Bluszcz Budra: właściwości lecznicze w medycynie rosyjskiej

Bluszcz Budra to roślina lecznicza o długiej historii. Środki z niego stosowane były w leczeniu różnych patologii od czasów starożytnych. Mało kto jednak wie, że przez pomyłkę zaczęli stosować go jako środek leczniczy. W średniowiecznej medycynie europejskiej niemieccy lekarze i botanicy zaliczali budrę do roślin leczniczych opisanych przez Dioscoridesa. Nadużycia rozpoczęły się w XII wieku.

    Jednak pomimo tego budra nadal uzdrawiał chorych. Jak się okazało, rośliną, którą opisał w swoich pismach, była Antirrinum azarina, odmiana lwiej paszczy. Od tego czasu bluszcz budra jest szeroko stosowany w medycynie nieformalnej.

 Rośliny stosuje się w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, dny moczanowej, chorób nerek, zapalenia oskrzeli, astmy, zapalenia żołądka, wola endemicznego i zapalenia jelita grubego. Napar z rośliny pomaga normalizować funkcjonowanie przewodu żołądkowo-jelitowego. Świeży sok z rośliny jest doskonałym lekarstwem na bóle głowy. Budrę cenią także dermatolodzy. Preparaty na jego bazie leczą różne patologie skóry: neurodermit, czyrak, ropnie, łuszczycę, egzemę.

    Ponadto roślinę wykorzystuje się także w kuchni. Służy do aromatyzowania napojów tonizujących. Budra to doskonała roślina miodowa. Miód z tej rośliny charakteryzuje się jasną lub nawet złotą barwą, przyjemnym aromatem i doskonałym smakiem. Zawiera wiele przydatnych substancji. Jedzenie tego produktu pomoże zwiększyć obronę organizmu i normalizować procesy metaboliczne.

Charakterystyka botaniczna

    Budra to wieloletnia roślina zielna, o krótkim okresie dojrzewania, należąca do rodziny Yasnotkov i osiągająca wysokość piętnastu centymetrów. Roślina wyposażona jest w pełzające kłącza, pełzające czworościenne, rozgałęzione łodygi, wznoszące się pędy nagie od dołu i lekko owłosione powyżej, przeciwległe, długoogonkowe, nerkowate lub zaokrąglone lub sercowate zielone liście karbowane na krawędziach, dwuwargowe fioletowe lub niebieskawo-liliowe kwiaty.

    Owoce rośliny dzielą się na cztery orzechy. Kwitnienie budry następuje pod koniec okresu wiosennego, a dojrzewanie owoców pod koniec okresu letniego. Kaukaz, Rosja, Syberia, Daleki Wschód, Ameryka Północna są siedliskiem budry. Lasy, krzaki, brzegi, łąki, brzegi rzek to miejsca wzrostu.

Budra bluszczu – skład i właściwości

    Nie bez powodu roślina ta jest szeroko stosowana w medycynie nieformalnej. To magazyn substancji i właściwości leczniczych. Budra zawiera znaczną ilość:

 • garbniki;
 • triterpenoidy;
 • kwasy organiczne
 • aldehydy;
 • kwasy fenolokarboksylowe;
 • mikro- i makroelementy: mangan, cynk, tytan, molibden, potas;
 • olejki eteryczne;
 • saponiny;
 • aminokwasy;
 • substancje żywiczne;
 • kwas askorbinowy;
 • karoten;
 • cholina;
 • gorzkie substancje.

Preparaty Budra mają działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, hipotensyjne, przeciwmiażdżycowe, gojące rany, tonizujące, immunostymulujące, przeciwprzeziębieniowe i żółciopędne.

    Środki zaradcze z danej rośliny przyczyniają się do:

 • zwiększenie obrony organizmu;
 • minimalizowanie procesów zapalnych;
 • zwiększona laktacja;
 • przyspieszenie gojenia ran;
 • zwiększenie regeneracji tkanki kostnej podczas złamań;
 • normalizacja procesów metabolicznych;
 • poprawa funkcjonowania przewodu żołądkowo-jelitowego;
 • normalizacja krążenia krwi;
 • upłynnienie plwociny;
 • leczenie: przeziębienia, kaszel, dolegliwości skórne, rany, oparzenia, ropnie, zapalenie skóry, zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, nieżyt nosa, zapalenie oskrzeli.

