Kora dębu i jej właściwości – przepisy

Kora dębu jest znana wielu od dzieciństwa, jej właściwości lecznicze są szeroko stosowane w medycynie. Znajduje zastosowanie w dermatologii i kosmetologii, gastroenterologii i wielu innych dziedzinach medycyny.

Dla nas wszystkich dąb kojarzy się z długowiecznością, siłą umysłu i zdrowiem ciała. Ale to drzewo jest czczone nie tylko ze względu na swoją moc i piękno, ale także właściwości lecznicze, które zauważono już w starożytności i do dziś jest używane w ziołolecznictwie, jako pomoc w walce z różnymi patologiami. Ponadto w niektórych przypadkach stosuje się liście dębu i żołędzie. Jednak najcenniejszą rzeczą, jaką ma ta roślina, jest kora, która wchodzi w skład różnych preparatów leczniczych i pomaga w leczeniu różnych chorób skóry i narządów wewnętrznych.

Ważne jest, aby wiedzieć, że kora dębu jest oficjalnie włączona do księgi referencyjnej roślin leczniczych i jest stosowana w oficjalnej medycynie jako środek antyseptyczny i ściągający. Często wywary z kory dębu stosuje się w leczeniu chorób, którym towarzyszy biegunka. Jednak zastosowanie kory dębu nie ogranicza się tylko do tego. Roślina ta jest aktywnie wykorzystywana w ginekologii do leczenia różnych patologii, stomatologii, leczenia ciała mężczyzn, rozwiązywania problemów ze skórą i trawieniem. A to nie wszystkie obszary zastosowań kory dębu w medycynie.

Lecznicze właściwości kory dębu

Kora dębu ma wielopłaszczyznowy i różnorodny wpływ na organizm. Kora dębu zawiera wiele unikalnych związków biologicznie czynnych, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Materiały roślinne zawierają:

 • związki garbujące – mają właściwość wiązania białek, co zakłóca żywotną aktywność patogennej mikroflory, dzięki czemu hamowana jest aktywność drobnoustrojów i proces ich rozmnażania;
 • katechiny – związki te nadają korze dębu właściwości przeciwdrobnoustrojowe;
 • pentozany – działają przeciwzapalnie;
 • pektyny – pomagają w normalizacji pracy układu pokarmowego.

Kora dębu zawiera dużo flawonoidów, protein, skrobi, która stymuluje proces regeneracji komórek i tkanek. Działają gojąco, stymulując procesy odbudowy błon śluzowych oraz zmniejszając podrażnienia i stany zapalne.

Przeciwwskazania z kory dębu

Pomimo wszystkich użytecznych właściwości kory dębu, należy ostrożnie stosować z nią różne preparaty, najpierw wykluczając wszelkie możliwe przeciwwskazania i konsultując się z lekarzem lub fitoterapeutą. Zabrania się przyjmowania naparów, odwarów i innych form preparatów z kory dębu w obecności:

 • poważne uszkodzenie wątroby (zapalenie wątroby, marskość, niewydolność);
 • ciężkie patologie nerek (zapalenie nerek, przewlekła choroba nerek w stadium końcowym);
 • zewnętrzne lub wewnętrzne hemoroidy;
 • przewlekłe zaparcia, problemy ze stolcem pochodzenia organicznego;
 • alergie na składniki roślinne, nietolerancja składników.

Zabrania się również ciągłego przyjmowania surowców leczniczych przez ponad 2 tygodnie lub samodzielnego zwiększania dawki. Przy nadużywaniu tego narzędzia możliwy jest rozwój bardzo poważnych skutków ubocznych – nudności z wymiotami, utrata węchu, zaburzenia pęcherzyka żółciowego i wątroby, a także uszkodzenie nerek.

Wykorzystanie kory dębu

Najczęściej kora dębu w ziołolecznictwie polecana jest do użytku zewnętrznego. Stosuje się go do płukania jamy ustnej i gardła, do balsamów lub okładów. Lecznicze działanie kory dębu nie ogranicza się jednak do preparatów do stosowania miejscowego. Możliwe jest stosowanie go doustnie w leczeniu różnych schorzeń, jednak przed rozpoczęciem przyjmowania różnych leków z korą dębu konieczna jest konsultacja z lekarzem lub fitoterapeutą.

