Krucze oko i jego zastosowanie w medycynie ludowej

Krucze oko to wieloletnie zioło, które jest wszechobecne na Białorusi, Ukrainie, europejskiej części Rosji, Syberii i na Kaukazie. Ta niepozorna trawa, rosnąca w pojedynczych krzewach, kwitnie w maju-czerwcu i daje tylko jeden kwiat, zupełnie niepozorny z wyglądu, stapiając się z otoczeniem. W sierpniu dojrzewa owoc – samotna niebiesko-czarna jagoda.

Krucze oko ma wiele innych nazw, z których najczęstszą jest jagoda wilka lub niedźwiedzia. Trawę tę można spotkać w lasach, wąwozach, nad brzegami rzek, gdzie występuje gliniasta, wilgotna gleba. W sumie występuje około 20 gatunków roślin, niewiele różniących się składem chemicznym, najczęściej spotykanym gatunkiem jest czterolistne oko kruka.

SKŁAD KRUCZEGO OKA

Wszystkie części tego zioła są trujące – liście, korzenie, owoce i kwiaty. Zawierają: flawonoidy, alkaloidy, glikozydy parydyny, steroidy, kumaryny, witaminę C, kwasy organiczne – cytrynowy i jabłkowy, pektynę, trującą saponinę paristyfinę.

LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI 

Niemniej jednak, pomimo całej swojej toksyczności, zioło jest bardzo skuteczne w leczeniu niektórych chorób, ponieważ ma właściwości przeciwskurczowe, przeciwzapalne, moczopędne, łagodzące, gojące rany .

 • Odwary stosuje się w leczeniu nerwobólów, migren, zawrotów głowy, zaburzeń psychicznych.
 •  ma właściwości moczopędne.
 • Świeżo wyciśnięty sok świetnie sprawdza się również przy gojeniu ran, ukąszeń i chorób skóry.
 • Roślina jest stosowana w leczeniu gruźlicy, gorączki, zapalenia oskrzeli. Nalewki alkoholowe pomagają przy niewydolności serca, tachykardii.
 • Balsamy z wywarem pomagają w zapaleniu spojówek.

ZASTOSOWANIE W MEDYCYNIE TRADYCYJNEJ

W tradycyjnej medycynie roślina nie jest używana , a tradycyjni uzdrowiciele znaleźli zastosowanie dla dobroczynnych właściwości kurzego oka, tylko wtedy, gdy przepisuje się ścisłe ramy przeciwwskazań i dokładnie przestrzega się dawek.

 • W przypadku zapalenia krtani, zawrotów głowy, tików nerwowych, problemów z metabolizmem pomaga nalewka: 2 g świeżo skoszonej, drobno posiekanej trawy zalać 0,10 litra alkoholu (70%). Poczekaj tydzień. Dokładnie odcedź. Rozpuścić 2 łyżki stołowe w szklance wody. l. napar. Zastosuj 1 łyżkę. l. z częstotliwością 2 godzin, ale nie więcej niż 200 ml dziennie.
 • W przypadku wstrząsu mózgu zaleca się nalewkę: na 4 szklanki suchej trawy użyj 0,50 litra wódki. Surowce zalać surową wódką, zamknąć i odstawić na 9 dni w ciepłe miejsce. Pić trzy razy dziennie po 5 kropli na 50 g wody.
 • W przypadku niewydolności serca zaostrzonej obrzękiem zalecana jest nalewka: 12 świeżo zebranych owoców zalać 0,50 litra wódki. Odstawić w ciemne miejsce na 15 dni. Przyjmować przez 3 tygodnie trzy razy dziennie, rozpuszczając w 50 g wody od 20 do 30 kropli. Zrób 10 dni przerwy. Powtórz kurs.
 • Ta sama nalewka pomaga w chorobach układu nerwowego, tylko w innej dawce: 1 łyżka. l. napar rozcieńczony w 0,20 litra wody, użyj 1 łyżki. l. z częstotliwością 2 godzin, nie więcej niż 200 ml dziennie.
 • W przypadku zapalenia powiek i zapalenia spojówek stosuje się płyny: weź równe części ziela kurzego oka i otwartego pędu, kwiaty koniczyny łąkowej, geranium i czeremchy, niebieski chaber. 1 st. l. zbieranie, parowanie w 0,20 litra wrzącej wody i pozostawienie na godzinę.
 • W przypadku nie gojących się ran i czyraków przygotowuje się maść: ostrożnie zmielić świeże jagody moździerzem. Rozłóż ranę lub wygotuj raz dziennie, nie więcej.

 

Substancje trujące, zawarte w obfitości w roślinie, wymagają szczególnie ostrożnego podejścia do wszystkich preparatów, w których obecne są jej jagody lub liście. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed użyciem kurzego oka, aby zamiast oczekiwanej korzyści wynik nie spowodował znacznej szkody dla organizmu. Bardzo ważne jest, aby dokładnie przestrzegać dawkowania.

 

W medycynie oko kruka jest używane nieoficjalnie, chociaż istnieją leki na jego bazie, które pomagają ludziom leczyć. Jest jedno „ale”: można przyjmować preparaty ale dawka musi być homeopatyczna. Preparaty z kruczego oka stosuje się przy stanach zapalnych krtani, chorobach oczu, nerwobólach, a sok ze świeżej rośliny pomaga przy utracie wzroku, bólach głowy , zapaleniu oskrzeli i senności.

Nalewki i wywary z kurzego oka należy przyjmować bardzo ostrożnie, nie zapominając, że roślina jest trująca.

Możesz również polubić…