Kora dębu: właściwości i zastosowanie

W wielu starożytnych kulturach dąb, imponujący swoją siłą i długowiecznością, był uważany za święte drzewo. Poświęcono mu wiele symboli i legend. Od tysięcy lat stosowany jest w żywności, budownictwie, przemyśle stoczniowym oraz w medycynie tradycyjnej i alternatywnej. Dziś lecznicze właściwości dębu są nadal aktualne. Zielarze przepisują go na biegunkę, ból gardła, hemoroidy i problemy skórne.

Opis botaniczny
Dąb to duże drzewo liściaste z rodziny bukowatych. Rośnie w umiarkowanych regionach Europy. Może osiągnąć od 20 do 45 metrów wysokości i żyć ponad 1000 lat. Liście są ciemnozielone, naprzemienne i klapowane, wiosną można je stosować jako lek ziołowy. Owoce to żołędzie wielkości od 1 do 5 cm, jadalne, w smaku zbliżone do kasztanów, bardzo odżywcze.

Kora dębu jest gładka u młodych drzew i spękana na poziomie pnia u starszych drzew. Część leczniczą drzewa uzyskuje się z wewnętrznej kory i okrągłych narośli tworzących się na drzewie i wykorzystuje się ją w ziołolecznictwie.

Uważa się, że najlepsze właściwości fitoterapeutyczne ma kora dębu szypułkowego quercus robur (dąb pospolity, letni lub szypułkowy). Jednak inne jego rodzaje, z wyjątkiem kamienia, nadają się do użytku medycznego.

Skład chemiczny i przydatne składniki
Kora dębu jest dobrze znana w ziołolecznictwie ze względu na liczne właściwości lecznicze. Ten wpływ na organizm wynika z jego bogatego składu chemicznego. Rzeczywiście, to właśnie ta część drzewa zawiera najwięcej składników aktywnych: garbniki, flawonoidy i katechiny.

Kora dębu zawiera:

►  garbniki (od 15 do 20%): pochodne kwasu galusowego i elagowego

► pentozany (13 – 14%)

► substancje pektynowe (do 6%)

► kwercetyna

► mikro i makroelementy: magnez, żelazo, potas, wapń, mangan, miedź, aluminium, nikiel

► witaminy: PP, C, B1, B2, B6

► cukry, białka, skrobia, lewulina, substancje z grupy pirogalu.

Główne działanie lecznicze kory dębu wiąże się z obecnością garbników lub garbników. Hamują uwalnianie związków zapalnych i wykazują działanie antybakteryjne, wiążąc się z białkami biorącymi udział w rozwoju bakterii, zmniejszają wchłanianie toksyn do krwi i usuwają silnie toksyczne substancje z organizmu człowieka.

Dodatkowo niektóre polifenole z kory dębu mogą działać jako przeciwutleniacze, chroniąc organizm przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Uważa się, że działanie przeciwutleniające tych związków odgrywa znaczącą rolę w leczniczych właściwościach kory dębu.

Obecność kwasu galusowego w połączeniu z katechinami decyduje o działaniu przeciwdrobnoustrojowym kory dębu, a kwercetyna blokuje wytwarzanie histaminy i innych mediatorów biorących udział w procesie zapalnym, odpowiedzialnych za działanie przeciwobrzękowe.

Korzyści i korzystne właściwości kory dębu

Dąb to roślina lecznicza, której receptury przetrwały próbę czasu. Ściągające, przeciwzapalne i antyseptyczne właściwości jej kory wykorzystywane są w zielarstwie i ziołolecznictwie od niepamiętnych czasów.

Korzyści dla zdrowia jamy ustnej
Tradycyjnie korę dębu stosowano w celu eliminowania problemów z błoną śluzową jamy ustnej i krtani oraz leczenia chorób dziąseł. Dzięki garbnikom i przeciwutleniaczom ma następujące działanie lecznicze:

antybakteryjny: zwalcza rozwój szkodliwych bakterii
ściągające: wzmacnia i zagęszcza tkanki
przeciwzapalne: łagodzi stany zapalne, obrzęki i zaczerwienienia
ochronny: tworzy warstwę ochronną
regenerujący: stymuluje odbudowę uszkodzonych tkanek.
Produkty lecznicze na bazie kory dębu są szeroko stosowane w leczeniu chorób takich jak zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej i zapalenie przyzębia.