Dziś kora dębu wykorzystywana jest do:

 • zwalczają bakterie chorobotwórcze i wzmacniają zęby, dziąsła, zmniejszają obrzęk błon śluzowych, likwidują krwawienie dziąseł;
 • eliminacja nudności i wymiotów, utrwalenie stolca;
 • tłumienie procesów zapalnych w jelitach i na skórze, błonach śluzowych z ranami i oparzeniami;
 • zmniejszyć pocenie się stóp;
 • wzmocnienie pracy nerek (działa moczopędnie);
 • eliminacja robaków;
 • tamowanie drobnych krwawień oraz leczenie ran i otarć;
 • pozbycie się nieświeżego oddechu w przypadku problemów z zębami i trawieniem;
 • wzmocnienie ściany jelita;
 • wyeliminować pieczenie i swędzenie po ukąszeniach owadów;
 • leczenie skóry w przypadku alergicznych wysypek w celu zapobiegania wtórnej infekcji;
 • redukcja procesów infekcyjnych i zapalnych w okolicy żeńskich narządów płciowych.

Oficjalna medycyna uznaje stosowanie kory dębu jako środek wspomagający lub profilaktyczny, ale tylko po konsultacji z lekarzem i po wykluczeniu przeciwwskazań.

Jakie patologie może leczyć kora dębu?

Surowiec ten uważany jest za stosunkowo bezpieczny do stosowania w warunkach domowych, w tym u dzieci. Jest szczególnie aktywnie stosowany w leczeniu problemów stomatologicznych i trawiennych. Ponadto czynniki zewnętrzne z kory dębu są szeroko stosowane w dermatologii i kosmetologii, często wywar lub ekstrakt z kory dębu wchodzi w skład leczniczych maseczek lub balsamów, w tym do twarzy i włosów. Wśród wskazań do stosowania kory dębu w różnych formach preparatu znajdują się:

Patologie trawienia

Napary lub wywary stosuje się doustnie zgodnie z zaleceniami lekarza w złożonej terapii biegunki różnego pochodzenia, zapalenia żołądka i wrzodu trawiennego, zapalenia jelita grubego i jelit, krwawienia z przewodu pokarmowego.

Do leczenia wrzodu trawiennego

Napar

Do leczenia wrzodu trawiennego. Zdjęcie: Globallookpress

10 g suchej kory zalać 1 szklanką wrzącej wody, pozostawić do zaparzenia na 3 godziny, następnie przecedzić przez sito.

Zastosuj 1 łyżkę. łyżka 3 razy dziennie przez nie więcej niż 10-14 dni pod nadzorem specjalisty.

Patologie skóry

W praktyce dermatologicznej stosuje się miejscowe formy – płyny, wywary, napary, maści w leczeniu egzemy i atopowego zapalenia skóry, kłującego rumieńca z nadżerkami, trądziku, odleżyn, trądziku zakażonego.

Na spocone stopy

Napar

Kora dębu na spocone stopy. Zdjęcie: Pixabay

100 g kory dębu zalać 2 litrami wrzącej wody, odstawić na 60 minut, przecedzić przez gazę.

Powstały napar wlać do miski, zanurzyć w nim stopy na 20 minut. Aby wyeliminować pocenie się i zapach, potrzeba 10 sesji, w leczeniu grzybicy – co najmniej 20 sesji z rzędu. Następnie – tygodniowa przerwa i powtórka kursu.

Patologie stomatologiczne

W złożonej terapii stosuje się formy miejscowe – wywary i napary, ekstrakty rozcieńczone w wodzie do płukania jamy ustnej przy zapaleniu jamy ustnej lub zapaleniu dziąseł, w tym krwawiących dziąseł, w leczeniu chorób przyzębia.

Do płukanek do ust

Wywar

Kora dębu do płukania jamy ustnej. Zdjęcie: Globallookpress

3 sztuki. łyżki suchej kory dębu zalać szklanką wrzącej wody, gotować w łaźni wodnej przez 25 – 30 minut, następnie lekko schłodzony bulion przecedzić przez drobne sito, zimną przegotowaną wodę doprowadzić do całkowitej objętości 300 ml.

Płukać jamę ustną i gardło 3-4 razy dziennie.

Problemy ginekologiczne

Różne formy preparatów ziołowych z korą dębu stosuje się przy takich problemach kobiecych jak zapalenie jelita grubego i nadżerki szyjki macicy, zapalenie sromu i pochwy, w tym wywołane przez pleśniawki, krwawienia i wypadanie macicy.

Aby wyeliminować pleśniawki i leczyć erozję

Wywar

Kora dębu na pleśniawki. Zdjęcie: Globallookpress

2 łyżki stołowe. łyżkę kory zalej szklanką wrzącej wody, trzymaj w łaźni wodnej przez 20 minut, następnie trochę ostudź i przefiltruj, do pełnej szklanki wlej przegotowaną zimną wodę.

Aplikuj na irygację 3-4 razy dziennie przez maksymalnie 7-10 dni.

