Czarodziejka i lecznicza roślina – znana z wierzeń naszych przodków

Nazwy ludowe: Baie, Wawrzyn, Drzewo Laurowe, Dafne, Grecki Wawrzyn, Laur Apolla, Laurier Sauce, Lorbeer, Szlachetny Wawrzyn, Rzymski Wawrzyn

Rodzaj: męski

Planeta: Słońce

Element: ogień

Bóstwa: Asklepios, Apollo, Ceres, Faun, Eros

Moc: ochrona, moce psychiczne, uzdrawianie, oczyszczanie, siła.

Magiczna moc liści laurowych była znana już w starożytności. Grecy wierzyli,że tam gdzie rośnie wawrzyn nie uderzy żaden piorun. Suszone liście wkładano pod poduszkę by przyciągnęły prorocze sny, a nasze babki okadzały nim domy, by odgonić nieszczęście. Ale to nie koniec jego magicznych właściwości. Wysuszone liście m.in. przyciągają pieniądze i pomagają spełnić marzenia. Sprawdź, co potrafi roślina kojarzona głównie z wieńcem na głowie poety, szyi olimpijczyka czy staropolskim bigosem.

Wawrzyn szlachetny to jedna z roślin, którym przypisuje się magiczne moce. Liść laurowy, popularny w kuchni, wedle wierzeń przyciąga szczęście i fortunę, jednocześnie odpędzając pecha. Kiedy popularność zyskuje palo santo i biała szałwia oraz rytuały oczyszczania duszy, ciała czy pomieszczeń kadzidłami, mało kto wie, że roślinę o podobnym działaniu mamy we własnej kuchni. Niepozorny liść laurowy ma ogromną moc.

 

Liść laurowy. Magiczne właściwości

Liść laurowy, to jedna z najczęściej stosowanych w Polsce przypraw. Nadaje niepowtarzalnego smaku i aromatu wielu tradycyjnym potrawom. Wawrzyn szlachetny od lat jest wykorzystywany również w kosmetyce i medycynie. Od najdawniejszych czasów liście laurowe (lub wawrzynowe) były uważane za talizman, który chronił ludzi przed nieszczęściami. Grecka nazwa tej rośliny to dáfni. Nawiązuje do słynnego mitu o Daphne, która chcąc uchronić się przed Apollem została zamieniona przez Gaję w drzewo laurowe. Apollo zaś uznał laur za świętą roślinę, dlatego też jego liści używano do wytworzenia wieńców dla zwycięzców igrzysk olimpijskich. Liście laurowe bogate są w olejki eteryczne, zawierające między innymi cyneol, fenol, metyl, pektyny, żywicę oraz garbniki. Dzięki temu odstraszają m.in. insekty. Nasze babki znały też inne sposoby na jego wykorzystanie.

 

Wiecznie zielone drzewo lub duży krzew o aromatycznych, błyszczących liściach, pochodzi z regionu śródziemnomorskiego.
Dawniej większość okolic Morza Śródziemnego porośnięta była lasami laurowymi, jednak 10 tysięcy lat temu, pod koniec ery plejstocenu, kiedy basen Morza Śródziemnego stał się bardziej suchy lasy wyginęły. Pozostałości lasów laurowych nadal utrzymują się w górach południowej Turcji, północnej Syrii, południowej Hiszpanii, północno-środkowej Portugalii i północnej części Maroka.

W mitologii greckiej i rzymskiej wawrzyn był świętą rośliną, symbolizuje mądrość i chwałę. Stąd graficzny znaczenie symbolu zwycięstwa, sławy, honoru i triumfu. Był poświęcony Apollinowi. Liście miały zabezpieczać budynek przed piorunami a ludzi przed chorobami i czarami. Liście były również używane na wieniec laurowy w Starożytnej Grecji, był to symbol najwyższego statusu.
Wieńce otrzymywano jako nagrodę na igrzyskach pytyjskich gdyż były to gry na cześć Apollina.
Daphne jest grecką nazwą drzewa. Owidiusz opowiada, że drzewo lauru zostało po raz pierwszy ukształtowane, gdy nimfa Dafne została zmieniona w drzewo laurowe z powodu pogoni Apollina za nią.

Również Pytia i wróżbici żuli lub spalali wawrzyn z intencją dla Apollina, aby otrzymać boskie cechy. Ci, którzy uzyskali pozytywną odpowiedź od Pythii wracali do domu z wieńcem laurowym. Symbolika została przeniesione do kultury rzymskiej, gdzie laur jest symbol zwycięstwa. W Biblii, laur jest często symbolem dobrobytu i sławy.

