 1,5%
Kwas palmitynowy – 3,7%
Kwas oleinowy – 13,9%
Kwas linolowy (omega 6) ) – 44,4%
Kwas linolenowy (omega 3) – 36,2%

4. Kwasy tłuszczowe (Rosa rubiginosa):
Kwas stearynowy – 1,6%
Kwas palmitynowy – 3,3%
Kwas oleinowy – 13,5%
Kwas linolowy (omega 6) – 47,2%
Kwas linolenowy ( omega 3) – 33,1%

Składy są prawie identyczne, dopuszczalne są istniejące różnice także dla różnych partii tego samego rodzaju oleju, możliwe są też rozbieżności wynikające z błędów pomiarowych.

Wszystko to oczywiście po raz kolejny udowadnia, że ​​pod względem chemicznym mamy do czynienia z tym samym olejkiem, otrzymywanym z różnych rodzajów tej samej rośliny.

Środki ostrożności:

Olejek zalecany jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Olejku z nasion dzikiej róży nie zaleca się stosować w przypadku skóry skłonnej do trądziku lub bardzo tłustej.

 

Prawa autorskie: Aneta Rachwał-Adamczyk

Możesz również polubić…