Problemy andrologiczne

W andrologii różne formy ziołolecznictwa z korą dębu znajdują zastosowanie w kompleksowym leczeniu zapalenia gruczołu krokowego i zmian infekcyjnych narządów płciowych, zaburzeń erekcji czy przedwczesnego wytrysku.

W walce z zaburzeniami erekcji

Napar

Kora dębu na zaburzenia erekcji. Zdjęcie: Globallookpress

3 łyżeczki kory dębu, 4 łyżeczki kwiatów rumianku i 5 łyżeczek siemienia lnianego wymieszać, 1 łyżkę tej mieszanki zalać 1 litrem wrzącej wody, odstawić na 12 godzin, następnie przecedzić napar.

Weź 1/2 szklanki przed posiłkami w trakcie, którego czas trwania określa lekarz.

Patologie naczyniowe

Zewnętrznie wywar z kory dębu i kąpiele z nim stosuje się w żylakach, w tym przy tworzeniu się owrzodzeń troficznych.

Na żylaki i hemoroidy

Napar

Kora dębu na żylaki i hemoroidy. Zdjęcie: Pixabay

2 łyżki stołowe. łyżki kory dębu zalać 500 ml wrzącej wody, pozostawić pod pokrywką na godzinę, a następnie przefiltrować.

Może być stosowany do kąpieli stóp, pielęgnacji skóry nóg, gdzie naczynka są rozszerzone. Lub do kąpieli nasiadowych na hemoroidy i jako napar do lewatywy.

uszkodzenia laryngologiczne

W praktyce otorynolaryngologicznej stosuje się różne miejscowe formy kory dębu – wywary, napary, nalewki do leczenia ostrego i zaostrzenia przewlekłego zapalenia migdałków, leczenia zapalenia krtani, eliminacji nieżytu nosa i profilaktyki zapalenia zatok, a także leczenia zapalenie gardła.

Od zapalenia zatok i migdałków

Wywar

Kora dębu z zapalenia zatok i migdałków. Zdjęcie: Globallookpress

1 st. łyżkę kory dębowej zalać 500 ml wody, zagotować na małym ogniu, gotować godzinę, następnie postawić garnek z bulionem na ogniu, przykryć ciepłym szalikiem i odstawić na kolejne 2 godziny. Rozcieńczyć napięty bulion chłodną przegotowaną wodą o połowę.

Stosować do przemywania nosa i płukania gardła.

Problemy układu moczowo-płciowego

W kompleksowym leczeniu problemów układu moczowego stosuje się różne warianty leków z kory dębu na zapalenie pęcherza moczowego (proces zapalny w pęcherzu moczowym), uszkodzenia moczowodów i zapalenie nerek.

Do leczenia zapalenia gruczołu krokowego

Wywar

Kora dębu na zapalenie gruczołu krokowego. Zdjęcie: Globallookpress

1 łyżeczkę kory dębu zalać 200 ml wrzącej wody, gotować w łaźni wodnej 10 minut, przecedzić.

Weź 1/3 szklanki przed posiłkami trzy razy dziennie. Kurs do 10 dni.

Zastosowanie w kosmetyce

Kora dębu w różnej postaci stosowana jest w celu likwidacji różnych problemów z włosami – jest to przetłuszczanie się skóry głowy, łupież i łojotok, łysienie, osłabienie wzrostu włosów oraz osłabienie cebulek włosowych.

Do tonowania i wzmacniania włosów

Wywar

Kora dębu do tonowania i wzmacniania włosów. Zdjęcie: Pixabay

1 st. łyżkę kory dębu i garść skórki cebuli zalać 1 szklanką wody, zagotować i gotować 1 godzinę.

Schłodzić bulion, nałożyć na całą długość włosów, założyć czepek na głowę i przytrzymać przez 90 minut. Następnie dokładnie spłucz.

Recenzje lekarzy na temat kory dębu

Elena Korsun, Ph.D. Kierownik Katedry Fitoterapii Uniwersytetu ICM RUDN, Kierownik Centrum Edukacyjno-Zdrowotnego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy:

– Kora dębu jest bardzo skuteczna na wszelkie biegunki, także z domieszką krwi. Jeśli konieczne jest długotrwałe spożywanie, wywar z kory dębu miesza się przed użyciem z wywarem z nasion lnu, kłączy prawoślazu. Kora dębu stosowana jest również pomocniczo w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, popromiennego zapalenia odbytnicy.

Farmaceuta, nauczyciel farmakologii, redaktor naczelny MedCorr Olga Zorina:

– Kora dębu jest skutecznym miejscowym lekarstwem na różne problemy ze skórą i błonami śluzowymi. Ma działanie opalające, wysuszające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Możesz również polubić…