Koleus-ozdobna roślina domowa i jej właściwości lecznicze

Koleusy, to bardzo duża grupa roślin. Zanim jednak spróbujesz naparu z tej rośliny upewnij się, że to nie jest koleus ozdobny, a pokrzywa indyjska, ponieważ koleusy są trujące zwłaszcza, gdy spożyje się je na surowo!

O niesamowitych właściwościach naszej zielonej pokrzywy już pisaliśmy, ale dziś odkryjemy właściwości jej kuzynki pochodzącej z dalekich krajów i niezwykle pożytecznej. Być może spoglądając na fotografie zauważycie, że przecież macie tą roślinkę w domu, na balkonie lub w ogrodzie. Nic dziwnego, jest niezwykle dekoracyjna, ale rzadko kto wie, że pokrzywa indyjska używana jest w ajurwedzie od wieków na astmę, choroby płuc, nadciśnienie, choroby serca i niedoczynność tarczycy. Wyciągi z niej są środkiem do leczenia układu oddechowego, moczowego, krążenia i pomagają na bezsenność.

Koleus to wyjątkowo pięknie ubarwiona roślina i co najważniejsze nie parzy, jak nasza rodzima odmiana.

Dobra wiadomość dla osób, które nie bardzo mają rękę do kwiatów: rośnie właściwie sama, nie potrzebuje troskliwej opieki, ani zbyt częstego podlewania, szybko się rozrasta, ale lubi ciepło, wszak pochodzi z krajów o klimacie subtropikalnych. Dlatego na zimę przenosimy ją z ogródków i balkonów do domu. A jeśli nie… to po prostu zbieramy jesienią jej cenne listki i korzystamy potem przez cały sezon zimowy!

Pokrzywa indyjska, jak potwierdzają badania z lat ’70, może okazać się skuteczna w procesie chudnięcia! W tej ślicznej roślinie znajduje się związek diterpenowy coleanol, czyli forskolina, która powoduje, że zachodzą procesy uwalniające kwasy tłuszczowe z komórek i zasilają w energie organizm. Taki mechanizm sprawia, że skumulowany w nieładnych fałdkach tłuszczyk znika, bo organizm robi z nich używkę natychmiast. To tak w dużym uproszczeniu! W badaniach dowiedziono, że dzięki forskolinie następowała utrata masa ciała do 10% u badanych.

Forskolina działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a czynności gruczołu tarczycowego zostają pobudzone, poprawia się krążenie krwi, a w efekcie serce lepiej pracuje. Nasza trzustka także zostaje pobudzona do produkcji insuliny. Forskolina potęguje syntezę testosteronu, łagodzi alergie, astmę, egzemę, łuszczycę, a nawet działa na depresję!

Według dr Różańskiego :

Surowiec zawiera związek diterpenowy – coleanol, czyli forskolin (forskolinę), barbatusin (barbutazyna), plectrin (plektryna), plectirinon A, acetoxycoleosol, coleol, coleonon, deoxycoleonol, crocetin (krocetyna) dialdehydy, napthopiron, secoabietan. Sporo też jest w liściach  kwasu rozmarynowego.

Coleanol zwiększa stężenie cyklicznego adenozynomonofosforanu – cAMP aktywując enzym – cyklazę adenylową. Modyfikuje wiele procesów oddziałując (jako inhibitor i antagonista) na specyficzne białko PAF (PAF pobudza fosfodiesterazy). Wyzwala to cały szereg kaskadowych reakcji w komórce oraz uwalnianie kolejnych przekaźników wędrujących do innych komórek. Równocześnie forskolina selektywnie przepuszcza przez kanały membranowe niektóre proteiny przekaźnikowe. Zahamowane zostają procesy zapalne, wysiękowe i bólowe. Pobudza czynności gruczołu tarczycowego. Polepsza krążenie wieńcowe krwi, mięsień sercowy staje się lepiej ukrwiony i efektywniej pracuje. Po podaniu forskoliny nasileniu ulega lipoliza, czyli rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej, zahamowana jest synteza lipidów w adipocytach, czyli w komórkach tkanki tłuszczowej żółtej, ponadto pobudzona zostaje trzustka do produkcji insuliny. Forskolina wzmaga syntezę testosteronu oraz adrenokortykotropiny. Hamuje reakcje autoimmunologiczne, dzięki czemu jest wykorzystywany w terapii tych chorób (np. rumienie, eczema, dychawica oskrzelowa, przewlekłe alergie, łuszczyca).

Koleus hamuje transformację nowotworową i przerzuty nowotworów. Po wprowadzeniu do guzów nowotworowych hamował ich wzrost. Działa przeciwdepresyjnie. Aktywuje makrofagi. Jest stosowany do leczenia otyłości oraz jako środek wzmacniający. Istnieją także preparaty przeznaczone do leczenia przerostu prostaty (pomimo że pobudza wydzielanie testosteronu hamował rozwój nowotworu gruczołu krokowego).

Moje badania nie wykazały aby pokrzywka działała psychoaktywnie. Podawane w niektórych pracach właściwości psychoaktywne (w sensie wywoływania fantastycznych wizji) są nieprawdziwe. Nie wywołuje żadnych halucynacji.

Do celów leczniczych polecam intrakt ze świeżego ziela: 1 część zmielonych lub siekanych liści lub ziela zalać 3 częściami gorącego alkoholu 30-40%, odstawić na kilkanaście dni, przefiltrować. Zażywać 2 razy dziennie po 10 ml. Stosować również miejscowo do przemywania zmian skórnych. Podobnie dawkuje się nalewkę, jednak wówczas surowiec trzeba zalać zimnym alkoholem.

Możesz również polubić…