Aegishjalmur, czyli Tarcza Algizowa -symbolika

Popularnym nordyckim symbolem ochronnym wikingów jest Aegishjalmur, czyli znak nazywany również hełmem grozy lub tarczą algizową. W dosłownym tłumaczeniu słowo „hjálmur” oznacza hełm, natomiast „ægis” przerażenie lub podziw. Symbol przypomina nieco Vegvisir z tą różnicą, że krańce ramion w przypadku Aegishjalmur nie są zróżnicowane. W hełm grozy wpisano Algiz – jedną z najsilniejszych run ochronnych. Średniowieczni Skandynawowie używali tarczy algizowej do ochrony wojowników i zaszczepienia strachu w przeciwnikach. Przed bitwami wikingowie odprawiali rytuał, podczas którego malowali sobie hełm grozy na czole oraz inkantowali słowa „Noszę Aegishjalmur między brwiami”. Miało to spotęgować w wojownikach odwagę w obliczu strachu.

 

Aegishjalmur według islandzkich podań

Tarcza algizowa została wspomniana w słynnej „Eddzie Poetyckiej” autorstwa Snorri Sturlsona.  Początkowo Aegishjalmur był ponoć fizycznym przedmiotem – artefaktem skradzionym ze skarbca smoka Fafnira. Ów smok był wcześniej człowiekiem, ale ze względu na swą chciwość, która popchnęła go do zabicia własnego ojca, został zamieniony w gada. Zgodnie z legendą Aegishjalmur został zabrany przez niejakiego Sigurda, który zabił Fafnira.

 

 

Tarcza algizowa – znaczenie symbolu w kontekście duchowym

Podobnie jak w przypadku znaku Vegvisir, zadaniem tarczy algizowej jest zabezpieczenie osoby, która nosi ów znak. Krańce ramion przybierają kształt runy Algiz, która sama w sobie ma właściwości ochronne. Hełm grozy ma zatem wzmocnione działanie, a ramiona skierowane dookoła sprawiają, że negatywna energia zbierana jest z każdej strony. Wychwycone wibracje przechodzą przez trzy krótkie linie mające efekt wzmacniający, docierają do środkowego okręgu, a następnie wracają w stronę, z której przyszły, raz jeszcze będąc spotęgowane przez potrójny element. Układ Aegishjalmur powoduje zatem efekt lustra. Ponoć jeśli ktoś nieżyczliwy zdecyduje się zaatakować na polu energetycznym lub fizycznym, tarcza algizowa spotęguje wysłaną energię i odeśle ją z powrotem do nadawcy. Hełm grozy uznawany jest zatem za znak sprzyjający otwarciu na duchowe przewodnictwo i zapewniający ochronę przed wrogim otoczeniem.

 

Jeśli podoba Ci się wyrób zapraszam do kontaktu z  Paweł Wasielewski

 

 

https://ewiking.pl/pl/n/8

Możesz również polubić…