Przepisy na skuteczne środki budra w leczeniu różnych chorób

Bluszcz budra to roślina lecznicza, która pomoże pozbyć się wielu dolegliwości, ale tylko pod warunkiem odpowiedniego zastosowania leków z niej zawartych. Staraj się nie przekraczać dawek wskazanych w przepisach, a zwłaszcza nie nadużywać leków. Zanim zaczniesz stosować jakikolwiek lek, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 ➡ Ból gardła, przeziębienie, anemia, kaszel, żółtaczka: stosowanie naparu. Gotuj na parze dwadzieścia gramów suszonych, drobno posiekanych ziół roślinnych w przegotowanej wodzie – 200 ml. Pozostaw kompozycję do zaparzenia. Weź pięćdziesiąt mililitrów filtrowanego leku cztery razy dziennie. Ten sam napar zaleca się stosować w leczeniu patologii gardła i jamy ustnej. W przypadku zapalenia jamy ustnej, bólu gardła i zapalenia dziąseł płucz jamę ustną i gardło trzy razy dziennie. Ponadto tę kompozycję można stosować w leczeniu patologii skóry – zapalenia skóry, ran, oparzeń. Kilka razy dziennie nałóż na dotknięte obszary gazę lub lnianą szmatkę nasączoną płynem.

 ➡ Menopauza: zastosowanie cudownego naparu. Zaparz piętnaście gramów suchego ziela rośliny w przegotowanej wodzie – pięćset mililitrów. Umieść pojemnik w ciepłym miejscu na pół godziny. Po przefiltrowaniu, weź pięćdziesiąt mililitrów napoju trzy razy dziennie.

 ➡ Przewlekły nieżyt nosa: stosowanie kropli. Wysuszoną, zmieloną część budry wymieszać z zielem krwawnika w równych proporcjach . Dokładnie zmiel składniki i zaparz czterdzieści gramów surowców w trzystu mililitrach wrzącej wody. Pozwól kompozycji zaparzyć. Przecedzony produkt stosować jako krople do nosa. Umieścić po trzy krople leku do każdego kanału nosowego trzy razy dziennie. Ten sam płyn można stosować do inhalacji.

 ➡ Dna moczanowa, bóle kończyn dolnych: stosowanie kąpieli. Zaparz pięćdziesiąt gramów suchego ziela budra w litrze wrzącej wody. Gotuj mieszaninę na małym ogniu przez kwadrans. Bulion przefiltruj i przelej do miski. Umieść stopy w pojemniku na dwadzieścia minut. Zabieg zaleca się wykonać przed pójściem spać.

 ➡ Choroby układu moczowo-płciowego: stosowanie nalewki. Do szklanego pojemnika wsyp trzydzieści gramów posiekanego ziela budra. Napełnij surowce wysokiej jakości wódką. Umieść pojemnik w ciemnym miejscu na półtora tygodnia. Nie zapomnij od czasu do czasu wstrząsnąć kompozycją. Po upływie określonego czasu odcedź mieszaninę. Zaleca się przyjmowanie dwudziestu kropli nalewki trzy razy dziennie.

 ➡ Zapalenie płuc: stosowanie naparu. Wysuszoną, zmieloną część budry wymieszaj w równych proporcjach z podbiałem, Veronicą officinalis i krwawnikiem pospolitym. Zaparz surowiec – około dwóch łyżek stołowych w świeżo przegotowanej wodzie – 300 ml. Pozostaw pojemnik w ciepłym miejscu na pół godziny. spożywać ½ szklanki przefiltrowanego leku trzy razy w ciągu dnia.

 ➡ Astma oskrzelowa: terapia nalewką leczniczą. Do ziela danej rośliny wlej 30 gramów alkoholu medycznego. Umieść pojemnik w chłodnym miejscu na dwa tygodnie. Po wysiłku należy przyjmować piętnaście kropli leku trzy razy dziennie.

Przeciwwskazania!

    Ze względu na to, że roślina zawiera substancje toksyczne, produktów z niej nie należy przyjmować w czasie ciąży i karmienia piersią. Nie należy podawać małym dzieciom leków z danej rośliny. Nie zaleca się stosowania budry do celów leczniczych w przypadku indywidualnej nietolerancji.

    Nieregularny rytm serca, nadmierne ślinienie, nadmierne pocenie się są oznakami zatrucia. W takim przypadku należy porzucić lek i zwrócić się o pomoc do lekarza.

Możesz również polubić…