W tradycji chrześcijańskiej symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa.

W chińskim folklorze, istnieje duże drzewo wawrzynu na Księżycu, chińska nazwa Laur, dosłownie znaczy „księżycowy laur”. Jest to przedmiotem historii Wu Gang, człowieka, który aspirował do nieśmiertelności ale zaniedbał swoją pracę. Kiedy bogowie odkrył to, został skazany na wycięcie laurowego drzewa, po czym mógł dołączyć do grona bóstw, jednak drzewo regenerowało się natychmiast po przecięciu, tak że nigdy nie mogło zostać wycięte.

Jest źródłem liści laurowych stosowanych w kuchni. Liście (świeże bądź suszone) są przyprawą lub jednym ze składników wielu popularnych mieszanek przyprawowych, szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej. Dla celów kulinarnych, całe liście laurowe mają długi okres trwałości (około roku), w normalnych warunkach temperatury i wilgotności. Całe liście są używane prawie wyłącznie podczas przygotowywania żywności. Nawet po ugotowaniu, liście mogą mieć ostre krawędzie, więc są one zwykle usuwane z potraw przed podaniem. Mielone liście laurowe mogą być spożywane bezpiecznie i są często wykorzystywane jako dodatek do zup, przetworów i marynat, jak również jako przyprawa do Bloody Mary.

Są również używane jako przyprawa do bigosu, bulionów, sosów, gulaszu, warzyw, zapiekanek, a także są składnikiem hinduskiej mieszanki przyprawowej „garam masala”.
Suszone owoce lauru bądź kwiaty mogą być również używane jako przyprawa, nawet drewno może być spalane dla silnego aromatu dymu.
Olejek laurowy jest głównym składnikiem i cechą wyróżniającą mydła Aleppo. Mydło to jest znane na całym świecie ze swoich właściwości pielęgnacyjnych. Liście odstraszają szkodniki (wkładane są do szaf, gdzie przechowuje się żywność).
Działanie lecznicze: przy zaburzeniach ukrwienia, kaszlu, schorzeniach skóry, przy chorobach reumatycznych –do zastosowania zewnętrznego (nacieranie nalewką).
Kąpiel z dodatkiem olejku wawrzynowego jest pobudzająca. Olejek eteryczny otrzymywany z owoców był tradycyjnie stosowany w leczeniu zapalenia kości i stawów.
Przygotowuje się z niego herbatki orzeźwiające, wspomagające trawienie, pobudzające apetyt, wiatropędne, żółciopędne, pobudzające, antyseptyczne, są użyteczne na kaszel i zapalenie oskrzeli.

Ponadto suszone liście używane są w medycynie jako remedium na artretyzm i dla wzmocnienia żołądka. Olej laurowy służy medycznie jako maść, pomaga na stłuczenia, zwichnięcia i reumatyzm.

W naturalnych warunkach osiąga 10-18 metrów wysokości. W Polsce w uprawie doniczkowej nie przekroczy 3 metrów, może być przycinany. Może rosnąć jak roślina doniczkowa (w lecie może być wystawiany na taras lub balkon). Znosi krótkotrwałe spadki temperatury poniżej 0 °C (nawet do -10 °C), jednak nie zniesie dłuższego mrozu. Najlepiej zimować go w widnym pomieszczeniu, w temperaturze 5 °C. Jest dwupienny (kwiaty męskie i żeńskie występują na osobnych roślinach).

Liście laurowe jako kadzidło. Jak oczyścić dom i przyciągnąć dobrą energię?

Żeby oczyścić dom lub mieszkanie ze złej energii zapal kilka wysuszanych liści laurowych. Okadź nimi wszystkie pomieszczenia. Najlepiej, kiedy księżyc zmierza do nowiu. Poczujesz nie tylko piękny aromat, ale odgonisz pecha i wszystko, co złe. Spalone liście laurowe mają również właściwości uspokajające łagodzą stres i zmęczenie. Wawrzyn zasadzony w doniczce i umieszczony na parapecie działa, jak talizman ochronny.

Liście laurowe w portfelu. Dlaczego warto je tam trzymać?

Liście laurowe są również symbolem bogactwa i dobrobytu. Dlatego warto kilka gałęzi powiesić w miejscu pracy, aby przyciągnąć klientów i przepływy pieniężne do firmy. Liście laurowe noszone w kieszeni spełniają marzenia, włożone do portfela przyciągają pieniądze.

Możesz również polubić…