Jedno  badanie  z użyciem probówki wykazało, że maść z kory dębu była skuteczna przeciwko bakteriom lekoopornym, w tym Staphylococcus aureus.
Łagodzi biegunkę
Badania na ludziach potwierdzają zastosowanie garbników z kory dębu w leczeniu biegunki. Substancje te skutecznie zwalczają bakterie powodujące rozstrój żołądka wywołane luźnymi stolcami, w tym E. coli. Wykazano , że związki garbnikowe mogą korzystnie działać na jelita i zapobiegać wodnistym stolcom.

Badanie przeprowadzone na 60 dzieciach z ostrą biegunką wykazało, że u dzieci, które otrzymywały suplementy garbników wraz z nawadnianiem, po 24 godzinach oddano znacznie mniej stolców w porównaniu do wartości wyjściowych.

Eliminuje pocenie się
Kora dębu ze względu na swoje właściwości dezodoryzujące i antyseptyczne jest popularnym środkiem w leczeniu infekcji grzybiczych oraz nadmiernej potliwości stóp i dłoni.

Stosowany do skóry problematycznej
Produkty na bazie kory dębu mają wyraźne działanie napinające i wygładzające, wzmacniają naczynia krwionośne, pomagają spłycić zmarszczki, ujędrnić i zregenerować zmęczoną skórę.

Odwar pomaga przy skórze tłustej i problematycznej, przeciwdziała zwiększonemu wydzielaniu sebum, eliminując tłusty połysk i zwężenie porów.

Dobry dla zdrowia skóry głowy
Kora dębu ma szerokie zastosowanie w dermatologii i kosmetyce, m.in. do pielęgnacji włosów. Tricholodzy polecają go jako naturalny sposób na walkę z łupieżem. Płukanie gotowaną korą leczy mikropęknięcia na skórze głowy, leczy łupież i suchość, nadaje włosom połysk, chroni przed wczesnym siwieniem, a także zapobiega wypadaniu włosów. Więcej szczegółów  tutaj .

Może pomóc w trawieniu
Tradycyjna medycyna zaleca stosowanie naparów i wywarów z kory dębu w celu poprawy trawienia, przy wzdęciach, wrzodach żołądka, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelita grubego, zapaleniu jelit i krwawieniach z przewodu pokarmowego.

Posiada właściwości przeciwgnilne, skutecznie zwalcza patogenną mikroflorę, działa antyfermentacyjnie, hamuje aktywność mikroorganizmów chorobotwórczych.

Poprawia pracę wątroby
Jedno z badań wykazało, że szczury, którym podawano ekstrakt z kory dębu przez 12 tygodni na diecie wysokotłuszczowej i bogatej w węglowodany, poprawiły czynność serca i wątroby w porównaniu ze szczurami, które go nie otrzymywały.

Inne badanie z udziałem 75 osób dorosłych z przejściową niewydolnością wątroby wykazało, że u osób, które przyjmowały ekstrakt z kory dębu przez 12 tygodni, zaobserwowano znaczną poprawę wyników testów czynnościowych wątroby w porównaniu z osobami, które nie przyjmowały suplementu.

Leczy rany i krwawienia
Kora dębu jest naturalną alternatywą polecaną przy krwawieniach wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki właściwościom ściągającym, przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i łagodzącym jest skuteczny na rany i oparzenia zagrożone infekcją, owrzodzenia skóry i egzemy.

Stosowana miejscowo kora dębu wspomaga restrukturyzację komórkową i eliminację patogenów. Zawarte w jego składzie garbniki w połączeniu z białkami skóry wysuszają rany, napinają tkanki, goją siniaki i skaleczenia.

