Bez lilak – właściwości i przepisy lecznicze

Bez lilak to roślina lecznicza o przyjemnym zapachu kwiatów bzu, rosnąca w ogrodach, parkach i na działkach przydomowych wszędzie, w strefie umiarkowanej i ciepłej. Liliowy bez leczy cukrzycę, reumatyzm, malarię, nerwobóle, ropne rany, katar, gruźlicę itp.

Najbardziej rozpowszechniony jest liliowiec pospolity. Kwiaty, liście i pąki bzu są wykorzystywane do celów leczniczych. Liście bzu są zbierane podczas kwitnienia i suszone w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Kwiaty są zbierane na początku kwitnienia, uwalniane z kwiatostanów, suszone na słońcu, a następnie pod baldachimem.

Od czasów starożytnych preparaty z bzu były stosowane w leczeniu malarii, ropiejących ran i nadmiernego pobudzenia nerwowego. W starożytnej Grecji bukiety bzu były specjalnie instalowane w pokojach, aby odświeżyć powietrze, poprawić sen i wzmocnić organizm.

Pomimo bogatego składu chemicznego kwiatów i liści bzu: syringina fenoglikozydowa, farnezol, alkaloidy, olejki eteryczne; w oficjalnej medycynie bez jest prawie nierozpoznany, ale tradycyjna medycyna i homeopaci zachwycają się leczniczymi właściwościami bzu, np. na reumatyzm stosuje się nalewkę z kwiatów i pączków bzu do środka, a na nerwobóle stosuje się maść z nerek zewnętrznie .

Do leczenia ran i owrzodzeń stosuje się świeże zmiażdżone liście bzu.

Do leczenia reumatyzmu zaleca się zbiór ziół według francuskiej receptury z liści czarnej porzeczki, bzu i jesionu (2: 1: 1): 1 łyżka. zaparzyć łyżkę mieszanki 200 ml wrzącej wody, nalegać na ciepło przez 1 godzinę, przecedzić. Weź napar z pół szklanki 3 razy dziennie przez 30 minut. przed posiłkami.

Podczas kaszlu tradycyjna medycyna zaleca ziołową zbiór równych części kwiatów bzu, liści borówki brusznicy i liści truskawki. Aby przygotować napar, potrzebujesz 2 łyżek. łyżki kolekcji ziół zalać 200 ml wrzącej wody, nalegać w termosie na 8 godzin, przecedzić. Weź napar z 1/5 szklanki gorącej 4-6 razy dziennie.

W przypadku malarii zielarze zalecają mocny napar z gałązek bzu z liśćmi: 300 gramów pokruszonych surowców zalać 1 litrem wrzącej wody, gotować przez 20 minut,  zawinąć w ciepłe miejsce na 3 godziny, przecedzić. Weź wywar z pół szklanki 3 razy dziennie.

Na przeziębienia zaleca się zbiór ziół z kwiatów bzu, krwawnika pospolitego i wrotyczu pospolitego (2:2:1): 1 łyżka. zalać łyżką zmiażdżonej mieszanki 200 ml wrzącej wody, nalegać w termosie na 8 godzin, przecedzić. Weź napar z 1/4 szklanki 4 razy dziennie.

Przy reumatyzmie , zasoleniu stawów , ostrodze piętowej zaleca się napar z kwiatów bzu na wódce. Suszone kwiaty bzu wlewa się wódką, przykrywa pokrywką, pozostawia przez 10 dni. Spożywać 30 kropli 2-3 razy dziennie i jednocześnie wcierać i robić okłady z tego samego naparu na bolące stawy.

W cukrzycy piją napar z pąków bzu zebranych wczesną wiosną: 1 łyżka. zalać łyżką pokruszonych pąków bzu 200 ml wrzącej wody, odstawić w ciepłe miejsce na 1 godzinę, przecedzić. Weź napar 1/5 szklanki 3 razy dziennie.

W przypadku padaczki przydatne jest picie herbaty z kwiatów bzu. Aby obniżyć ciepło w wysokich temperaturach, możesz zastosować wywar z liści bzu. Aby to zrobić, po gorącym prysznicu wytrzyj ciało do sucha, wypij 3/4 szklanki gorącego naparu z liści bzu z 1 łyżeczką.

Napar z liści bzu – woda: 10 gramów liści na 200 ml wody, przechowywane przez 8 godzin; jedna łyżka stołowa 3 razy dziennie.

