Korzyści ze smoły brzozowej dla włosów

Natura kryje w sobie wiele niespodzianek, których wciąż nie odkryliśmy. Jej dary: naturalne zioła, jagody, grzyby i substancje wykorzystywane są w różnych obszarach naszego życia. Wydając ogromną część swoich dochodów na niezwykle drogie produkty do pielęgnacji włosów i ciała, nie zawsze uzyskujemy pożądany efekt. Dlatego lepiej zwrócić uwagę na naturalne środki, takie jak szampon brzozowy lub prościej, smoła do włosów. Dobroczynne właściwości produktów smołowych na włosy i ciało znane są od dawna. Ta oleista ciecz ma ciemnobrązową lub brązowawą barwę i specyficzny zapach. Choć produkt wygląda nieprzyjemnie, działa leczniczo na skórę głowy i loki.

Smoła brzozowa to naturalny związek, w którym można znaleźć węglowodory aromatyczne, pewną ilość żywic i fenoli (kreozol, ksylenol, krezol, gwajakol), a także szereg innych substancji biologicznie czynnych. Aby wydobyć tę substancję, destyluje się suchą korę brzozy, uzyskując z jej włókien oleistą ciecz. Smoła brzozowa ma ostry, specyficzny zapach, który nie każdemu może przypaść do gustu, dlatego do produktów na jej bazie często dodaje się inne substancje aromatyczne. Często ma kolor czarny z niebieskawo-zielonym lub zielonkawo-niebieskim odcieniem.

Zakres smoły od dawna jest bardzo szeroki. Używano go nie tylko do pielęgnacji ciała, ale także w życiu codziennym. Istnieją dowody w przyrodzie, że 40 000 lat temu na terenach dzisiejszych Niemiec ludzie destylowali smołę brzozową w celu wytworzenia kleju potrzebnego do wyrobu broni myśliwskiej.

Regenerujące właściwości smoły brzozowej są korzystne dla ludzi od wieków. Wysypki skórne, trądzik, łojotok, egzema, łuszczyca, swędzenie i podrażnienia skóry są skutecznie leczone dziegciem brzozowym. Ponadto ogromne korzyści w pielęgnacji skóry można uzyskać z kwasu salicylowego i salicylanu metylu. Produkty te mają naturalne działanie złuszczające, które pomaga ujędrnić skórę i przywrócić jej zdrowy wygląd. Przyjmowana doustnie rozcieńczona smoła jest również doskonałym środkiem moczopędnym. Znalazła zastosowanie w kompleksie detoksykacji i oczyszczania organizmu. Smoła aplikowana na skórę poprawia krążenie krwi w tkankach, wspomaga odpływ substancji toksycznych i blokuje ich gromadzenie się w komórkach. Smoła brzozowa jest tak dobrym naturalnym środkiem antyseptycznym, że można ją stosować na płytkie skaleczenia i rany. Chroni ranę przed infekcjami, hamuje rozprzestrzenianie się bakterii i przyspiesza proces gojenia tkanek.

Wiele osób, które wcześniej regularnie cierpiały na poważne wypryski i egzemy, zgłasza zalety smoły brzozowej. Jego naturalne właściwości lecznicze ujawniają się dość szybko, skóra staje się zdrowsza i nabiera pięknego wyglądu. Smoła brzozowa jest świetna dla tych, którzy muszą unikać ostrych szamponów i syntetycznych środków chemicznych. Możesz w pełni doświadczyć korzyści płynących ze stosowania naturalnych środków czyszczących. Mydło na bazie dziegcia brzozowego, kwasu salicylowego i lanoliny delikatnie pielęgnuje każdy rodzaj skóry, pozwala pozbyć się jej niedoskonałości i odbudować uszkodzone warstwy. Można go używać zarówno do golenia, jak i kąpieli oraz mycia włosów. Wiele osób zwraca uwagę, że mydło ze smołą brzozową jest bardzo miękkie, dzięki czemu idealnie nadaje się do golenia.

Smoła brzozowa do włosów ma następujące właściwości:

Przeciwpasożytniczy – naturalny środek antyseptyczny;
Regeneracyjny – wzmaga proces odbudowy komórek;
Ukrwienie – zwiększa przepływ krwi do skóry;
Regulujące wydzielanie sebum – normalizuje pracę gruczołów łojowych;
Przeciwbólowe – łagodzi ból, stany zapalne i obrzęk tkanek;
Środek dezynfekujący – usuwa swędzenie, pomaga niszczyć bakterie, wysusza.

Mydło smołowe pomaga na różne problemy skórne, w tym tak poważne, jak trądzik ropny, odleżyny, stany zapalne skóry różnego stopnia, łojotok i łuszczyca. Ze względu na silny specyficzny zapach mydła i jego właściwości dezynfekujące jest w stanie zniszczyć wszy i gnidy. Aby to zrobić, należy dokładnie namydlić włosy i strząsnąć z mydła trwałą pianę. Pozostawia się go na włosach przez pół godziny, można dodatkowo nałożyć czepek kąpielowy lub zwykłą torebkę, aby uzyskać efekt cieplarniany. Następnie mydło jest zmywane, a wszy wyczesywane z włosów za pomocą specjalnego grzebienia. Naturalne środki, takie jak pokrzywa i rumianek lub olej kokosowy, pomogą wówczas usunąć zapach m

Możesz również polubić…