Balsamy sporządzone z mocnego wywaru stosuje się do leczenia ran i odleżyn, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu tkanek i stanom zapalnym.

Powszechnie znane jest lecznicze zastosowanie wywarów z kory dębu na żylaki, hemoroidy i obrzęk naczyń w okolicy odbytu.

Przydatne dla mężczyzn i kobiet
W andrologii różne formy ziołolecznictwa z korą dębu znajdują zastosowanie w kompleksowym leczeniu zapalenia gruczołu krokowego, infekcji narządów płciowych, zaburzeń erekcji czy przedwczesnego wytrysku.

Ze względu na działanie przeciwzapalne, hemostatyczne i ściągające jest dobrze znany także w ginekologii. Odwary i napary z kory dębu są zalecane w leczeniu pleśniawki, zapalenia jelita grubego, zapalenia sromu i pochwy, erozji szyjki macicy, procesów zapalnych i obfitych miesiączek.

Zastosowanie kory dębu

Dzięki szerokiemu zakresowi właściwości leczniczych i bezpieczeństwu kora dębu jest szeroko stosowana zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w postaci proszku, herbat ziołowych, wywarów, ekstraktów alkoholowych i nalewek o wysokim stężeniu.

Wewnętrzny użytek
Do podawania doustnego w przypadku biegunki, zaburzeń trawiennych i innych problemów stosuje się doustne suplementy z mączki z kory dębu, wywary, napary i herbaty.

Napar na żołądek

10 g suchej kory zalać 1 szklanką wrzącej wody, pozostawić do zaparzenia na 3 godziny, następnie przecedzić. Na wrzody żołądka użyj 1 łyżki. łyżka 3 razy dziennie nie dłużej niż 10 – 14 dni pod nadzorem specjalisty.

Przepis na biegunkę

1 łyżkę suchej kory zalać 1 szklanką wrzącej wody. Pozostaw na godzinę, odcedź. Pij 1 – 2 łyżeczki w ciągu dnia.

Herbata na biegunkę

Zaparz torebkę herbaty lub 3 g (3/4 łyżeczki) suchego surowca w 1 szklance (250 ml) gorącej wody. Odcedź i wypij w ciągu 3-4 dni.

Napar zwalczający zaburzenia erekcji

Wymieszaj 3 łyżeczki kory dębu, 4 łyżeczki kwiatów rumianku i 5 łyżeczek siemienia lnianego. 1 łyżkę tej mieszanki zalać 1 litrem wrzącej wody, odstawić na 12 godzin, następnie przecedzić. Weź 1/2 szklanki przed posiłkami w trakcie, którego czas trwania określa lekarz.

Zastosowanie zewnętrzne
Specyficzne właściwości garbników determinują możliwości lokalnego wykorzystania kory dębu w praktyce dermatologicznej, stomatologicznej i laryngologicznej.

Odwar do płukania jamy ustnej na dziąsła

2 łyżeczki rozdrobnionej kory dębu zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez około 5 minut. Następnie ostudź bulion, odcedź i przelej do słoika. Płucz usta 3 do 5 razy dziennie przez 3 dni, w zaawansowanych stadiach do jednego tygodnia. Ten wywar należy przygotowywać codziennie.

Odwar na gardło na podrażnienie i ból

3 łyżki Łyżki suchej kory wsypujemy do szklanki gorącej wody i podgrzewamy w łaźni wodnej przez 25 minut. Odcedź bulion, dodaj przegotowaną wodę, aż uzyskasz 300 ml. Przechowuj napar w chłodnym miejscu. Zużyć w ciągu dwóch dni. Przed użyciem ogrzać do 35 – 37°C. Aby uzyskać szybki efekt terapeutyczny, należy płukać gardło przynajmniej 3-4 razy dziennie.