Nalewka alkoholowa z liści bzu (w malarii): ćwierć szklanki zmiażdżonych liści na jeden kieliszek alkoholu lub wódki. Dawka nalewki alkoholowej – 20-30 kropli, wódki – 50 kropli 3 razy dziennie.

Nalewka z kwiatów i pąków bzu (do leczenia reumatyzmu, dny moczanowej, artretyzmu): przygotowywana i stosowana w taki sam sposób jak nalewka z liści. Maść z pączków bzu (na nerwobóle): jedną część soku, skondensowanego bulionu lub pudru nanieść na cztery części bazy, dokładnie wymieszać.

Napar z liści bzu stosuje się: z katarem i gorączką; poprawić apetyt; w leczeniu zapalenia oskrzeli, krztuśca, gruźlicy; jako środek przeciwzapalny i napotny.

Liliowy bez na żylaki 

Przepis 1

Młode liście bzu przepłukać, zalać wrzątkiem, wstawić do łaźni wodnej i podgrzewać przez 10 minut, następnie odcedzić i ostudzić.

W powstałym bulionie konieczne jest zwilżenie gazy złożonej z kilku warstw i umieszczenie jej na dotkniętym obszarze. Przechowuj balsam przez 30 minut.

Przepis 2

Opłucz świeże liście bzu i nałóż na obszary z naczyniowymi „gwiazdkami”, przymocuj bandażem z gazy, przytrzymaj przez około 30 minut. Ten środek pomaga zmniejszyć stan zapalny i poprawić krążenie krwi.

W medycynie ludowej, co dziwne, liliowy bez  nie znalazł szerokiego zastosowania, chociaż leczenie malarii i epilepsji jest z pewnością skuteczne, bez powikłań i nawrotów, jak twierdzą eksperci.

Preparaty z bzu są korzystne w leczeniu cukrzycy, malarii, chorób zapalnych nerek, kamieni i piasku w miedniczce nerkowej, astmy oskrzelowej, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, nieżytu górnych dróg oddechowych, gruźlicy płuc, reumatyzmu, rwy kulszowej, grypy, nieregularne miesiączki, zewnętrznie – na okłady w leczeniu wrzodów, ropiejących ran, stłuczeń, reumatyzmu. Liście parzone jako herbata pomagają przy malarii, biegunce, wrzodach żołądka, kaszlu i krztuścu.

Nawiasem mówiąc, w latach wojny, kiedy nie było wystarczającej ilości lekarstw, świeże zmiażdżone liście bzu były przywiązywane do wrzodów i ran, które nie goiły się przez długi czas – wynik był zauważalny po kilku godzinach.

Ludzie z obolałymi stawami upierali się przy kwiatach na wódce, bimbru, denaturowanym spirytusie, nafcie. Ktoś nawet zdołał zalać bez na olej roślinny (na reumatyzm niewiele pomoże, ale na rwę kulszową, bóle mięśni, bóle stawów posłuży jako środek przeciwbólowy).

W celach terapeutycznych kwiaty zbiera się w fazie pączkowania. Gałązki bzu wraz z kwiatostanami są zrywane lub odcinane i zawieszane w pęczkach oraz suszone na powietrzu. A liście bzu są zbierane od maja do lipca, suszone przez rozrzucanie ich cienką warstwą na szmatce lub papierze w dobrze wentylowanym miejscu lub w suszarniach. Okres trwałości gotowych surowców wynosi 2 lata.

Lilak jest używany jako:

 • Przeciwgorączkowy
 • Przeciwzapalny
 • napotny
 • Liliowy jest również stosowany przy reumatyzmie.
 • Na ból stawów
 • Z cukrzycą
 • Na chorobę nerek
 • Z dną moczanową, zapaleniem stawów, odkładaniem się soli
 • Preparaty z bzu mają właściwości przeciwdrgawkowe
 • Leki przeciwbólowe
 • Moczopędny
 • Liście bzu mają dobry wpływ na ropne rany

W medycynie ludowej kwiaty bzu parzono na herbatę, taką herbatkę pili na przeziębienia, gruźlicę płuc, kamicę nerkową, grypę, kaszel, biegunkę, herbatkę bzu pili przy podwyższonej temperaturze ciała, gdyż bez ma właściwości napotne i przeciwgorączkowe. Liliowy przyczynia się również do wydzielania piasku, kamieni w kamicy moczowej.

 

Możesz również polubić…