Kąpiele na nadpotliwość stóp i dłoni oraz na grzybicę stóp

100 g kory dębu zalać 2 litrami wrzącej wody, odstawić na 60 minut, przecedzić przez gazę. Powstały napar wlać do miski, zanurzyć w nim stopy lub dłonie na 20 minut. Aby wyeliminować pocenie się i nieprzyjemny zapach, potrzeba co najmniej 10 sesji.

Odwar na pleśniawki i erozję

2 łyżki stołowe. łyżki kory zalać szklanką wrzącej wody, trzymać w łaźni wodnej przez 20 minut, następnie trochę ostudzić i przesączyć, do pełnej szklanki dodać przegotowaną zimną wodę. Stosować do podmywania 3–4 razy dziennie przez okres do 7–10 dni.

Kąpiele na żylaki, hemoroidy i podrażnienia skóry

2 łyżki stołowe. łyżki kory dębu zalać 500 ml wrzącej wody, pozostawić pod pokrywką na godzinę, następnie przesączyć. Można go stosować do kąpieli stóp, pielęgnacji skóry nóg w miejscach rozszerzonych żył, a także do kąpieli nasiadowych na hemoroidy. Czas trwania kąpieli: 20 minut, najpierw raz dziennie, potem 2-3 razy w tygodniu.

Odwar do włosów przetłuszczających się

2 łyżki stołowe. łyżki proszku z kory zalać 200 ml zimnej wody, następnie gotować w łaźni wodnej przez 10 minut. Odwar stosować po każdym szamponie, wcierać w czyste, mokre włosy, pozostawić na 15 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Odwar wzmacniający włosy, nabłyszczający i zwalczający łupież

Korę dębu i dziurawiec wymieszać w równych proporcjach, zalać wrzącą wodą (w proporcji 1 łyżka mieszanki na 1 szklankę wody) i pozostawić w łaźni wodnej na 15 minut. Pozwól parzyć przez 30 minut, odcedź. Spłucz po umyciu włosów.

Tonizująca maska ​​na wypadanie włosów

1 łyżka. Łyżkę kory dębu i garść łusek cebuli zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 1 godzinę. Bulion ostudzić, nałożyć na całą długość włosów, nałożyć czepek na głowę i pozostawić na 90 minut. Następnie dokładnie spłucz.

Jak zwykle przygotowuje się korę dębu?

Możesz sam zrobić korę dębu. Należy to zrobić późną jesienią lub wczesną wiosną, kiedy na drzewie nie ma już liści. Korę kroi się na cienkie paski o długości nie większej niż 20-30 cm, surowce umieszcza się na blasze do pieczenia i suszy w piekarniku nagrzanym do 50-60 ° C przez godzinę. Surowiec musi być kruchy. Suszoną korę dębu można przechowywać w kartonach i używać przez pięć lat, w przeciwnym razie straci swoje korzystne właściwości.

Do tej pory nie przeprowadzono wystarczających badań, aby zidentyfikować wszystkie możliwe skutki uboczne herbaty, suplementów i ekstraktów z kory dębu. Wiadomo jednak, że rośliny bogate w garbniki należy spożywać z umiarem.

Dawkę uważa się za bezpieczną przy krótkotrwałym stosowaniu: 3–4 dni w leczeniu ostrej biegunki i 2 tygodnie w przypadku stosowania bezpośrednio na skórę.

Przekroczenie dawek i długotrwałe stosowanie może pogorszyć czynność nerek i wątroby, powodować podrażnienie żołądka, zaparcia, nudności i wymioty.

Napary, wywary i inne formy preparatów z kory dębu są przeciwwskazane w następujących przypadkach:

✘  głębokie uszkodzenia wątroby (zapalenie wątroby, marskość, niewydolność)

✘  ciężkie patologie nerek (zapalenie nerek, schyłkowa przewlekła choroba nerek).

✘  poważne stadia hemoroidów zewnętrznych lub wewnętrznych

✘  przewlekłe zaparcia, rozdęcie okrężnicy, problemy ze stolcem pochodzenia organicznego

✘  indywidualna nietolerancja i alergie

✘  ciąża, dzieci do 12 roku życia.

Możesz również polubić…